طالبان افغانستان، طالبان پاکستان را محکوم کرد!

۲۶ آذر ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۷ کد : ۱۹۴۲۰۱۶ سرخط اخبار

حادثه گروگانگیری و حمله تروریستی روز گذشته (سه شنبه) اعضای گروه 'تحریک طالبان پاکستان' به کودکان در مدرسه ای در شهر پیشاور، به حدی فجیع و دردناک بود که دیگر طالبانی ها را به واکنش واداشت.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های پاکستان، 'ذبیح الله مجاهد' سخنگوی طالبان افغانستان با صدور بیانیه ای، ضمن محکوم کردن حمله تروریستی طالبان پاکستان به مدرسه پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا، گفته است: کشتن انسان های بی گناه، کودکان و زنان، مغایر با اصول دین اسلام است و گروه هایی که مدعی هستند از دستورات اسلام پیروی می کنند، باید از انجام چنین فجایعی پرهیز کنند.

همچنین 'حافظ گل بهادر' رهبر یکی از زیرشاخه های طالبان پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی، حمله تحریک طالبان پاکستان به مدرسه و قتل عام کودکان را محکوم کرده و گفته است که اسلام اجازه چنین رفتاری با انسان های بی گناه و کودکان و زنان نمی دهد. این رهبر طالبان گفته است: راه ما از راه تحریک طالبان پاکستان جدا است.

حادثه گروگانگیری و حمله مرگبار روز سه شنبه طالبان به مدرسه ای در پیشاور، با کشته شدن شش مهاجم طالبان پاکستان و 132 نفر از دانش آموزان، معلمین و نیروهای پاکستانی، بعد از 9 ساعت از آغاز این ماجرای تلخ، خاتمه یافت. بیش از یکصد نفر از قربانیان این حادثه، دانش آموزان بودند.

همچنین بسیاری از کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران، بلافاصله بعد از این اقدام غیرانسانی، با صدور بیانیه یا تماس تلفنی با مقامات عالی پاکستان، این اقدام ضدانسانی را به شدت محکوم کردند.

ورود آسان شش نفر از اعضای تحریک طالبان پاکستان به یک مدرسه متعلق به ارتش در شهر بزرگ پیشاور و ارتکاب یک اقدام تروریستی هولناک، جامعه پاکستان را به شدت نگران کرده است.

اخبار ماجرای تلخ روز گذشته در پیشاور تیتر یک تمام روزنامه های امروز پاکستان است و امروز در همه جای این کشور، سخن از کودکان معصومی است که بیرحمانه، قربانی اقدامات ضدانسانی تروریست ها شدند.

دولت و ارتش پاکستان مدعی هستند که با آغاز عملیات نظامی 'ضرب عضب' علیه شبه نظامیان طالبان در این کشور، ضربات سنگین و مهلکی به این گروه تروریستی وارد کرده اند بطوری که توان این گروه برای انجام اقدامات تروریستی به شدت کاهش یافته است اما حادثه پیشاور نشان داد که بخش عمده ای از این ادعاهای دولت و ارتش پاکستان، جنبه تبلیغاتی داشته و برای راضی نگه داشتن افکار عمومی این کشور است.

طالبان پاکستان ضمن برعهده گرفتن اقدام تروریستی روز گذشته در پیشاور، اعلام کرده است که این اقدام به تلافی حملات ارتش به مواضع شبه نظامیان و طالبان در مناطق شمال غرب این کشور صورت گرفته است.

'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان از تمام احزاب سیاسی این کشور دعوت کرده است تا در جلسه مهمی که قرار است امروز (چهارشنبه) در پیشاور با موضوع مبارزه با تروریسم برگزار شود، شرکت کنند.

'عمران خان'، اصلی ترین چهره سیاسی مخالف نخست وزیر پاکستان و رهبر حزب تحریک انصاف، به عنوان حزب حاکم در ایالت خیبرپختونخوا نیز برای نخستین بار در طول چند ماه اخیر، همراه نواز شریف در این جلسه حضور خواهد یافت.

کلید واژه ها: پاکستانپیشاورطالبان پاکستان


نظر شما :