به رغم کاهش شدید بودجه نظامی

اسرائیل خود را آماده جنگ با حزب الله می‌کند

۲۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۴۹۷۹۸ اخبار اصلی خاورمیانه
رسانه‌های اسرائیلی اخیرا فاش کردند که نیروهای نظامی اسرائیلی به تازگی آموزش‌های سنگین زمینی‌ و هوایی را در محیط‌های نزدیک به آب و هوای جغرافیایی لبنان آموزش می‌بینند.
اسرائیل خود را آماده جنگ با حزب الله می‌کند

دیپلماسی ایرانی: در نخستین سالگرد جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه، اسرائیلی ها همه توان خود را به کار گرفته اند تا جنگ تازه ای را رقم بزنند، این بار همه نیروی خود را متمرکز لبنان کرده اند و می خواهند جنگ تازه ای را علیه حزب الله لبنان آغاز کنند.

به گزارش روزنامه السفیر، چاپ لبنان، رسانه های اسرائیلی اخیرا فاش کردند که نیروهای نظامی اسرائیلی به تازگی آموزش های سنگین زمینی و هوایی را در محیط های نزدیک به آب و هوای جغرافیایی لبنان آموزش می بینند. به رغم این که فرماندهان اسرائیلی صحبت از جنگ علیه غزه می کنند اما حقیقت اظهارات خود را نیز مخفی نمی کنند که می خواهند جنگ آینده را در جبهه شمالی رقم بزنند.

اسرائیلی ها به شدت در تکاپوی آماده سازی برآمده اند و این در حالی است که صحبت از کاهش بودجه ارتش می شود و گفته می شود که در پی آن شماری از تیپ های نظامی و لشگرها در ارتش تعطیل می شوند یا در شرف تعطیلی هستند.

پایگاه خبری اسرائیلی "والا" به نقل از یک فرمانده نظامی عالی رتبه گزارش می دهد به دلیل کاهش بودجه نظامی احتمال بسته شدن چند آشیانه نظامی در نیروی هوایی و دو تیپ از تیپ های توپ خانه ای ارتش و یک هنگ زرهی دفاعی وجود دارد. پیش از این ارتش دستور به بسته شدن شماری از واحدهای نظامی که سابقه قدیمی در جنگ های اسرائیل داشتند اما از لحاظ تجهیزات نظامی قدیمی شده بودند را داده بود که باعث خشم فرماندهان این واحدها شده بود. حجم انتقادها به اندازه ای بود که رئیس ستاد ارتش مجبور شد در تشکیلات ارتش و در مفاهیم متعدد میدانی تجدید نظر کند. برای همین دستور به ادغام تیپ های نظامی "سییرت متکال" و "ایغوز" در تیپ نیروهای ویژه کوماندو صادر کرد. همچنین گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش اسرائیل دستور به کاهش تعداد افسرهای ارشد نظامی، کاهش درجه نظامی برخی از افسرهای ارشد و هم زمان ایجاد واحد مبارزاتی سایبری و تعطیلی ارگان "حرف" ویژه سربازهای دروزی را صادر کرد.

این در حالی است که ارتش اسرائیل کار آموزش نیروهای نظامی خود را برای آب و هوایی نزدیک به آب و هوای لبنان آغاز کرده و بر سرعت آن نیز افزوده است. فرماندهان ارتش اسرائیل می گویند این آموزش ها در چارچوب احتمال رویارویی تازه در شمال صورت گرفته است. در این چارچوب چگونگی ارسال ادوات نظامی از طریق هوایی به میدان های سرپوشیده جنگی آموزش داده می شود. خبرنگاران نظامی نیز گزارش می دهند که آموزش های همکاری و هماهنگی میان نیروی هوایی با شعبه امدادهای نظامی و نیروهای زمینی افزایش یافته است.

مقدم عومر به پایگاه خبری صهیونیستی ان جی آر گفته است: «همیشه به چگونگی ارسال محموله های امداد هوایی توجه داشته ایم اما در سال اخیر دستور داده ایم که توجه بیشتری به این کار کنند و توانایی خود را در این زمینه افزایش دهند. رویارویی های اخیر ما در لبنان نیاز به توجه این کار را بسیار افزایش داده است.»

ارتش اسرائیل عموما برای انتقال نیرو و پیاده کردن چتربازان خود همچنین رساندن غذا و دارو از هواپیماهای ترابری غول پیکر استفاده می کند، همانند هواپیماهای "هرکولیس جی" که در اسرائیل به هواپیمای "شمشون" معروف است که توانایی پیاده کردن دقیق محموله ها را دارا است.

عومر در این باره می گوید: «امکانات ما همیشه بالا است، اما تمایل برای آموزش در این زمینه پایین است. در حالی که در جریان عملیات همه متوجه شدند سرمایه گذاری در این زمینه چقدر اهمیت دارد.»

در همین رابطه در هفته های اخیر ارتش رژیم صهیونیستی مانورهای نظامی متعددی را انجام داده است.

عومر درباره جنگ احتمالی آینده می گوید: «به نظر می رسد جنگ پیش رو در مناطق صعب العبور یا صعب الوصول تا مناطق مشخص نظامی صورت بگیرد. ما نمی دانیم جنگ آینده چگونه و در کجا خواهد بود. اما مهم است که خود را آماده همه احتمالات کنیم. فقط این کافی نیست که بدانیم چگونه می توانیم از طریق هوایی محموله های نظامی خود را منتقل کنیم. بلکه باید طرف مقابل را نیز خوب بشناسیم. این که نیروهای مبارز چگونه به محموله ها دسترسی می یابند.»


تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حمله اسرائيل به لبناناسرائيل و لبنانحزب الله


نظر شما :