روحانی به ارمنستان می رود

۲۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۶۳۰۸۱ سرخط اخبار

سفیر کشورمان در ایروان با اظهار امیدواری از این که سفر رییس جمهور کشورمان به ارمنستان نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود گفت: رییسان جمهوری دو کشور اعلام کرده اند هیچ مانعی در گسترش روابط وجود ندارد.

کاظم سجادی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به تعاملات تهران و ایروان پس از برداشته شدن تحریم ها خاطرنشان کرد: اخیراً مبادلات تجاری ارمنستان با اکثر کشورهای دنیا کاهش چشم گیری داشته ولی کاهش مبادلات تجاری با ایران بسیار کم تر از سایر کشورها بوده که این مساله نکته مثبتی در روابط دو کشور است.

او با بیان این که در دوره تحریم ها روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور در عالی ترین سطح خود باقی مانده است، افزود: اگر چه در سال های گذشته به دلیل تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، روابط بانکی با ارمنستان مانند همه کشورهای دنیا دچار مشکل شد؛ اما سطح مبادلات تجاری دو تهران و ایروان کاهش پیدا نکرد و در حال حاضر هم روابط مان در عالی ترین سطح قرار دارد و در دوران دولت جدید سعی شده روابط با ارمنستان بیش از پیش گسترش یابد.

سجادی مهم ترین بخش همکاری در زمینه اقتصادی دو کشور را همکاری برسرخط سوم انتقال برق ارمنستان به ایران دانست و افزود: مجری  شرکت ایرانی "صانیر" است. با پایان یافتن خط سوم انتقال برق ظرفیت انتقال برق بین دو کشور از 300 مگاوات به 1000 مگاوات خواهد رسید و در نتیجه قرارداد تهاتر به صورت کامل اجرا خواهد شد؛ هم چنین براساس قرارداد تهاتر گاز و برق، ایران به ارمنستان گاز صادر می کند و در مقابل از آن کشور برق وارد می کند.

وی ادامه داد: اجرایی شدن کامل قرارداد تهاتر گاز و برق علاوه بر این که مبادلات اقتصادی تهران و ایروان را 100 درصد افزایش خواهد داد موجب پیوستگی بیش تر دو کشور هم خواهد شد.

سفیر کشورمان در ایروان، ایران را مبتکر کریدور خلیج فارس – دریای سیاه دانست و گفت: ایجاد این کریدور با حضور کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان و یونان و جمهوری آذربایجان است و  نشست کارشناسی آن هم در تهران برگزار شد و امید می رود که با راه اندازی کریدور، مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت اروپا متنوع شود. هم چنین ارمنستان در سال جاری مناقصه های چند پروژه مهم از جمله خط 400 کیلو وات انتقال برق به گرجستان و بخش های جنوبی آزاد راه شمال -  جنوب آن کشور را اعلام خواهد کرد که شرایط بسیار مناسبی برای شرکت های ایرانی جهت مشارکت در آن ها وجود دارد.

سجادی خاطرنشان کرد: قراردادها و تفاهم نامه های زیادی بین دو کشور امضا شده است که آخرین آن ها سند نقشه راه روابط دو کشور، یادداشت تفاهم سیزدهمین کمیسیون مشترک است. علاوه بر آن قرارداد خط سوم انتقال برق و قرارداد ساخت نیروگاه برق آبی مگری از دیگر اسناد مهم بین دو طرف است و هم چنین قراردادهای مهم دیگری هم در زمینه انرژی و سایر بخش های زیرساختی بین شرکت های ایرانی و طرف های ارمنی به امضا رسیده است.

وی با اشاره به سفرهای پیش روی مقام های ایران و ارمنستان، اظهار امیدواری کرد که سفر روحانی به ارمنستان انجام شود و این سفر را نقطه عطفی در گسترش هرچه بیش تر روابط دو کشور خواند و افزود: در ماه های اخیر وزیران خارجه، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و اقتصاد ارمنستان از ایران دیدن کردند. هم چنین وزیران بهداشت، دادگستری و رییس سازمان بازرسی کل کشورمان از ارمنستان بازدید کردند.

سفیر کشورمان در ایروان در پاسخ به این که سیاست فعلی ایران در رابطه با مناقشه قره باغ چیست؟ تاکید کرد: در صورت تمایل طرف های درگیر، جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری برای حل و فصل این مناقشه است. در مورد نقش ایران در حل مناقشات ارمنستان و آذربایجان هم باید بگویم که از اوایل درگیری در قره باغ سیاست ایران تاکید بر حل مناقشه براساس اصول حقوق بین الملل و اجتناب از کاربرد نیروی نظامی بوده و در صورت موافقت دو طرف می توانیم برای حل مشکلات با آن ها همکاری کنیم. کما این که بلافاصله پس از درگیری اخیر دو کشور دکتر روحانی و محمدجواد ظریف وزیر با همتایان خود مذاکره کرده و خواستار خویشتن داری دو طرف شدند؛ چرا که ثبات کشورهای همسایه برای ایران مهم است و به همین دلیل ما خواستار حل این مشکلات از طریق مسالمت آمیز هستیم.

این دیپلمات کشورمان در رابطه با ایرانیان مقیم ارمنستان، گفت: بیش از پانزده هزار پرونده مربوط به ایرانیان در بخش کنسولی سفارت ثبت شده است. جمعیت ایرانیان مقیم این کشور در گذشته بیش تر بود و امروزه کم تر شده است. تعدادی از دانشجویان ایرانی و هم چنین فعالان اقتصادی در ارمنستان مقیم هستند و در سایر زمینه ها هم ایرانیان در ارمنستان فعالند البته بخشی از آن ها هموطنان ارمنی کشورمان هستند.

سجادی در ادامه محصولات پتروشیمی، بنزین هواپیما، قیر، محصولات کشاورزی به ویژه محصولات جالیزی و سایر کالاهای مصرفی را جزو عمده محصولات صادراتی ایران به ارمنستان معرفی کرد و افزود: در مقابل گوشت گرم ذبح حلال، قراضه آلومینیوم، مس، دستگاه های صنعتی، برخی واکسن های دامی و ... وارد ایران می شود. سال 2015 میلادی مبادلات تجاری دو کشور حدود 283 میلیون دلار بود که از این میان حدود 90 میلیون دلار صادرات ارمنستان به ایران و حدود 193 میلیون دلار صادرات ایران به ارمنستان بود.

او در رابطه با تاثیر لغو روادید بین ایران و ارمنستان در افزایش گردشگران دو کشور، خاطرنشان کرد: طبق آمار موجود، در تعطیلات عید سال جاری حدود چهل هزار نفر از هموطنان ایرانی از این کشور دیدن کرده اند. گردشگران ایرانی در ارمنستان بیش ترین تعداد خارجیان در این کشور در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند.

سفیر کشورمان در ایروان هم چنین از افزایش حضور گردشکران ایرانی در ارمنستان خبر داد و خاطرنشان کرد: همه ساله بیش از 100 هزار گردشگری ایرانی به ارمنستان سفر می کنند که امسال شاهد افزایش قابل توجه این تعداد بوده ایم و با توجه به اجرایی شدن لغو روادید بین دو کشور قطعا بر تعداد گردشگران دو طرف افزوده خواهد شد.

این دیپلمات کشورمان شباهت های فرهنگی بین ایران و ارمنستان را یکی از عوامل حضور پرتعداد گردشگرانی ایرانی در این کشور می داند و می گوید که همه ساله شاهد رفت و آمد گروه های فرهنگی زیادی بین دو کشور هستیم که وجود شباهت فرهنگی مانند موسیقی سنتی نزدیک به هم و آداب و رسوم مشترک بین مردم دو کشور آن ها را به هم نزدیک تر کرده است.

وی ادامه داد: بیش از 1500 کلمه ایرانی در زبان ارمنی وجود دارد و بیش تر مردم ارمنستان چند کلمه ای زبان فارسی بلد هستند؛ هم چنین در 11 مدرسه ارمنستان زبان فارسی آموزش داده می شود و در خواست های بسیار زیاد دیگری برای ایجاد کلاس های زبان فارسی در مدارس دیگر هم وجود دارد. علاوه براین تعداد زیادی از کتاب های ادبیات ایرانی به ارمنی ترجمه و چاپ شده اند و سال گذشته هم از ترجمه ارمنی کتاب های داستان های مرزبان نامه و سندبادنامه و صحیفه سجادیه رونمایی شد. در ارمنستان مسجد 7000 هزار متری به نام مسجد کبود ایراوان با سابقه 250 ساله وجود دارد که محل برگزاری مراسم مذهبی ایرانیان است. این مسجد از سوی دولت ارمنستان به صورت 99 ساله در اختیار ایران قرار داده شده است. به طور کلی می توان گفت ایرانیان در ارمنستان احساس قربت نمی کنند.

کلید واژه ها: ارمنستان ایروان انتقال برق مبادلات تجاری


نظر شما :