الشرق الاوسط:

مخالفت با اوباما هیگل را سرنگون کرد

۰۴ آذر ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۰ کد : ۱۹۴۱۲۵۹ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی استعفای چاک هیگل سیاست باراک اوباما در قبال سوریه بوده است.
مخالفت با اوباما هیگل را سرنگون کرد

دیپلماسی ایرانی: استعفای چاک هیگل از وزارت دفاع امریکا آن هم در بحبوحه جنگ امریکا با داعش و روند مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 که امید می رفت با به رسیدن به توافق جامع راه برای همکاری غرب با ایران در مبارزه با داعش هموار شود، بسیار ناگهانی و همانند انفجار بمبی در عرصه سیاسی و امنیتی ایالات متحده امریکا بود.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی استعفای چاک هیگل سیاست باراک اوباما در قبال سوریه بوده است. هیگل که تنها جمهوریخواه عضو کابینه باراک اوباما بود طرفدار حمله نظامی به سوریه با هدف سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور که این روزها توانسته جایگاه خود را در حکومت تثبیت کند، بود. در حالی که باراک اوباما همچنان مخالف جنگ با بشار اسد است و بر ادامه سیاست مبارزه با داعش منهای توجه به سرنگونی بشار اسد اصرار دارد.

هیگل نسبت به اسراتژی اوباما در قبال سوریه تردید دارد، در اظهاراتی که اخیرا از او به بیرون درز کرده، او در جایی گفته است که استراتژی پیشنهاد شده برای مبارزه با داعش و اصرار اوباما به تعقیب و تضعیف داعش و مبارزه با آن منهای توجه به سرنگونی حکومت بشار اسد محکوم به شکست است چرا که باید در کنار مبارزه با داعش به فکر تضعیف و سرنگونی حکومت بشار اسد نیز بود.

در جریان کنفرانس مطبوعاتی باراک اوباما که در کاخ سفید برگزار شد و 8 دقیقه به طول انجامید باراک اوباما به هیچ وجه به دلایل استعفای هیگل اشاره نکرد و تنها از خدمات 22 ماهه او در وزارت دفاع تقدیر کرد.

هیگل که برای گرفتن رای از کنگره به دلیل آن که گفته می شد اعتقاد به همکاری با ایران در مسائل امنیتی دارد به سختی توانست رای کنگره را جذب کند، اکنون گفته می شود به دلیل مخالفت با استراتژی اوباما در سوریه در مبارزه با داعش و اعتقادش به شکست این استراتژی از سمت خود استعفا داده است.

هیگل دو روز قبل از استفعا تاکید کرده بود هیچ گونه همکاری ای میان ایران و امریکا در سوریه و عراق وجود ندارد.

شبکه خبری العربیه گزارش داد که هیگل گفته که به شدت از سوی کاخ سفید تحت فشار بوده و این فشارها سبب شده است تا از سمت خود استعفا دهد.

در همین رابطه رهبران جمهوریخواه بیانیه ای صادر کردند و در آن به باراک اوباما یادآور شدند که تایید نامزد آینده او برای وزارت دفاع چندان آسان نخواهد بود.

گفته می شود میشل فلورنوی، سرپرست سابق وزارت دفاع امریکا و آشتون کارتر، معاون سابق وزیر دفاع و جک رید، سناتور دموکرات بارزترین نامزدها برای تصدی پست وزارت دفاع امریکا هستند.

دیپلماسی ایرانی /11
 

کلید واژه ها: باراک اوباما وزارت دفاع بشار اسد مبارزه با داعش چاک هیگل


نظر شما :