ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از احتمال خروج ترکیه از مذاکرات آستانه تا فشار ترامپ به عبادی برای دوری از ایران

۱۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۷۵۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
احتمال خروج ترکیه از مذاکرات آستانه، فشار ترامپ به عبادی برای دوری از ایران، تلاش امریکا برای فتح رقه به کمک کردها و استقبال جریان صدر از سفر عادل جبیر به عراق از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از احتمال خروج ترکیه از مذاکرات آستانه تا فشار ترامپ به عبادی برای دوری از ایران

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته " مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

تلاش امریکا برای فتح رقه به کمک کردها

روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش داد که امریکا اصرار دارد عملیات بازپس گیری رقه از دست داعش هر چه سریع تر آغاز شود و در این رابطه با وجود مخالفت ترکیه روی نیروهای کُرد حساب کرده است.

به نوشته این روزنامه دولت ترکیه مراتب ناخرسندی خود را از این تصمیم دولت امریکا ابراز داشته اما امریکایی ها به اطلاع آنکارا رسانده اند که در حال حاضر نیروهای دموکراتیک خلق که ترکیه آنها را در فهرست گروه های تروریستی خود قرار داده، سازمان یافته ترین و آماده ترین نیروهایی هستند که امریکا می تواند روی توانایی های آنها حساب کند.

به نوشته العرب ترامپ اصرار بسیار دارد که عملیات آزادسازی رقه فورا آغاز شود.

 

حضور نیروهای ترکیه در سوریه محور مذاکرات اردوغان در مسکو

روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش داد که میزان حضور نیروهای ترکیه در سوریه یکی از اصلی ترین موضوعات مورد مذاکره میان اردوغان با پوتین خواهد بود.

به نوشته این روزنامه دو طرف درباره اقدامات پیش روی ارتش ترکیه در شهر الباب و اهدافشان بعد از آزادسازی آن شهر بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

منابع آگاه به کرملین می گویند با وجود بهبود سطح روابطه ترکیه و روسیه در ماه های اخیر دو طرف همچنان اختلافات عمده ای با یکدیگر دارند که اکثرا بر سر سوریه است.

 

احتمال خروج ترکیه از مذاکرات آستانه

روزنامه العرب، چاپ لندن، گزارش داد که فشارهای بسیاری از سوی دولت ترامپ به دولت ترکیه وارد آمده است تا از مذاکرات آستانه خارج شود.

عبدالفتاح محمد، پژوهشگر امور ترکیه در این باره به روزنامه العرب گفته است که "اردوغان دوباره به صف حامیان راه حل سیاسی در سوریه برخواهد گشت. فشارهای امریکا به ترکیه سبب می شود که رئیس جمهوری ترکیه از حمایت از مذاکرات آستانه عقب نشینی کند، و دوباره صحبت از رفتن بشار اسد بزند، این موضوع بعد از دیدار او با مایک پومپئو، رئیس سازمان امنیت مرکزی امریکا مشاهده شده است."

وی می نویسد رئیس سازمان سیا از اردوغان خواسته است که از روسیه در پرونده سوریه فاصله بگیرد و دیگر در مذاکرات آستانه حاضر نشود.

 

پوتین به دنبال توضیح از اردوغان

یک منبع دیپلماتیک روس به روزنامه العرب، چاپ لندن، گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قصد دارد در دیدار نهم و دهم مارس در مسکو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از او درباره ایجاد منطقه امن در مرزهای ترکیه – سوریه توضیح بخواهد.

به نوشته این روزنامه، پوتین معتقد است که آن چه ترکیه درباره منطقه امن می گوید با آن چه ترامپ پیشنهاد داده که به موجب آن پناهندگان و آوارگان سوری زیر نظر سازمان ملل به داخل خاک سوریه انتقال می یابند، متفاوت است و از این رو می خواهد به ترکیه هشدار دهد آن منطقه امنی که ترکیه به دنبال آن است و عربستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از آن حمایت می کنند در سوریه به وجود نخواهد آمد.

 

فشار ترامپ به عبادی برای دوری از ایران

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین گزارش داد که دولت ترامپ فشارهای شدیدی را به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق وارد آورده تا او از ایران فاصله بگیرد.

بنا به این گزارش ترامپ به عبادی هشدار داده اگر رابطه اش را با ایران محدود نکند نباید انتظاری به ماندن در سمتش در آینده داشته باشد چرا که در این صورت امریکا از تمدید نخست وزیری او حمایت نخواهد کرد.

در همین رابطه گزارش می شود که عبادی نیز تلاش دارد حمایت ترامپ را حفظ کند و با همین دیدگاه دستور به حمله به مواضع داعش در سوریه را داده است.

 

استقبال جریان صدر از سفر عادل جبیر به عراق

مشرق ناجی، یکی از رهبران جریان الاحرار، وابسته به مقتدی صدر، رهبر یکی از جریان های شیعی درباره سفر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان به عراق گفت: «این سفر تحولی ایجابی و مهم است که به سود عراق محسوب می شود.»

به گزارش سومریه نیوز وی تاکید کرد، باید نخست وزیر و مسئولان از این فرصت بهره برداری کنند و با آن به گونه ای تعامل کنند که به سود عراق تمام شود.

 

دستور جدید پوتین به رسانه ها: زیاد به ترامپ نپردازید

وبسایت تحلیلی راشا دایرکت گزارش داد که بر اساس شایعات منتشر شده در رسانه ها، دولت پوتین به طور ضمنی به روزنامه نگاران و مقامات روسی دستور داده که صحبت درباره ترامپ را متوقف کنند.

این سایت پیش بینی می کند که اگر کانال های تلویزیونی روسیه لحن خود را در مورد رئیس جمهور آمریکا تغییر دهند و از توجه به او دست بردارند، این نشان می دهد که انتظارات بالای کرملین از ترامپ، شکست خورده است. این یعنی که نخبگان سیاسی روسیه از شریک آمریکایی فاصله گرفته اند. این حرکت می تواند پیامدهایی جدی در پی داشته باشد.

 

سقوط اعتماد مردم امریکا به رسانه های این کشور

بر اساس نتایج نظرسنجی که موسسه گالوپ در سپتامبر 2016 منتشر کرد، سطح اعتماد مردم آمریکا به رسانه های این کشور به 32 درصد سقوط کرده است.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، تحول گسترده شبکه های اجتماعی در سراسر جهان سبب شده است تا توجه مردم امریکا به رسانه های سنتی کاهش یابد. در همین رابطه موسسه تحقیقی پیو نیز گزارش داد که در سال 2016، 68 درصد بزرگسالان امریکایی از کاربران فیس بوک، 28 درصد کاربر اینستاگرام و 21 درصد کاربر توئیتر هستند.

 

طرفداران ترامپ شیوه رسانه ای او را تایید می کنند

آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در 16 فوریه 2017 که توسط شبکه فاکس نیوز انجام شده، رویکرد ترامپ به رسانه ها مورد تأیید حامیانش است.

بنا به این گزارش، ۴۵ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی این شبکه گفته اند که به دونالد ترامپ بیشتر از رسانه های جریان اصلی اعتماد دارند. این در حالی است که ۴۲ درصد از آنها رسانه ها را قابل اعتمادتر دانسته اند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اردوغانپوتینترامپمذاکرات آستانهحیدر العبادیعراقروسیهعادل جبیر


نظر شما :