اروپا درحال پشت کردن به آزادی بیان است

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۰:۵۵ کد : ۱۹۶۷۸۲۶ سرخط اخبار

یک پایگاه اینترنتی ترکیه ای نوشت، تصمیم های اخیر چند کشور اروپایی شامل هلند، اتریش و آلمان برای ممنوع کردن تجمع های وزیران دولت ترکیه در این کشورها مغایر با آزادی بیان و عقیده است.

به گزارش ایسنا، پایگاه ورلدبولتن نوشت: «برخی از کشورهای اروپایی تصمیم هایی را اتخاذ کرده اند که هیچ نسبتی با آزادی بیان یا عقیده ندارد.

هلند، اتریش و آلمان از جمله این کشورهای غربی هستند که اقدام به لغو جلسات و تجمع های سیاستمداران و وزیران دولت ترکیه کرده اند که قرار بود در راستای کمپین حمایت از رای مثبت به اصلاحات قانون اساسی ترکیه برگزار شوند. این رفتار کشورهای غربی و اروپایی مغایر با اصول دموکراسی و آزادی بیان است.

درحالی که اتریش پیشنهاد ممنوعیت تجمع های حمایت از اصلاحات قانون اساسی ترکیه در سراسر اروپا را داده مخالفان دولت ترکیه که حامی رای منفی به این اصلاحات هستند توانسته اند در کشورهای اروپایی بدون هیچگونه مزاحمتی تجمع برگزار کنند.

این نشان می دهد که برخی از کشورهای اروپایی و دولت هایشان علنا می خواهند در همه پرسی مربوط به اصلاحات قانون اساسی ترکیه که منجر به روی کارآمدن نظام ریاست جمهوری می شود، رای منفی پیروز شود.

در تاریخ 24 فوریه حزب مخالف مردم جمهوری خواه ترکیه به همراه دو حزب مخالف دیگر یعنی حزب دموکراتیک خلق و حزب آزادی و همبستگی توانستند در برلین تجمعی را در حمایت از رای منفی در این همه پرسی برگزار کنند اما بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه از حزب حاکم عدالت و توسعه نتوانست در تاریخ 2 مارس در شهر کوچکی در غرب آلمان یک سخنرانی برای مهاجران ترکیه ای برگزار کند.

در پی این اولین ممنوعیت از سوی دولت آلمان مقامات محلی همچنین یک میتینگ نیهات زیبکجی، وزیر اقتصاد ترکیه در شهر کلن در تاریخ 5 مارس را لغو کردند.

آنها همچنین تجمع های تانر ییلدیز، وزیر سابق انرژی ترکیه را در تاریخ های 6 و 7 مارس در دو شهر دیگر آلمان لغو کردند.

با این حال او تنها توانست برای جامعه ترکیه ای ها در فرانکفورت سخنرانی کند.

یکی از مهمترین موارد این لغو سخنرانی ها مربوط به سخنرانی مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در 7 مارس در شهر هامبورگ است.

به رغم لغو سخنرانی او چاووش اوغلو به آلمان رفته و در محل کنسولگری کل ترکیه در شهر هامبورگ برای جامعه ترکیه ای ها سخنرانی کرد.

یک روز بعد از این تجمع چاووش اوغلو و زیگمار گابریل، همتای آلمانی او از تمایل مشترکشان برای کاهش تنش میان دو کشور بر سر ممنوعیت مناقشه برانگیز این تجمع های سیاستمداران ترکیه ای سخن گفتند.

بعد از این اتفاقات مشاهده شد که در هلند نیز سیاست های راست افراطی دستور کار انتخابات این کشور را که چهارشنبه آینده برگزار می شود، تحت تاثیر قرار داده است. حتی احزاب جریان اصلی نیز از سخنان نژادپرستانه برای جلب نظر رای دهندگان راست گرا استفاده می کنند و اخیرا ترکیه را در کمپین های انتخاباتی هدف قرار داده اند.

مقام های هلند تجمعی که قرار بود با حضور وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه فاطمه بتول سایان، در شهرهای هانگلو و وهل در روز جمعه برگزار شود، کنسل کرده اند.

روز شنبه نیز مقام های هلند جلوی به زمین نشستن پرواز چاووش اوغلو در شهر روتردام برای برگزاری تجمع در این شهر را گرفتند که این واکنش خشمگینانه رجب طیب اردوغان را در پی داشت.

در عین حال مقامات اتریش نیز روز جمعه اجازه به سخنرانی تانر ییلدیز، وزیر انرژی سابق ترکیه در شهر ورارلبرگ ندادند.

مقام های این شهر اظهارنگرانی کردند که ممکن است سخنرانی های سیاسی در این رویداد انجام شود.

اتریش همچنین سه تجمع محمد مفید آیدین، نماینده پارلمان از حزب حاکم ترکیه که قرار بود روزهای شنبه و یکشنبه در سه شهر این کشور انجام شود کنسل کرد و علت آن را نگرانی های امنیتی خواند.»

کلید واژه ها: تجمع های چاووش هلند اتریش چاووش اوغلو


نظر شما :