نکاتی که به سفیر ترکیه گوشزد شد

۰۳ آبان ۱۳۹۵ | ۲۱:۴۷ کد : ۱۹۶۴۱۰۹ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت خارجه با تایید حضور سفیر ترکیه در وزارت خارجه ایران گفت: در این جلسه نکات عمده ای به وی گوشزد و توضیحاتی از سوی سفیر درباره برخی مواضع ترکیه که برای ما جای تردید و ابهام داشت، مطرح شد.

به گزارش فارس، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درگذشت رضا رستمی خبرنگار را به خانواده وی و جامعه رسانه ای تسلیت گفت.

* هیچ کشوری در منطقه حق ندارد بدون همکاری و همیاری و مجوز دولت حاکم بر عراق در عراق دخالت کند

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص موضع جمهوری اسلامی در قبال آزادسازی موصل توسط نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی و اظهارات اخیر اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره موصل با بیان اینکه نگاه ما درباره حاکمیت و تمامیت ارضی عراق مشخص است و بارها به صورت شفاف اعلام شده، عنوان کرد: موصل بخشی از خاک عراق است که متاسفانه مدت ها مورد تاخت و تاز عناصر تکفیری و داعش قرار گرفته و فجایعی در این منطقه رخ داده است.

وی افزود: امیدواریم با مدیریت و جدیتی که در دولت عراق وجود دارد این اتفاق مثبت یعنی پاکسازی موصل از عناصر داعش صورت پذیرد و این داستان خیلی طولانی نشود و هرچه زودتر عملیاتی که باید به انتها برسد، توسط دولت عراق انجام شود و موصل به جایگاه قبلی خود بازگردد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ما برای تمامی مذاهب، قبایل و قومیت ها در عراق احترام قائل هستیم و بحث آنها را از عناصر تروریست و تکفیری های افراط گرا جدا می کنیم، اظهار داشت: امیدواریم آزادسازی موصل در وضعیت مناسب و مطلوبی انجام شود و به حاکمیت بیشتر و تقویت تمامیت ارضی عراق نزدیک شویم. 

قاسمی ادامه داد: این آرزوی ما و همه دلسوزانی است که به ثبات و امنیت منطقه فکر می کنند و همه باید از این موضع پیروی کنند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان اضافه کرد: دیگرانی که علاقمندند در مبارزه با تروریسم در داخل عراق شرکت کنند، یک راه بیشتر ندارند و آن تفاهم، گفت وگو، مفاهمه و رسیدن به یک راهکار مشخص با دولت عراق و با مجوز این دولت است.

وی تصریح کرد: هیچ کشوری در منطقه حق ندارد بدون همکاری و همیاری و مجوز دولت حاکم بر عراق در مسئله عراق حضور یابد و دخالت داشته باشد.

قاسمی حضور بدون مجوز را امری ناپسند و غلط خواند و گفت: اگر مجوزی صورت نگیرد چنین وضعیتی در همه جهان و منطقه باب و رایج خواهد شد و بدعت بسیار خطرناکی است که می تواند گریبانگیر کسانی شود که امروز این موضوع را رعایت نمی کنند.

وی با اشاره به کشورهایی که در گذشته به گفته وی از طریق مرزهایشان کمک کردند که برخی عناصر افراطی وارد بعضی از کشورهای بحرانی شده و از این طریق به تقویت تروریسم کمک کردند، عنوان کرد: ما پیش بینی می کردیم که این مشکل به خودشان برمی گردد و آنها را در مخمصه جدی قرار می دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: امیدواریم بحث موصل در روند جدی و با تلفات کمتر حل و فصل شود و شاهد ثبات بیشتری در عراق باشیم.

* قابل قبول نیست که به بهانه مبارزه با تروریسم حاکمیت دیگران نقض شود

وی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای اخیر مقامات ترکیه درباره مالکیت موصل و انجام عملیات نظامی در موصل گفت: بحث تروریسم و مقابله با تروریسم در منطقه و در سطح جهان بحث بسیار مهمی است. هر دولتی که با تروریسم می تواند و باید مبارزه کند قطعا کار درستی انجام می دهد، ولی به هیچ وجه قابل قبول نیست که به بهانه مبارزه با تروریسم و هرگونه جنایت دیگر، ما حاکمیت دولت های دیگر را نقض کنیم و بدون مجوز و اجازه دولت مرکزی که منشعب از مردم است به صورت یکجانبه و یک طرفه ورود کنیم و نقض حاکمیت را انجام دهیم.

قاسمی تصریح کرد: هرگونه مشارکت در این زمینه باید با هماهنگی، اطلاع و مجوز دولت مرکزی باشد و هر آنچه دولت مرکزی چه در عراق و چه در هر جای دیگری بپذیرد می تواند مورد احترام دولت ها و ملت ها قرار بگیرد.

* راهکار از پیش تعیین شده ای برای مذاکره با اروپا و برگزاری جلسات درباره سوریه وجود ندارد

خبرنگاری درباره ساز و کار مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا درباره سوریه و همچنین سفر کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور بشردوستانه و پناه جویان و اینکه آیا در خصوص پناهندگان سوری گفت وگو خواهد شد، سوال کرد که قاسمی با اشاره به اظهارات اخیر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص اینکه ایران و عربستان می توانند در بحث سوریه نقش آفرین باشند اظهار داشت: نقش آفرینی می تواند وجوه مختلف مثبت و منفی داشته باشد.

وی در توضیح بیشتر گفت: اینکه ایران نقش مثبتی در سوریه ایفا کرده و در کنار مردم و دولت این کشور قرار داشته و از آنها حمایت می کند، امری مشخص است. نقش عربستان هم نقش دیگری است که برای منطقه و اتحادیه اروپا چندان پوشیده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه متاسفانه برخی دولت های منطقه نقش منفی در بی ثبات کردن سوریه و تقویت تروریسم و افراط در این کشور داشتند، اظهار داشت: راهکار از پیش تعیین شده ای برای مذاکره با اروپا و برگزاری جلسات در این خصوص وجود ندارد ولی تماس ها با اتحادیه اروپا درباره مسائل دوجانبه، منطقه، سوریه، عراق و دیگر کشورها برقرار است.

وی درباره سفر کمیسیونر اتحادیه اروپا اظهار داشت: دستور کاری که برای سفر وی مطرح است پناهندگانی است که از سال ها پیش در داخل ایران اقامت داشتند و می توان در این راستا درباره همکاری های آتی با اتحادیه اروپا صحبت کنیم و اینکه بتوان آن را به این تعبیر کرد که پناهندگان سوری هم در دستور کار مشخص طرفین بوده، من اطلاع کافی ندارم. تصور می کنم می توانیم در کلیت موضوع پناهندگان در کل منطقه با اتحادیه اروپا، تبادل نظر و مبادله فکر و اندیشه داشته باشیم.

قاسمی اضافه کرد: با توجه به تجربه موفق ایران در دهه های گذشته در میزبانی از پناهندگان افغان، عراقی و اکراد می توانیم در دیگر نقاط جهان و به خصوص در مورد برخی کشورهای اسلامی مشورت های لازم را به اتحادیه اروپا بدهیم.

* شلیک چند گلوله به نزدیکی سفارت ایران در آنکارا

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خبر منتشر شده درباره شلیک چند گلوله به نزدیکی سفارت ایران در آنکارا با بیان اینکه اطلاع دقیقی در این زمینه ندارم یادآور شد: ممکن است گهگاهی در آمد و شد نیروهای امنیتی با عناصر خاص درگیری هایی رخ دهد که تصادفا در نزدیکی سفارت ما رخ داده باشد و من تا این لحظه خبر دقیق و موثقی در این خصوص ندارم.

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعیین سفرای ایران در دمشق، مسقط و برن عنوان کرد: ما روابط بسیار ویژه ای با عمان، سوریه و سوئیس داریم و این کشورها برای ما از اهمیت برخوردارند و تعجیل داریم که سفرای مورد نظر هرچه زودتر کارهایشان به فرجام برسد.

وی پروسه تعیین سفیر را پروسه ای طولانی مدت برشمرد و افزود: به دلیل پیچیدگی هایی که پیش آمد نتوانستیم سفرای جایگزین را تعیین کنیم. سفیر ما در سوریه تا لحظه آخر حضور داشت و امیدواریم هرچه زودتر با جدیت وزارت خارجه و ریاست جمهوری این خلاء پر شود.

* نشست کاری تدوین کنوانسیون ویژه رژیم حقوقی دریای خزر

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست کاری تدوین کنوانسیون ویژه حقوقی دریای خزر که از روز گذشته در تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: ما در ادوار گذشته به موفقیت های زیادی در خصوص این کنوانسیون دست یافتیم و توانستیم بسیاری از ابهامات و پیچیدگی ها را با رایزنی های مشترک کشورهای پنجگانه حل و فصل کنیم و امیدواریم اجلاس کنونی که بعدازظهر امروز خاتمه می یابد بتواند برخی از ابهامات باقی مانده را کمتر کند.

* عربستان هرچه سریع تر از یمن خارج شود

به گزارش خبرنگار فارس، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست و در پاسخ به سوالی در خصوص یمن با بیان اینکه پس از تجاوز عربستان به یمن موضوع یمن بیش از پیش پیچیده شده و گذر زمان آن را پیچیده تر کرده است، اظهار داشت: امروز با شرایط غامضی در یمن مواجهیم.

وی با اشاره به استقبال جمهوری اسلامی ایران از برقراری آتش بس در یمن عنوان کرد: متاسفانه عربستان آتش بس را رعایت نکرد و آتش بس شکسته شد و به نظر می رسد وضعیت یمن می تواند پیچیده تر از گذشته شود.

قاسمی تصریح کرد: عربستان هرچه زودتر باید و لازم است که از یمن خارج شود و خروج هرچه سریع تر از یمن به نفعش می باشد. استمرار این وضعیت عربستان را به چالش های بزرگ تری در منطقه و جهان خواهد کشاند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که روند کنونی در یمن به هیچ وجه به نفع عربستان نیست، عنوان کرد: اگر عربستان با خردگرایی بیشتری به مسئله نگاه کند باید هرچه سریع تر به این تراژدی غم انگیز خاتمه داده و از بمباران مناطق یمن دست بردارد.

این دیپلمات عالی رتبه ادامه داد: اولین تصور و توقعی که از دولت عربستان بود این بود که آتش بس را دقیقا اجرا کند که متاسفانه شاهد آن نبودیم و ما از آینده یمن و کشتار وحشیانه در آنجا به خصوص با بمباران بیمارستان ها، نواحی مسکونی و به ویژه در پی بمباران اخیر مجلس عزاداری که شوکی برای جامعه بشریت بود، نگران هستیم و وضعیت بسیار نگران کننده و خطرناک است.

قاسمی گفت: امیدواریم دولت ریاض آتش بس را بپذیرد و حملات خود را متوقف کند تا به کمک سازمان ملل و تحت مدیریت این سازمان آتش بس جدی و شرایط برای مذاکرات و یافتن راهکارهای سیاسی در منطقه و یمن برقرار شود.

* مذاکرات کارشناسی بین ایران و کانادا ادامه دارد و به پیش می رود

خبرنگار فارس با اشاره به مذاکرات کارشناسی بین ایران و کانادا درباره آخرین تحولات در این زمینه سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه پاسخ داد: مذاکرات کارشناسی بین دو کشور ادامه دارد و همچنان پیش می رود.

وی افزود: امیدواریم با حل و فصل برخی مسائل کوچک و باقیمانده بین دو کشور در مرحله نخست بتوانیم برای داشتن دفاتر حفاظت منافع در دو پایتخت تفاهم کنیم که می تواند برای خدمت رسانی و ارائه خدمات لازم به ایرانیان و شهروندان کانادایی کمک شایانی کند.

قاسمی اضافه کرد: این می تواند نخستین گام باشد در صورتی که به اینجا برسیم و در آنجا تفاهمات لازم صورت بگیرد این امکان وجود دارد که گام بعدی را برای برقراری روابط سیاسی برداریم، ولی هنوز برخی موضوعات سیاسی و حقوقی باقیمانده که دارد روی آنها صحبت می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امیدوارم با توجه به اهمیتی که دولت کانادا برای ایران قائل است و باید قائل باشد و تعداد کثیری که از ایرانیان در آنجا زندگی می کنند و در مشاغل مهمی در پارلمان و دانشگاه های کانادا حضور دارند، آنها بتوانند با اشتیاق و جدیت بیشتری، گام های بعدی را بردارند و ما هم به تناسب در مقابل هر گام مثبت می توانیم قدم های مثبتی را برداریم و بتوانیم به نقطه اولیه برسیم که بعد از آن شانس و راه برای گام های بعدی فراهم خواهد شد.

* مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ماه دسامبر در سطح معاون وزیر خارجه

قاسمی درباره گفت وگوهای حقوق بشری ایران و اروپا اظهار داشت: روابط ما با اروپا روابطی مهم و دیرینه است، اشتراکات زیادی با اروپا داریم همینطور می توانیم اختلاف نظرهایی نیز در مسائل ارزشی و مسائل سیاسی منطقه داشته باشیم.

وی ادامه داد: گفت وگوهای ما با اتحادیه اروپا از گذشته وجود داشته و دارد و ادامه خواهد داشت، با توجه به ظرفیت های ایران در منطقه و ظرفیت های ذاتی خود ایران و ظرفیت هایی که اروپا می تواند برای ما داشته باشد از جمله مسائل تکنولوژی، سرمایه، ایرانیان مقیم و بسیاری دیگر از پارامترهایی که می توان برشمرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه قرار است در ماه دسامبر نشست جامع مذاکرات ایران و اروپا را در اروپا داشته باشیم، گفت: نوبت ما است که به اروپا برویم، این مذاکرات در بروکسل انجام خواهد شد و مذاکرات در سطح معاون وزیر خارجه ایران خواهد بود و در همین سطح هم از اتحادیه اروپا شرکت خواهند کرد. 

قاسمی با اشاره به اینکه مسائل مختلفی مشخص شده که در این مذاکرات درباره آنها صحبت خواهد شد و می تواند حقوق بشر هم یکی از مسائل مورد بحث باشد، تصریح کرد: به دلیل نوع نگرش ما و نگاه آنها به حقوق بشر، از گذشته مذاکرات وجود داشته و ادامه خواهد داشت، اما الزاما این مذاکرات تنها درباره حقوق بشر نیست و ما مسائل زیادی داریم که با طرف اروپایی مطرح خواهیم کرد و قطعا آنها خواهند شنید و ما هم شنوای صحبت های آنها خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: حقوق بشر می تواند یک موضوع اساسی باشد که در روابط ما از گذشته وجود داشته است، نگاه ما به بحث حقوق بشر از دیدگاه اسلامی خودمان یک ویژگی های خواستی دارد که شاید برخی از آنها برای کشورهای اروپایی قابل درک نباشد و آنها نیز دیدگاه های خود را دارند و ما نهایتا می توانیم صحبت های آنها را بشنویم و دیدگاه های خود را به آنها اعلام کنیم ولی نهایتا قرار است این مذاکرات انجام شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مشخص شدن هیأت حقوق بشری با بیان اینکه ما هیأت مشخص حقوق بشری نخواهیم داشت، اظهار داشت: ما یک هیأت داریم که متشکل از متخصصان مختلف در حوزه هایی که تعیین و تفاهم شده که درباره آنها مذاکره کنیم و در این هیأت از تمامی حوزه ها متخصصان لازم حضور خواهند داشت ولی در شرایط کنونی هیأت مستقلی برای هر یک از موضوعات وجود نخواهد داشت.

* استقبال از قطعنامه یونسکو

وی درباره تصویب قطعنامه یونسکو که براساس آن هرگونه ارتباط صهیونیست ها با مسجدالاقصی نفی شده و آن را یک میراث تاریخی اسلامی اعلام کرده و سؤال یکی از خبرنگاران بود، عنوان کرد: ما طی روزهای گذشته بعد از اینکه یونسکو این قطعنامه را تصویب کرد، استقبال کردیم و آن را موضع به حقی می دانیم.

قاسمی افزود: برای بار دیگر آشکار شد که مردم فلسطین با مظلومیت کامل در جهات مختلف از حقوق خودشان و بسیاری از مسائل دیگر محروم بودند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان ادامه داد: متاسفانه در جهان اسلام و جوامع اسلامی نه امروز بلکه از گذشته شاهدیم به دلایل مختلف، نگاه و توجه لازم به مسئله مهم و اساسی جهان اسلام یعنی فلسطین تا حدی کمرنگ شده که این می تواند از منویات شوم رژیم صهیونیستی باشد که با تلاش های مذبوحانه اش سعی کرده با نفاق و ایجاد تنش هایی در درون جهان اسلام و کشورهای عربی، موضوعیت فلسطین و بحث رژیم اشغالگر به مسئله ای ثانوی تبدیل کرده و جهان اسلام را تا حد زیادی به خود مشغول کند که این جای تأسف دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امیدوارم جهان اسلام با وجود یک دشمن مشترک، هر چه زودتر به خودش بیاید و با اتحاد و اجماع لازم در برابر اینگونه توطئه های شوم و خبیثانه رژیم صهیونیستی با اجماع لازم برخورد کند.

* سفر روحانی به ایروان

خبرنگار دیگری درباره سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان سؤال کرد که قاسمی اظهار داشت: روابط ما با همسایگان شمالی از جمله آذربایجان و ارمنستان روابط خوبی است و به طور مستمر تلاش می کنیم با توجه به علائق طرف های مقابل، بتوانیم به تعمیق و گسترش روابط و افزایش همکاری ها کمک کنیم.

وی با بیان اینکه ارمنستان در بین همسایگان ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: ارمنستان کشور همسایه ما است که مسلمان نیست و این ویژگی ها می طلبد که ما روابط ویژه ای را داشته باشیم، همانطور که با آذربایجان روابطی را داشتیم و داریم و سعی در گسترش آن داریم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه انجام سفرهای متعدد در دستور کار ما وجود داشته، افزود: امیدواریم در زمان لازم سفر رئیس جمهور به ارمنستان هر چه زودتر انجام شود و بتوانیم گام های بلندتری را با ارمنستان برداریم.

وی با ذکر این نکته که می توانیم با ارمنستان در مسائل منطقه ای همکاری ها و رایزنی هایی داشته و ایفای نقش کنیم، گفت: تا حد زیادی احساس بر این است که از اشتراکات خوبی برخورداریم. این تماس ها و ارتباطات را از گذشته با آذربایجان نیز داشتیم و امیدواریم با ارمنستان نیز به عنوان یک همسایه خوب این همکاری ها را در سطح عالی تر داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه دعوت از روحانی برای سفر به ایروان از مدت ها قبل انجام شده، عنوان کرد: منتظر فرصت بودیم که در زمان لازم این سفر انجام شود. امیدوارم در اسرع وقت شاهد انجام این سفر باشیم و بتوانیم گام بلندی را در همکاری های آتی و درازمدت داشته باشیم.

* بحث میانجیگری بین آذربایجان و ارمنستان در موضوع قره باغ امروز مطرح نیست

خبرنگاری درباره نقش ایران در حل مناقشه قره باغ از قاسمی سؤال کرد که وی در این خصوص به قدمت روابط ایران با آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و افزود: ما به عنوان اولین کشوری که در بحث میانجیگری بین دو کشور نقش مهم و اساسی ایفا کردیم. بعد از فروپاشی شوروی توانستیم در یک تلاش فشرده اولین آتش بس جدی را در قره باغ ایجاد کنیم که موفقیت بزرگ بود، ولی بعداً به دلایل مختلف و کارشکنی های برخی از کشورهایی که تا حدی دور از ما بودند، این روند نتوانست به کار خود ادامه دهد.

به گزارش فارس، قاسمی با ذکر این نکته که ایران جایگاه ویژه ای در نزد دو کشور دارد، عنوان کرد: هر دو کشور از منویات مسالمت آمیز و دوستانه ایران آگاهند. ولی آنچه امروز مطرح است و یا در سفر احتمالی رئیس جمهور به ارمنستان می تواند مورد رایزنی قرار گیرد مسائل دوجانبه و همکاری های منطقه ای ماست و تصور نمی کنم در شرایط کنونی علاقه مند باشیم در بحث میانجیگری حضور پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: اگرچه معتقدم هیچ کشوری بیش از ما توانایی این کار را ندارد، آن هم به دلیل اشرافی که بر منطقه داریم و نگاه مثبتی که نسبت به ایران از دیرباز در این منطقه وجود داشته است.

وی افزود: تا آنجایی که مطلع هستم بحث میانجیگری امروز مطرح نیست ولی امیدوارم این معضل و مشکل که می تواند تهدیدی برای امنیت کل منطقه باشد بتواند هر چه زودتر به صورت منصفانه حل و فصل شود و حقوق هر دو کشور حفظ و بتواند به این وخامت و کینه ورزی های ناروا بین دو کشور همسایه پایان داده شود.

* هدیه ظریف به کری

خبرنگاری درباره هدیه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای گفت: تا جایی که من اطلاع دارم در رفت و آمدهای سیاسی و دیپلماتیک، هدایایی رد و بدل می شود. از سطوح عالی تا سطوح پایین تر (این موضوع) مرسوم است که بر اساس فرهنگ کشورها می تواند متفاوت باشد. این هدایا می تواند یک کتاب یا صنایع دستی و ... از آن شهر یا کشور باشد.

وی افزود: در حین مذاکرات هسته ای، در مقطعی حساس و ویژه قرار داشتیم و مباحث فنی پیچیده ای بین دو طرف مذاکره کننده به ویژه طرف اروپایی وجود داشت. این موضوع مطرح شد که ایران در طراحی ها و محاسبات خود در یک مورد خاص دقیق نبوده و این مبنای گفتمان و بحث بین ایران و طرف مقابل بوده است.

قاسمی با اشاره به اینکه بر خلاف تصور جهان سوم، این هدایا ارزش مادی ندارد، عنوان کرد: در دنیای امروز، این هدایا به نوعی ارائه کننده پیام هستند و ما این سنت را در ایران در گذشته هم داشته ایم که به همتایان خود هدایایی داده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد: جناب ظریف در جریان طرح این مباحث، در مذاکرات کتابی از تصاویر نقاشی های استاد فرشچیان را برای هدیه به جان کری در نظر می گیرد. در زمان ارائه هدیه، آقای ظریف تصاویری را به کری نشان می دهد و توضیح می دهد تصاویری که شما می بینید تصویری از یک تابلو است که عرض و طول آنها ممکن است بیش از یک متر باشد و اگر به نمایشگاه آقای فرشچیان در نیوجرسی مراجعه کنید قابل مشاهده هستند.

وی ادامه داد: ظریف به کری می گوید که آقای فرشچیان در زمان بازدید مخاطبان اش به آنها توضیح می دهد که در زمان محاسبه برای برخی از همین تصاویر، ناچار است از ذره بین های مخصوصی استفاده کند که محاسبات دقیق باشد. آقای ظریف به کری گفت که ایرانی ها نه امروز، بلکه از گذشته افراد محاسبه گر، دقیق و پیچیده ای بوده اند.

قاسمی ادامه داد: نهایتا این مسئله به حل و فصل مجادله و موضوع مورد بحث طرفین کمک می کند. ظریف با این اقدام پیامی را منتقل کرده که کاملا موثر بوده و طرف مقابل را مجاب می کند که توجه لازم در محاسبات و طراحی ها صورت گرفته است.

وی گفت: هدیه دادن امر مرسومی است و رد و بدل کتاب بسیار انجام می شود و دارای ارزش مادی نیست بلکه ارزش معنوی دارد.

* ایمیل ظریف به کری/ در جایگاهی نیستم که تایید یا تکذیب کنم

خبرنگار دیگری درباره خبر گاردین که در آن ایمیلی از ظریف به کری درباره اجلاس لوزان منتشر شده، اشاره کرد و نظر سخنگوی وزارت خارجه را درباره صحت و سقم این خبر جویا شد که وی گفت: من در جایگاهی نیستم که خبر گاردین را الان تایید یا تکذیب کنم. رسانه های غربی به دلایل مختلف و در مواردی، مطالبی را منعکس کنند که الزاما می تواند مصداق واقعی و عینی نداشته باشد ولی می تواند گهگاهی برداشتی از یک ذهنیت باشد که می تواند درست باشد.

به گزارش فارس، وی افزود: در اینکه در نشست لوزان علاقه مند بودیم شرکت کنندگان در اجلاس از تنوع بیشتری برخوردار باشند و کشورهای بیشتری در آنجا حضور داشته باشند که با نگاه ها و دیدگاه های متنوع بتوانند بر همه ابعاد مشکلات سوریه فائق بیایند و یا به آن توجه کنند و آن را زیر ذره بین بگذارند و در نهایت جلسه ثمربخشی بیشتری داشته باشد، تردیدی نیست. ما علاقه مند بودیم برخی کشورهای دیگر غیر از ترکیب نخست در نشست لوزان شرکت کنند که در نهایت منجر به حضور مصر و عراق و در لحظات آخر هم به حضور اردن شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: نظرات در این نشست ارائه شد بدون تصمیم گیری خاصی رخ دهد ولی هم اینکه کشورها توانستند دور یک میز بنشینند و نگاه خود را درباره وضعیت فعلی سوریه بیان کنند، گام مثبتی بود و می تواند موثر باشد.

وی یادآور شد: اگرچه تجربه گذشته نشان می دهد نشست ها در میان مدت و با سرعت به نتیجه ملموس و مشخصی نمی رسد ولی گفت وگو و پشت میز نشست می تواند فی نفسه خوب باشد.

* احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احضار رضا هاکان تکین سفیر ترکیه به وزارت خارجه و اینکه سفیر ترکیه گفته احضار نبوده است و برای توضیح به وزارت خارجه رفته ام، گفت: نمی توانیم روی لغات جدل کنیم. می توانم تایید کنم که سفیر ترکیه هفته گذشته به طور مفصل در وزارت خارجه حاضر بوده و درباره مسائل دوجانبه، سوریه، عراق، حوزه خلیج فارس با ایشان صحبت و سؤالاتی مطرح شده و ایشان هم پاسخگو بوده و بخشی از مطالبی که شاید اشراف کافی نداشت، به آنکارا منتقل کرد که بعدا پاسخ را به ایران منعکس کند.

وی افزود: با توجه به نوع روابط و همسایگی با ترکیه و مناسبات دیرینه، تماس های زیادی با این کشور داریم.

قاسمی با بیان اینکه این جلسه در وزارت خارجه برگزار شده، عنوان کرد: در این جلسه نکات عمده ای به وی گوشزد شد و مطالبی سؤال و مطالبی هم توضیح داده شد و توضیحاتی هم ایشان درباره برخی مواضع ترکیه که برای ما جای تردید و ابهام داشته مطرح کرده است.

* سفر هیأت های اروپایی

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مقامات اروپایی به ایران در هفته های آینده نیز گفت: علاوه بر تماس ها با اتحادیه اروپا، با تک تک کشورهای اروپایی از گذشته رابطه خوبی داشتیم و مشکلات زیادی با اکثریت این کشورها نداشته و نداریم و مناسبات ما در شرایطی که بسترهای لازم فراهم بوده خوب پیش رفته است، البته غیر از سال های تحریم که در وضعیت خاصی با اروپا قرار گرفتیم.

وی افزود: امروز بعد از تحریم و لغو تحریم ها رایزنی های متعدد و مکرری را دو طرف براساس علائقشان ادامه خواهند داد.

قاسمی به سفر وزیر محیط زیست هلند، وزیر حمل و نقل آلمان، کمیسر پناهجویان و بشردوستانه اتحادیه اروپا، معاون پارلمان اتریش اشاره کرد و افزود: چهار هیأت اروپایی در تهران و در حال مذاکره هستند.

وی گفت: در سطوح بالاتر از جمله در سطح رئیس جمهور دعوت هایی انجام شده که در زمان خود صورت خواهد گرفت.

* تا رسیدن به لغو روادید بین ایران و روسیه راه باقی است

خبرنگاری در این نشست درباره یادداشت سفیر ایران در مسکو که از مذاکرات برای لغو روادید بین ایران و روسیه از سال آینده خبر داده سؤال کرد که قاسمی گفت: اراده دو کشور بر توسعه همکاری های همه جانبه و ایجاد تسهیلات کنسولی برای تردد اتباع دو کشور است و در دستورکار مذاکرات دو کشور است و امیدواریم در این مرحله و مسیر گام های بیشتری برداشته شود.

وی یادآور شد: بیان شما را به اینکه آقای سفیر اراده دو کشور را مبنی بر اینکه خواهان رسیدن به یک نقطه مطلوب در بحث روادید هستند برداشت کنم و شروعی بدانم برای پروسه ای که به تسهیلات کنسولی و نهایتا بعد از آن به لغو روادید منجر شود.

قاسمی افزود: آگاه هستید در حوزه مسائل سیاسی، دیپلماتیک و کنسولی گهگاهی این روندها و مسیرها طولانی و زمانبر خواهد بود. چون مسائل فنی بسیار پیچیده ای دارد که هر دو طرف باید درباره تک تک آنها صحبت و تفاهم کرده و آنها را پیش بینی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: فکر می کنم در کوتاه مدت لغو روادید را نخواهیم داشت، ولی آغاز یک پروسه برای رسیدن به تسهیلات کنسولی بین دو کشور و احتمالا در بخش های مشخص در کوتاه مدت و میان مدت به انجام برسد ولی تا رسیدن به لغو روادید راه باقی است ولی اراده دو کشور بر این تعلق دارد که این اتفاق مبارک و میمون بین ما و روسیه با توجه به تمامی مناسبتمان اتفاق بیفتد.

* استقبال از تحولات کنونی لبنان

به گزارش فارس، خبرنگاری درباره تحولات اخیر در لبنان و رسیدن به توافق درباره رئیس جمهور آینده این کشور سؤال کرد که قاسمی این اتفاق را میمون خواند و گفت: به آن خیرمقدم می گوییم و از آن استقبال می کنیم. تمامیت ارضی و حاکمیت ملی لبنان به عنوان کشور موثر و مهم در منطقه خاورمیانه برای ما مهم است.

وی افزود: اینکه این کشور برای مدتی نتوانست بدون رئیس جمهور بماند پیام خوبی نبود و این پیام که احزاب و گروه های متعدد لبنانی برای تفاهم در خصوص رسیدن به نقطه مشترک برای داشتن یک رئیس جمهور نزدیک می شوند، اقدام مناسب و خوبی است که قطعا باید از آن استقبال کرد و می تواند به اجماع، وحدت ملی و ثبات و امنیت بیشتر لبنان کمک کند که برای ما مهم است و برای کل منطقه و جهان می تواند پیام مثبت و خوبی باشد.

قاسمی اضافه کرد: امیدوارم با تفاهم همه گروه ها که هر تفاهمی انجام می دهند می تواند مورد قبول ما باشد این ثبات نسبی شکل بهتری به خودش بگیرد.

* بازی سیاسی جدید در سوریه

خبرنگار دیگری درباره بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا که مدعی به کارگیری تسلیحات شیمیایی توسط دولت سوریه شده و از ایران و روسیه خواسته از حمایت از سوریه دست بردارند اشاره و نظر قاسمی را جویا شد که وی گفت: این ادعا یک فرافکنی و ایجاد فضای کاذب برای زمینه سازی به منظور دخالت بیشتر برخی از قدرت ها و ایجاد بستر مناسب برای تحت فشار قرار دادن ایران و دولت سوریه و سایر گروه هایی که با تروریسم مبارزه می کنند، است.

به گزارش فارس، وی این ادعا را قولی غلط و بی ربط خواند و افزود: مگر اینکه کسی بتواند با شواهد دقیق و مشخص و توسط ارگان های ذیصلاح بی طرف چنین بحثی را اثبات کند، که من چنین تصوری را نمی کنم و این را بازی سیاسی جدید می دانم که در حوزه سوریه اتفاق می افتد.

قاسمی ادامه داد: در سوریه هر زمان دولت سوریه موفق می شود به پیروزی هایی نائل شود و سرزمین های خود را بیشتر آزاد کند و با تروریست ها مقابله جدی تری داشته باشد و در نقطه قوت قرار گیرد این نوع حرکات و رفتارها و حتی با بکارگیری واژه های بسیار زیبا مثل آتش بس و اینگونه مسائل سعی در متوقف کردن روند مبارزه با تروریسم دارند و محدود کردن دولت سوریه.

* لطفا سوریه را ترک کنید

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: آنچه که دیگران برای ایران و یا کشور دیگری تجویز می کنند، امری نابه جا، غلط و بی ربط است و اگر ما حضور مستشاری در سوریه داریم و در آنجا تلاش هایی را داشتیم با توجه به درخواست دولت مشروع و قانونی سوریه بوده و دیگران نمی توانند در این مورد اظهارنظر کنند و چیزی که دولت سوریه از ما خواسته به نوعی نفی کنند.

وی گفت: ما متقابلا فکر می کنیم این حق را داریم و ما باید به آنها بگوییم لطفا سوریه را ترک کنید، لطفا به تروریست های سوریه امکانات نظامی تحویل ندهید، لطفا اجازه ندهید تروریست های آموزش دیده از اقصی نقاط جهان از کشورهای اروپایی و مغرب زمین به سوریه بیایند و علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه بجنگند و دست به کشتار مردم بیگناه سوریه بزنند.

* اتباع ایرانی نمی توانند علیه ما اعلام جرم کنند

خبرنگاری در این نشست با بیان اینکه اخیرا شاهد بودیم که تعدادی از اتباع ایرانی با تابعیت دوگانه که از زندان های ایران آزاد شدند با مراجعه به دادگاه های ایالتی آمریکا از ایران شکایت کرده اند و یکی از نمایندگان مجلس نیز گفته که قرار بوده در برابر آزادی یکی از این افراد 20 ایرانی از زندان های آمریکا آزاد شوند از سخنگو سوال کرد که وی گفت: این کتاب همچنان باز است و شاهنامه به آخر نرسیده است و مسائل متعددی وجود دارد و ما نمی توانیم بگوییم که داستان تمام شده و ما به انتهای قصه رسیده ایم.

قاسمی گفت: افرادی که شکایت کرده اند به هر حال تبعه ایران هستند و نمی توانند در دادگاه کشورهای دیگری علیه ایران اعلام جرم کنند. در مورد آن 20 نفر نیز که اشاره کردید من اطلاعاتی ندارم. مناسب است که جزییات در این زمینه را از مقامات قضایی بپرسید.

وی ادامه داد: تصورما بر این نیست که ما با آمریکایی ها به یک نقطه مشخص روشن رسیده ایم. ما با آمریکایی ها در کنار تعدادی از کشورهای اروپایی در ارتباط با بحث هسته ای مذاکراتی داشتیم و به تفاهماتی رسیدیم. درصدد آن هستیم که این تفاهمات را به اجرا برسانیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران به تعهدات خود عمل کرد ولی متأسفانه شاهد برخی بدقولی ها و بدعهدی ها از سوی طرف های مقابل از جمله آمریکایی ها بودیم. آن ها باید در اسرع وقت به تعهدات خود در برجام عمل کرده و خلاف تعهداتشان عمل نکنند.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا ارمنستان


نظر شما :