ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از وعده پوتین به اردوغان تا ارتباط گرفتن الجربا با ایران

۱۰ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۰۶۶۶ اخبار اصلی خاورمیانه
وعده پوتین به اردوغان بر سر توریسم، ارتباط گرفتن الجربا با ایران و روسیه، فشار روسیه به رد درخواست عضویت ایران در شانگهای و تحویل گرفتن محموله جدید بالگردهای روسی توسط عراق از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از وعده پوتین به اردوغان تا ارتباط گرفتن الجربا با ایران

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

عاملان حادثه تروریستی استانبول از تونس آمده بودند

شبکه تی آر تی ترکیه گزارش داد این احتمال وجود دارد که عوامل حادثه تروریستی فرودگاه بین المللی کمال آتاتورک استانبول از تونس آمده باشند و آن حادثه را رقم زده باشند.

به گفته این شبکه عاملان حادثه 7 نفر بودند که سه نفر آنها در کنار ایکس ری اقدام به تیراندازی و انجام عملیات انتحاری کرده بودند در حالی که معلوم نیست چهار نفر دیگر چگونه در هماهنگی با این افراد عمل می کردند.

بنا به این گزارش هم زمان با انجام این حادثه هواپیمایی از تونس وارد استانبول شده بود.

 

فشار روسیه برای رد درخواست ایران در شانگهای

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که بر خلاف آن چه روسیه در ظاهر بیان می کرد و می گفت که از عضویت ایران در سازمان شانگهای حمایت قاطع می کند، پشت پرده به متحدان خود در آسیای مرکزی از جمله ازبکستان و تاجیکستان فشار می آورد که با عضویت ایران در سازمان شانگهای مخالفت کنند.

به گفته این منابع روس ها گمان می کنند که عضویت ایران در سازمان شانگهای که یک سازمان امنیتی است باعث ناراحتی اسرائیل و امریکا می شود و لزومی ندارد در وضعیت فعلی شانگهای باعث رنجش آنها شود و هزینه ای را در این زمینه متقبل شود. حدود 10 روز قبل از نشست شانگهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به روسیه سفر کرده بود.

در حالی که انتظار می رفت در نشست اخیر شانگهای عضویت ایران در این اتحادیه به رسمیت شناخته شود، هیچ گونه اظهار نظر یا رای گیری ای در این زمینه صورت نگرفت.

 

ادعای روزنامه عربستانی مبنی بر نقش سردار سلیمانی در جنگ موصل

روزنامه عربستانی عکاظ ادعا کرد که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس کشورمان در حال بررسی و برنامه ریزی برای چگونگی آغاز نبرد موصل است.

به ادعای این روزنامه عربستانی وی بر خلاف میل مقامات امریکایی و بی اعتنا به فشار کشورهای عربی و نیروهای سنی که مخالف حضور نیروهای داوطلب مردمی در عملیات پاکسازی موصل هستند، در حال برنامه ریزی برای انجام این عملیات است.

عکاظ در ادامه ادعای خود یادآور شد که سلیمانی پافشاری کرده است که در نبرد پاکسازی موصل حتما نیروهای داوطلب مردمی که عموما شیعه هستند، حضور داشته باشند.

 

بیجی آخرین محل حضور نیروهای داوطلب مردمی

روزنامه العرب، چاپ لندن ادعا کرد که بیجی آخرین جبهه ای است که نیروهای داوطلب مردمی در عملیات مبارزه با داعش حضور خواهند داشت و فراتر از آن در عملیات مشابهی مشارکت نخواهند کرد.

این روزنامه به نقل از فرماندهان ارشد نظامی عراقی می نویسد که در نبرد موصل نیروهای داوطلب مردمی شیعی حضور نخواهند داشت و این نبرد توسط نیروهای داوطلب سنی به فرماندهی اثیل النجیفی، استاندار سابق موصل و ارتش عراق انجام خواهد شد.

 

ارتباط گرفتن احمد الجربا با ایران

منابع آگاه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی گفتند که توانسته اند با احمد الجربا، یکی از رهبران مخالف سوری که به تازگی تشکلی متشکل از نیروهای معتدل مخالف سوری در قاهره تشکیل داده است، ارتباط بگیرند.

به گفته این منابع احمد الجربا از دولت عربستان سعودی فاصله گرفته و با نزدیک شدن به ایران و روسیه درصدد حل سیاسی بحران سوریه است.

وی در بیانیه اخیر خود نیز که به مناسبت تشکیل جریان جدیدش منتشر کرد، تاکید کرد که با توجه به وفاداری ارتش و نیروهای امنیتی سوری به بشار اسد نمی توان به فکر دولت انتقالی بدون اسد بود. وی بر لزوم حل مسالمت آمیز بحران سوریه و مبارزه با گروه های تروریستی زیر نظر کشورهای قدرتمند و ذی نفوذ منطقه تاکید کرده است.

 

عراق محموله تازه ای از بالگردهای روسی تحویل گرفت

وزارت دفاع عراق طی بیانیه ای رسمی اعلام کرد که ارتش این کشور محمولۀ تازه ای از بالگردهای پیشرفته روسی مدل می ۲۸ معروف به صیاد شب تحویل گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران، بر اساس این بیانیه که روز سه شنبه منتشر شده این نوع بالگرد قدرت هدف گیری بسیار بالایی دارد و با پیشرفته ترین نوع بالگردهای آپاچی امریکایی رقابت می کند.

این بیانیه تأکید کرده که این محموله در راستای قرارداد نظامی میان عراق و روسیه تحویل داده شده است.

در این بیانیه در بارۀ تعداد بالگردهای تحویلی اطلاعاتی داده نشده است.

 

کری: حضور ایران در عراق مفید است

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی حضور ایران در عراق را برای مبارزه با گروه تروریستی داعش مفید دانست.

به گزارش سی ان ان، جان کری با بیان این که داعش دشمن مشترک آمریکا و ایران است حضور مستشاران ایرانی را در عراق برای مبارزه با این گروه تروریستی مفید دانست.

جان کری این اظهارات را در فستیوال ایده های آسپن در کلرادو در پاسخ به سوالی در خصوص حضور ایران در عراق بیان کرد.

کری در پاسخ به این سوال گفت: ببینید هر کسی می داند که ما با ایران چالش هایی داریم و در حال کار بر روی این چالش ها هستیم. اما با این وجود می توانم به شما بگویم که حضور ایران در عراق در بخش های ویژه ای مفید بوده و آنها به وضوح بر روی داعش متمرکز شده اند و ما حقیقتا در این مورد منافع مشترک داریم.

 

وعده پوتین به اردوغان بر سر توریسم ترکیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تماس تلفنی 40 دقیقه ای اش با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به او وعده داد که دستور بررسی از سرگیری مراودات گردشگری دو طرف را صادر کند.

به گزارش پایگاه خبری المسله، پوتین وعده داد که قید و بندهای موجود بر سر سفر گردشگران روسیه به ترکیه را لغو کند و از دولت روسیه نیز خواهد خواست تا با طرف های ترکیه ای برای تسهیل سفر شهروندان روسیه به ترکیه مذاکره کند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: نیروهای داوطلب مردمیحضور ایران در عراقروسیهترکیهسوریه


نظر شما :