کنگره نمی‌تواند مانع توافق هسته‌ای شود

۱۰ اسفند ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۶ کد : ۱۹۴۴۸۲۶ سرخط اخبار

یک کار شناس مسائل بین المللی با تاکید بر اینکه منافع ملی آمریکا ایجاب می کند که توافق هسته ای میان ایران و آمریکا امضا شود گفت: وقتی پای منافع ملی در ساختار قدرت آمریکا به میان آید منافع حزبی و جنگ جناحی در این کشور چندان نمی تواند تاثیر گذار شود و سنگ اندازی های کنگره پیش پای دولت مانع از تغییر مسیر توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ نخواهد شد.

علی بیگدلی، استاد روابط بین الملل دانشگاه، ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با فرارو، درباره ارایه لایحه بازنگری کنگره بر توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ و کسب اختیار برای رد و یا تایید این توافق گفت: لایحه ارایه شده توسط سناتور ها اگر هم تایید و تصویب شود که در رابطه با آن هم هنوز قطعیتی وجود ندارد نمی تواند تاثیری در مسیر حرکت توافق هسته ای ایجاد کند.

وی افزود: این لایحه در ادامه چالش و تقابل حزبی و جناحی میان دو حزب عمده آمریکا یعنی جمهوری خواهان و دموکرات ها ارایه شده است و جمهوری خواهان پس از ناکامی در اعمال تحریم های تازه علیه ایران به ارایه چنین لایحه ای دست زده اند.

بیگدلی با بیان اینکه برای جمهوری خواهان رسیدن به توافق هسته ای با ایران توسط رییس جمهور دموکرات آن هم در سال منتهی به انتخابات ریاست جمهوری قابل پذیرش نیست، گفت: جمهوری خواهان به خوبی به این واقعیت پی برده اند که دموکرات ها با کاهش شدید محبوبیت روبرو شده اند و این کاهش محبوبیت نزد افکار عمومی آمریکا روز به روز افزایش می کند.

وی افزود: بر این اساس تنها یک اتفاق بزرگ همچون پایان دادن به یک مناقشه بین المللی بزرگ که تا مرز جنگ هم پیش رفته بود آن هم از طریق ساز و کار دیپلماتیک می تواند روند محبوبیت دموکرات ها را از نزولی به صعودی تغییر دهد و در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی به برگ برنده ای برای دموکرات ها تبدیل شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از طرف دیگر باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا هم که به خوبی به نیت جمهوری خواهان پی برده است برای آنکه از یک سو آن ها به اهداف تعریف شده خود دست پیدا نکنند و از سوی دیگر در پایان دوران ریاست جمهوری خود نام خود را با پایان دادن به مناقشه هسته ای ایران در تاریخ ثبت کند تمام هم و غم خود را معطوف به حصول توافق هسته ای با ایران کرده است.

وی تصریح کرد: در همین راستا گفته می شود که در سفر وزیر خارجه چین به ایران، وانگ یی حامل پیامی از رییس جمهوری آمریکا بود برای مقامات جمهوری اسلامی ایران که مقدمات امضای توافق هسته ای را فراهم کنید. بر این اساس از جانب کاخ سفید و رییس جمهور آمریکا این اراده وجود دارد که با ایران به توافق هسته ای دست پیدا کنند.

بیگدلی گفت: بر این اساس با وجود چنین اراده ای بعید است که جمهوری خواهان بتوانند تغییری در مسیر روند حرکتی ایران و گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق و یا بلااثر کردن توافق احتمالی ایجاد کنند.

وی افزود: از سوی دیگر بر اساس قانون داخلی آمریکا، اوباما می تواند از اختیارات خود استفاده کند تا به توافق هسته ای با ایران دست پیدا کند هر چند او برای رسیدن به چنین توافقی در یک مورد و آن لغو یا حداقل تعلیق تحریم های اعمال شده نیاز به همراهی کنگره دارد. با این حال در صورتی که کاخ سفید برای رسیدن به توافق با ایران مصمم باشد این مانع را هم می تواند کنار بزند.

این کار شناس مسائل بین المللی ادامه داد: به عقیده من با توجه به تحولات منطقه ای و تبدیل شدن داعش به یک خطر جدی برای آمریکا و کشورهای دوست و همپیمان این کشور، منافع ملی آمریکا ایجاب می کند که چنین توافقی حاصل و میان ایران و گروه ۱+۵ به امضا برسد.

وی تصریح کرد: تاریخ آمریکا هم نشان می دهد که هر گاه گروه و یا جناحی منافع ملی را قربانی حزبی و جناحی کند اول از همه خود آن گروه و حزب ضربه می خورد.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: از این رو وقتی پای منافع ملی در ساختار قدرت آمریکا به میان آید منافع حزبی و جنگ جناحی در این کشور چندان نمی تواند تاثیر گذار شود و سنگ اندازی های کنگره پیش پای دولت مانع از تغییر مسیر توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ نخواهد شد.

کلید واژه ها: گروه 1+5 ایران و گروه 1+5


نظر شما :