مذاکرات هسته‌ای با طعم فوتبال

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۱:۳۰ کد : ۱۹۴۷۶۲۲ سرخط اخبار

دومین روز مذاکرات هسته ای برای نگارش متن پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز شد.

به گزارش فرارو، امروز دومین روز از سومین دور مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ برای نگارش متن پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک، در وین اتریش است.

مذاکره کنندگان هسته ای ایران از دیروز مذاکرات خود را در دوسطح معاونان و کار شناسان با هیات مذاکره کننده اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه ۱+۵ مذاکرات خود را آغاز کرد.

سرپرستی هیات معاونان تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را در این دور از مذاکرات، سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه بر عهده دارد و مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه او را در این مذاکرات همراهی می کند.

سرپرستی هیات کار شناسان تیم مذاکره کننده هسته ای ایران هم همچون اداوار گذشته بر عهده حمید بعیدی نژاد، مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت خارجه بر عهده دارد که به موازات مذاکرات معاونان به همراه کار شناسان کشورهای عضو گروه ۱+۵ تلاش خواهند کرد تا رسیدن به متن پیش نویس را سرعت بخشند.

در آن سوی میز هم ریاست هیات معاونان اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه ۱+۵ هم بر عهده هلگا اشمیت، معاون فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. استفان کلمنت دستیار ویژه موگرینی هم ریاست هیات کار شناسان اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

مذاکرات هسته ای در وین تا عزیمت هیات های مذاکره کننده گروه ۱+۵ به وین به صورت دو جانبه میان ایران و اتحادیه اروپا ادامه پیدا می کند.

هیات مذاکره کننده آمریکا متشکل از نماینده شورای امنیت ملی کاخ سفید و کار شناسان کنترل سلاح، تحریم های اقتصادی و انرژی به سرپرستی وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، امروز وارد وین می شود.

به گفته عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، مذاکرات دوجانبه هیات های مذاکره کننده ایران و آمریکا از روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

معاونان سایر کشورهای عضو گروه ۱+۵ هم از روز جمعه خود را به وین می رسانند. که با پیوستن تمامی هیأت های گروه ۱+۵ به مذاکرات، روز جمعه نشست عمومی بین ایران و شش قدرت جهانی برگزار خواهد شد.

مذاکرات روز نخست دور سوم نگارش متن پیش نویس توافق جامع، دیروز در هتل پله کوبورگ برگزار شد که همزمان کار شناسان فنی نیز در دیداری جداگانه به رایزنی پرداختند.

مذاکرات با طعم فوتبال
حمید بعیدی نژاد رییس تیم کار شناسی مذاکره کننده ایران روز نخست مذاکره در وین را «خیلی سخت» ارزیابی کرد و گفت که این روز دشوار با فریاد فوتبال دوستان اتریشی هنگام تماشای بازی بایرن مونیخ و بارسلونا به پایان رسید.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اعضای هیات ایران برای مذاکرات هسته ای امروز بامداد وارد وین شدند. در واقع تمام شب به رفتن به فرودگاه و پرواز شبانه گذشت تا تیم مذاکرات هسته ای کار خود را بدون فوت هیچ وقتی، از ابتدای روز آغاز کند.

اتفاقا وقتی مشغول گرفتن اتاق هتل بودیم آقای کلمنت و همکارانش یعنی تیم کار شناسی اتحادیه اروپا نیز همان موقع وارد شدند. هتل ما روبروی محل مذاکرات یعنی هتل کوبورگ قرار دارد و ما بر همین اساس مرتب بین محل مذاکرات و محل اقامت در تردد هستیم، هر چند البته از ترس شکار توسط خبرنگاران، خیلی سریع می آییم و سریع می رویم. به هر صورت با فاصله کوتاهی پس از ورود و استقرار، مذاکرات از ساعت ۱۰: ۳۰ در سطح مدیران و با فاصله کوتاهی کار شناسان شروع شد و تا غروب ادامه یافت.

روز خیلی سختی بود، هم کم خوابی و هم فشار سنگین مباحث روز اول خستگی بیشتری را موجب شده بود، ولی خوشبختانه بحثهای خوبی انجام شد که فردا ادامه پیدا می کند.

ولی آخر شب که خسته به هتل برمی گشتیم، دیدیم جمعیت زیادی در لابی هتل تجمع کرده اند و سر و صدای زیاد و پرشوری هم در هتل برپاست. فهمیدیم مردم با شور و حرارت پخش مستقیم مسابقه بایرن مونیخ و بارسلونا را از تلویزیونهای صفحه نمایشی بزرگ دنبال می کنند. اتفاقا همین لحظه که برای شما عکسی انداختم بارسلونا گل دوم را به بایرن زد و داد همه بالا رفت.

احساس مردم نمایانگر این بود که با این گل شانس بایرن برای صعود به حداقل ممکن رسید. ولی یک چیز اینجا روشن است هواداران تیم بازنده البته ناراحت می شوند ولی لذت دیدن فوتبال اصلی است که هیچگاه فدای احساسات صرف نمی شود. بیشتر مردم جز جمع اندکی م یدانند که تیم مورد علاقه آن ها همیشه برنده نیست. یادم می آید یکبار مهدی مهدوی کیا به این مطلب اشاره کرده بود که وقتی ما در آلمان فوتبال بازی می کردیم بازیگر، تماشاگر، مربی و داور همه از بازی لذت می بردند، ولی گفته بود در ایران امروز همه از بازیگر گرفته تا تماشاچی و مربی و داور در تشویش واضطراب و تحت فشارهای شدی روحی هستند.

امیدوارم شما فوتبال دوستان هم اگر تیم مورد علاقه تان امشب باخت ناراحت نشوید و از بازی لذت ببرید.

اتریش بنا به سنت آلمان فوتبال خوبی دارد و خب می توانید حدس هم بزنید که اینجا در وین در پایتخت کشوری آلمانی زبان، تیم آلمانی طرفداران خاص خودش را هم داشته باشد. خب این هم بقول معروف شد گزارش شروع مذاکرات هسته ای با طعم فوتبال!!

کلید واژه ها: گروه 1+5 اتحادیه اروپا متن پیش نویس


نظر شما :