توصیه پژوهشگران امریکایی به کاخ سفید

برای مبارزه با داعش از بشار اسد کمک بگیرید

۳۰ مرداد ۱۳۹۳ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۳۷۲۷۵ اخبار اصلی خاورمیانه
به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران اگر ایالات متحده امریکا و هم پیمانانش به دنبال توقف داعش هستند باید اصل مشکل را حل کنند، اصل مشکل هم حل بحران سوریه است.
برای مبارزه با داعش از بشار اسد کمک بگیرید

دیپلماسی ایرانی: "دولت اسلامی" هدف اصلی جنگ حکومت سوریه شده است. بشکه های آتش زا و موشک های ارتش سوریه همگی متوجه نیروهای داعش شده است. "پایتخت خلافت دولت اسلامی" و دیگر پایگاه های شبکه داعش بیش از هر زمانی هدف جنگنده های ارتش سوریه قرار گرفته اند. از زمانی که بحران سوریه آغاز شد داعش به دشمن نخست ارتش سوریه تبدیل شد.  

ارتش سوریه در مبارزه با داعش کاملا جدی است. از سوی دیگر بعد از بی اعتنایی طولانی ای که به داعش از سوی طرف های منطقه و جامعه جهانی می شد اکنون این شبکه بیش از هر زمانی به تهدیدی برای آنها تبدیل شده است. پایگاه های داعش در شمال هدف قرار می گیرند و سربازانش در سراسر منطقه کشته می شوند. دیگر نمی توانند همانند گذشته آزادانه به هر جا که خواهند بروند و هر کس که می بینند بکشند چرا که دیگر داعش به تهدیدی برای همه تبدیل شده است. بعد از آن که این شبکه دستاوردها و پیشروی های بسیاری در سوریه از جمله حلب به دست آورد اکنون به سمتی می رود که به عقب رانده شود و از قدرت آن کاسته شود.

حالا دیگر نه تنها حکومت سوریه بلکه دیگران نیز به دنبال فرصتی هستند تا به این شبکه تروریستی حمله کنند. امریکا از وضعیت فوق العاده عراق استفاده کرده و حملات هوایی خود را به آن شبکه آغاز کرده است. امریکا تلاش دارد تا جنگی تمام عیار را با تروریسم در سوریه آغاز کند و خود را به عنوان شریکی مهم در غرب در صف نخست جبهه مبارزه با داعش که پیشرفت هایش از عقل و منطق خارج شده است، قرار دهد. اما آیا به تنهایی می تواند از پس داعش بر آید؟

بعد از ورق خوردن صفحه سلاح های شیمیایی در سوریه، رئیس جمهور اسد تلاش می کند مشروعیت بین المللی خود را از طریق "مبارزه با تروریسم" دوباره به دست آورد و با حمله به روستاها و شهرهایی که داعش در آنها نفوذ کرده و پایگاه های خود را در آن مکان ها دایره کرده است در صف مقدم مبارزه با تروریسم قرار بگیرد. این در حالی است که به هیچ وجه مشخص نیست که واشنگتن تا کجا حملات خود را گسترش خواهد داد و آیا حملاتش شامل سوریه و دیگر مناطق عراق نیز خواهد شد؟ اگر چه روز به روز صداها در واشنگتن و دیگر پایتخت های غربی برای مبارزه با داعش بالا می رود و حتی تقاضای هماهنگی امریکا با سوریه برای مبارزه با داعش می دهند.

لیم یونگ، پژوهشگر در موسسه "رند کورپریشن" در این باره می گوید: «هیچ کشور عربی آمادگی ندارد به تنهایی یا بدون همکاری با کشورهای دیگر در برابر داعش بایستد. تهران می تواند جلوی جاه طلبی های شبکه داعش به سمت جنوب بغداد و شرق آن را بگیرد، اما در نهایت این نیروهای عراقی هستند که باید بتوانند از تمامیت ارضی عراق پشتیبانی کنند و از تنگ شدن حلقه محاصره پایتخت جلوگیری کنند.»

به اعتقاد او حزب الله لبنان نیز می تواند از مرزهای سوریه و لبنان حمایت کند و ارتش اردن نیز می تواند جلوی گسترش خلافت داعش در عربستان را بگیرد. اگر چه فعالیت های این دو کشور کوچک علیه داعش می تواند به تحریک افکار عمومی بینجامد و بسیاری از افراد را در درون این کشورها به سمت داعش ترغیب کند.

به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران اگر ایالات متحده امریکا و هم پیمانانش به دنبال توقف داعش هستند باید اصل مشکل را حل کنند، اصل مشکل هم حل بحران سوریه است. این روزها دیگر بسیاری از امریکایی ها علنا از دولت خود می خواهند که برای غلبه بر دولت اسلامی با بشار اسد صلح کرده و از در دوستی با او در آیند. به اعتقاد آنها نتیجه چنین کاری در بدترین حالت بازگشت به خانه اول قبل از تحولات سوریه است. آنها هشدار می دهند اگر چنین اتفاقی نیفتد هزاران ابو بکر البغدادی در منطقه و جهان تکثیر خواهد یافت.

 

منبع: النهار / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: داعش مبارزه با داعش امریکا سوریه بشار اسد


( ۱ )

نظر شما :