النهار:

امریکا عجله ای برای پیروزی بر داعش ندارد

۲۴ مهر ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۵ کد : ۱۹۳۹۶۴۱ اخبار اصلی خاورمیانه
رئیس ستاد ارتش امریکا می گوید: «تا کنون از لحاظ میدانی هیچ چیز به دست نیامده است، این نشان می دهد که اگیر نیروهای زمینی امریکا حضور داشتند حملات هوایی تاثیرات بهتری می گذاشتند و کارایی خود را بهتر نشان می دادند!»
امریکا عجله ای برای پیروزی بر داعش ندارد

دیپلماسی ایرانی: در 8 سپتامبر امریکا حملات هوایی خود را به موصل آغاز کرد، چهار هفته پیش نیز پیمان بین المللی مبارزه با داعش اعلام کرد که مواضع این شبکه در سوریه و عراق را هدف قرار خواهد داد، علی رغم بیانیه هایی که این پیمان صادر می کند و در آن صحبت از ویران شدن مواضع تروریست ها می کند این شبکه تروریستی همچنان در تمامی جبهه ها در حال پیشروی است!

انتظار نمی رود جلسه ستادهای ارتش کشورهای عضو پیمان مبارزه با داعش که روز سه شنبه در پایگاه هوایی اندروز در امریکا آغاز به کار کرد بتواند فضای مبارزه با داعش را بهبود بخشد و واقعیت های موجود را تغییر دهد و باعث شکست یا حداقل توقف پیشروی های داعش حتی در کوتاه مدت شود. دلیل آن روشن است، امریکا نمی خواهد قواعد این درگیرهای را تغییر دهد و تحولی در معادله فعلی به وجود بیاورد.

کافی است فقط اظهارات مارتین دمبسی، رئیس ستاد ارتش نیروهای مسلح امریکا را در برابر میهمانان نظامی اش از پیمان مبارزه با داعش مرور کنیم، وی تاکید کرد، امریکا به هیچ وجه عجله ای برای تعریف استراتژی روشن برای تقسیم نقش بازیگران مبارزه با داعش ندارد. خود او می گوید: «تا کنون از لحاظ میدانی هیچ چیز به دست نیامده است، این نشان می دهد که اگیر نیروهای زمینی امریکا حضور داشتند حملات هوایی تاثیرات بهتری می گذاشتند و کارایی خود را بهتر نشان می دادند!»

تا کنون هیچ چیز به دست نیامده است؟

درباره کوبانی که همه در آن قتل عام می شوند، چه می گویند؟ جان کری، وزیر امور خارجه امریکا می گوید: «کوبانی برای امریکا هدف استراتژیک نیست.» چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده نیز می گوید: «کوبانی مساله سختی است.»

این در حالی است که ترکیه فرصت را طلایی قلمداد می کند و می خواهد جنگ با داعش را هم زمان تبدیل به جنگ با اسد کند، در حالی که امریکا همچنان اصرار دارد تکلیف سوریه بر اساس نشست ژنو یک از طریق حکومت انتقالی روشن شود!

در مورد بغداد چه می توانیم بگوییم که اگر آپاچی های امریکایی وارد عمل نمی شدند، فرودگاه بغداد سقوط کرده بود و هیگل می گوید که مورد حمایت است و مقام های عراقی دائما می گویند چرا ایالات متحده نیروهای زمینی خود را برای حمایت از آن گسیل نمی دارد؟

روزنامه ساندی تامیز پاسخ این سوال ها را داده است، می نویسد، تمناها بی فایده هستند، واشنگتن به این ضجه ها پاسخ نمی دهد، وقتی که دمپسی خود می گوید که تا زمان پاکسازی موصل نیروی زمینی ای به عراق فرستاده نخواهد شد و جان آلن می گوید شاید آزادی آن یک سال به طول بینجامد، باز هم به دنبال دلیل برای این که چرا امریکا به طور جدی وارد میدان نمی شود، می گردیم؟

سقوط پایگاه نظامی هیت بعد از آن که نیروهای ارتش عراق از آن عقب نشینی کردند موید این واقعیت است که نگرانی های صباح کرحوت، رئیس شورای استانداری الانبار بی راه نیست که می گوید اگر داعش به طور کامل بر الانبار مسلط شود، راه در برابر تروریست ها برای رسیدن به بغداد هموار خواهد شد و آن گاه داعش به اهدافش خواهد رسید!

برای درک بیشتر واقعیت ها به اظهارات واشنگتن بیشتر توجه می کنیم که گفت آنکارا به نیروهای ارتش امریکا اجازه داده است که از پایگاه های نظامی آن به ویژه پایگاه نظامی اینجرلیک علیه به داعش استفاده کنند، بعد از آن آنکارا به سرعت این خبر را رد کرد و گفت تا زمانی که پیمان مبارزه با داعش تضمین ندهد که منطقه حائل تشکیل خواهد داد و منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه اعمال خواهد کرد و هدف خود را به مبارزه هم زمان با داعش و سوریه باز تعریف می کند، هیچ توقعی از ما نباید داشته باشد. این در حالی است که ترکیه تنها از دستش این بر می آید که دست بسته گوشه ای بنشیند و ببیند که کوبانی کردنشین سقوط می کند و شهروندان آن قتل عام می شوند!

بد نبود آقای دمپسی پیامی هم به "مدافعان حقوق زنان" و شبکه های "حمایت از حقوق زنان" می داد و به آنها یادآور می شد که چند ماهی است جنایت های فجیعی علیه زنان و کودکان در کوبانی رخ می دهد، او این کار را نمی کند چرا که یک انگشت به روی ماشه دارد و یک انگشت در چشم پیمان بین المللی!
 

منبع: النهار/تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مبارزه با داعش


نظر شما :