ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از انتقاد الجبیر از عملیات فلوجه تا انتقاد علمای عربستان از لغو سفر حج

۱۳ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۹۵۰۹ اخبار اصلی خاورمیانه
تلاش لبنانی‌ها برای جلوگیری از تحریم حزب الله، انتقاد الجبیر از عملیات فلوجه، انتقاد علمای عربستان از لغو سفر حج توسط ایران، استعفای علوش تحت فشار عربستان و دفاع ایاد علاوی از عملیات فلوجه از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از انتقاد الجبیر از عملیات فلوجه تا انتقاد علمای عربستان از لغو سفر حج

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

تلاش لبنانی ها برای جلوگیری از تحریم حزب الله

روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داد که بانک های لبنانی تلاش های تازه ای را آغاز کرده اند تا جلوی تحریم بانکی حزب الله لبنان توسط امریکا را بگیرند.

به گزارش این روزنامه روز سه شنبه بانکداران لبنانی به دعوت ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان در دفتر او حاضر شدند و درباره چگونگی جلوگیری از تاثیر تحریم حزب الله توسط امریکایی ها بر صنعت بانکداری لبنان و همچنین جلوگیری از اعمال تحریم های سنگین علیه حزب الله بحث و رایزنی کردند.

به نوشته این روزنامه بانکداران از رئیس بانک مرکزی لبنان خواستند با توجه به نفوذ و احترامی که نزد نهادهای مالی اروپایی و امریکایی دارد کمک کند تا کمترین آزار و اذیت متوجه مراودات مالی مرتبط با حزب الله شود.

 

ادعای کمک 200 میلیون دلاری ایران به حزب الله

آدم سزوبن، وکیل وزارت خزانه داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی که به "مهندس" تحریم های امریکا علیه ایران معروف است، گفته که ایالات متحده و شرکایش شدیدترین محدودیت ها را علیه حزب الله اعمال کرده اند و آن را در تنگنای شدید مالی در دهه های اخیر قرار داده اند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، سزوبن که در جلسه پرسش و پاسخ کنگره درباره توافق هسته ای با ایران شرکت کرده بود گفت که تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه ایران در سال های اخیر سبب شد تا حزب الله در بدترین وضعیت اقتصادی قرار بگیرد.

وی ادعا کرد که بر اساس گزارشی که اخیرا از سوی نهادهای امنیتی کشور منتشر شده است ایران سالانه 200 میلیون دلار به حزب الله کمک مالی می کند.

 

استعفای علوش تحت فشار عربستان

روزنامه لبنانی الدیار گزارش داد که محمد علوش، رهبر گروه شبه نظامی احرار الشام که به نمایندگی از مخالفان مسلح سوری در نشست مذاکرات سوری – سوری ژنو شرکت می کرد، تحت فشار عربستان از شرکت در این مذاکرات استعفا داد.

الدیار گزارش داد که عربستان از این که سناریوی آن در سوریه به خوبی پیش نرفته و بشار اسد روز به روز جایگاه مستحکم تری می یابد به شدت ناراحت و سرخورده است و درصدد است برای جبران این سرخوردگی میدان نبرد علیه نیروهای ارتش سوریه را تشدید کند به همین منظور به نمایندگان سوری حاضر در نشست ژنو فشار می آورد که از حضور در این نشست انصراف دهند. استعفای علوش در همین راستا صورت گرفته است.

 

توافق روسیه و امریکا برای انجام عملیات نظامی مشترک در سوریه

شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا به توافق رسیده اند که در سوریه عملیات نظامی مشترک علیه تروریست ها انجام دهند.

بنا به این گزارش روسیه و امریکا با هماهنگی یکدیگر تصمیم دارند که حملات هوایی خود به نیروهای داعش و جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه را افزایش دهند و آنها را از مناطق و شهرهای سوری برانند و به شدت تضعیف کنند. گفته می شود این رفتار با مخالفت عربستان و ترکیه مواجه شده است.

 

تلاش امریکا برای بستن مرزهای سوریه – ترکیه

شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد که امریکا به دولت ترکیه فشار آورده است تا مرزهای خود با سوریه را ببندد تا به این ترتیب مانع از تردد تروریست ها شود.

بنا به این گزارش واشنگتن همچنین از آنکارا خواسته است که هر گونه عبور و مرور در مرزهای خود با سوریه را زیر نظر بگیرد و مراتب را به اطلاع مقامات امریکایی برساند.

اسکای نیوز همچنین گزارش داد که واشنگتن به آنکارا هشدار داده است که اگر در جهت بستن مرزها در قبال تروریست ها اقدامی نکند ایالات متحده مجبور می شود خود راسا وارد عمل شود و اقدام به بستن مرزهای سوریه با ترکیه کند.

 

خودروهای بمب گذاری شده بغداد از فلوجه می آمدند

پایگاه خبری اسکای پرس گزارش داد که بسیاری از انفجارهای ماه های اخیر بغداد توسط داعشی های مستقر در فلوجه انجام می شده است.

به گزارش این پایگاه خبری، خودروهای بمب گذاری شده ای که اخیرا در مناطق مختلف بغداد منفجر شدند همگی از فلوجه می آمدند و در بغداد منفجر می شدند.

اسکای پرس از یکی از دلایل تسریع ارتش عراق در حمله به فلوجه را همین موضوع عنوان کرده است.

 

انتقاد علمای وهابی عربستان از لغو سفر حج ایرانیان

روزنامه الحیات گزارش داد که علمای عربستان از این که ایران سفر حج حجاج خود در موسم حج امسال را لغو کرده است، انتقاد کرده اند.

به نوشته این روزنامه این علما با صدور بیانیه ای ضد مطرح کردن ادعاهایی واهی علیه جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت عدم برگزاری حج امسال از سوی ایران را متوجه تهران کرده اند و مدعی شده اند که با این کار ایران در میان صفوف جهان اسلام تفرقه ایجاد کرده است. این علما در بیانیه خود همچنین ادعا کرده اند که لغو سفر حج از سوی ایران با اهداف سیاسی صورت گرفته است.

 

الجبیر: سلیمانی حتی اگر بغداد هم بخواهد نباید به عراق برود

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در دیدار با فردریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تکرار ادعاهای واهی خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که حضور (سردار) قاسم سلیمانی در عراق غیر قابل قبول است و از لحاظ ریاض این حضور به معنای حضور فردی خارجی در سرزمین های عربی است.

به گزارش اسکای نیوز وی همچنین ادعا کرد، حتی اگر سردار سلیمانی با هماهنگی بغداد و با موافقت مقامات عراقی به عراق رفته باشد نیز حضور او پذیرفتنی نیست چرا که عراق سرزمینی عربی است و نباید افراد غیرعرب در آن حضور یابند.

 

انتقاد الجبیر از عملیات آزادسازی فلوجه

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در دیدار با فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عملیات آزادسازی فلوجه توسط ارتش عراق انتقاد کرد و گفت ما از عواقب این عملیات نگرانیم.

به گزارش اسکای نیوز  وی ادعا کرد که این نگرانی وجود دارد که شیعیانی که به همراه ارتش عراق و نیروهای داوطلب مردمی به سمت فلوجه رفته اند اقدام به کشتار یا نسل کشی اهل تسنن کنند.

وی ادعا کرد که باید بغداد قبل از آغاز این عملیات با ریاض مشورت می کرد و از آن می خواست در پاکسازی آن دخالت کند.

 

ایاد علاوی: عملیات فلوجه طایفه ای نیست

ایاد علاوی، رئیس ائتلاف ملی عراق تاکید کرد، عملیاتی که توسط ارتش عراق و نیروهای داوطلب مردمی در آزادسازی فلوجه می شود، طایفه ای نیست.

به گزارش پایگاه خبری الموقف العراقی، وی نگرانی ها درباره احتمال برخوردهای ایذایی توسط شیعیان اهل تسنن در صورت پاکسازی فلوجه از لوث داعش را بی اساس دانست و ابراز امیدواری کرد که پیروزی نیروهای نظامی در پاکسازی فلوجه از لوث داعش با پیروزی سیاسی در کشور تکمیل شود.

 

دستگیری شهروند عربستانی به دلیل حمل عکس صدام در کویت

مقامات کویتی یک عربستانی را به دلیل چسباندن تصویر صدام حسین، رئیس جمهوری مخلوع عراق بر خودروی خود که یک دستگاه تویوتای مدل کمری بود، دستگیر کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اسکای پرس این شهروند عربستانی در حین بازداشت خود را شهروند کویتی معرفی کرده است. اما نیروهای پلیس با گشتن خودروی او متوجه شدند که او یک شهروند عربستانی است. نیروهای پلیس در توضیح دستگیری او گفته اند که رفتار او مغایر با امنیت و آرامش کشور است و رفتار او امنیت عمومی را مختلف کرده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: فلوجه ارتش عراق عربستان


نظر شما :