زکزاکی محاکمه می شود

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۲۱:۳۶ کد : ۱۹۵۴۹۴۰ سرخط اخبار

منابع خبری در نیجریه می گویند، شیخ ابراهیم زکزاکی روحانی برجسته شیعه در این کشور محاکمه خواهد شد.

به گزارش پرس تی وی، روزنامه دیس دی چاپ نیجریه روز یکشنبه گزارش داد ناصر الرئوفی فرماندار ایالت کادونا در شمال نیجریه روز گذشته اعلام کرد، شیخ زکزاکی روحانی شیعه که هفته گذشته در شهر زاریا دستگیر شد، بدلیل هر جرمی که مرتکب شده باشد، محاکمه خواهد شد.

این مقام ایالتی تاکید کرد دولت مرکزی نیجریه به دنبال محاکمه کردن زکزاکی است و تصمیم گیری در این باره به عهده مقامات فدرال و قانون اساسی نیجریه می باشد.

الرئوفی در ادامه گفت: «یک کمیته قضایی برای تحقیق درباره حمله به محل اقامت شیخ زکزاکی تشکیل شده است.»

در همین رابطه گروه «جنبش اسلامی نیجریه» می گوید، نتایج به دست آمده از تحقیقات بازرسان ایالتی را قبول ندارد زیرا آنها حاضر به شنیدن واقعه از زبان جامعه شیعیان نیجریه نیستند و تنها به اظهارات مقامات ارتش اتکا دارند.

در پی یورش ارتش نیجریه به محل استقرار شیخ زکزاکی در شهر زاریا واقع در شمال استان کادونا صدها تن از شیعیان نیجریه ای کشته شدند.

شیعیان این منطقه در حسینیه بقیه الله متعلق به جنبش اسلامی نیجریه مشغول برگزاری مراسم مذهبی بودند که با حمله نظامیان ارتش نیجریه مواجه شدند.

در پی این حمله، شیخ زکزاکی دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل شده است. شمار شیعیان نیجریه دو تا چهار میلیون نفر تخمین زده شده است.

کلید واژه ها: نیجریه زکزاکی شیخ زکزاکی


نظر شما :