لغو تحریم‌ها نتیجه دیدار روحانی با کامرون بود

۱۴ مهر ۱۳۹۳ | ۲۰:۳۴ کد : ۱۹۳۹۳۰۶ سرخط اخبار

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: لغو تحریم های وزارت دارایی بریتانیا از برخی موسسات و افراد ایرانی به دنبال دیدار روحانی با کامرون صورت گرفته است.
 
علی خرم در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لغو تحریم های وزارت دارایی بریتانیا از 6 فرد و موسسه ایرانی و خارج کردن اسامی آن ها از فهرست تحریم ها گفت : پس از ملاقات رییس جمهور کشورمان با نخست وزیر انگلیس و دادن وعده ی همکاری از سوی انگلیس در رابطه با تحریم ها و لغو آن ها شاهد خروج نام چند موسسه و فرد از فهرست تحریم های بریتانیا بودیم.
 
او ادامه داد: هر چند پس از این دیدار، کامرون در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل مطالبی را عنوان کرد که در ایران با مخالفت هایی مواجه شد زیرا چندان جنبه ی دوستانه ای نداشت ولی می توان گفت احتمال دارد نوع صحبت های نخست وزیر انگلیس در سازمان ملل به دلیل درگیری هایی بود که پیش از این در سفارت این کشور در ایران صورت گرفته بود.
 
خرم با بیان این که دولت انگلیس تلاش کرده است تا پس از دیدار روحانی با نخست وزیر این کشور گام هایی را در جهت بهبود روابط دو کشور بردارد گفت: گامی که در جهت رفع تحریم ها علیه ایران برداشته شده است می تواند موثر باشد زیرا برداشتن تحریم شرکت ملی نفت کش ایران، دانشگاه شریف و برخی از دارایی های بابک زنجانی در انگلیس می تواند به نفع ایران باشد زیرا برای مثال دولت ایران می تواند به اموال بابک زنجانی که قبلا غیرقابل دسترسی بود دست یابد و در صورتی که در کشور حکم قضایی صادر شود بتواند آن را در خصوص این اموال اجرا کند.
 
وی تاکید کرد: سایر شرکت هایی که در امور مالی و اقتصادی فعالیت دارند با برداشته شدن تحریم های وزارت دارایی بریتانیا می توانند به کارهای خود ادامه داده و این امر نیز برای ایران موثر خواهد بود اما مهم ترین امر در رابطه با برداشتن شدن برخی از تحریم های وزارت دارایی بریتانیا در قبال ایران تاثیری است که این اقدام در عرصه ی سیاست می گذارد چرا که لغو تحریم ها حاکی از آن است که تحریم ها در قبال ایران به مرور در حال کم شدن و سست شدن است و می توانیم درآینده شاهد باشیم که کشورهای بیش تری به سمت لغو تحریم های ایران پیش می روند.
 
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که تاثیر بین المللی لغو تحریم ها علیه ایران به مراتب مهم تر از ماهیت تحریم هایی است که برداشته می شود خاطرنشان کرد: این تحریم ها اغلب بر روی چند موسسه و یا فرد صورت گرفته است ولی برداشته شدن آن ها حاکی از روندی دارد که در عرصه ی بین المللی برای ایران مهم است. به همین دلیل لغو تحریم ها علیه ایران به خودی خود گامی سیاسی محسوب می شود که می تواند در مذاکرات 1+5 تاثیرگذار باشد و هم بر روی روابط آینده ایران و انگلیس. علاوه بر این می تواند مقدمه ای برای لغو تحریم های بعدی نیز باشد.
 
او در پایان تاکید کرد: به طور کلی باید از لغو تحریم هاعلیه ایران و خروج اسامی موسسات ایرانی از فهرست تحریم ها استقبال کرد و امیدوار بود که این روند ادامه داشته باشد زیرا گام های بعدی باید لغو تحریم ها علیه بانک مرکزی و سایر بانک ها باشد و نباید فراموش کرد که همین گام های کوچک می تواند آغازی برای برداشته شدن گام هایی بزرگ تر باشد.
 
وزارت دارایی بریتانیا شش فرد و موسسه از جمله بابک زنجانی و شرکت سورینت، یکی از شرکت های متعلق به زنجانی و دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم های خود خارج کرد.
 
شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بیمه معلم و بانک سینا سه موسسه دیگری هستند که از لیست تحریم های وزارت دارایی بریتانیا حذق شده اند.
 
وزارت دارایی انگلستان روز جمعه در اطلاعیه ای اعلام کرد که لغو تحریم علیه بابک زنجانی و موسسات بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ صورت گرفته است.
 
به گزارش شبکه خبری بی بی سی فارسی، شش فرد و نهادی که نامشان در این اطلاعیه آمده است، پیش تر به اتهام کمک به دور زدن تحریم های ایران یا ارتباط با برنامه هسته ای و تسلیحاتی این کشور از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.
 
حکم دادگاه اتحادیه اروپا به نفع این شش فرد و نهاد در تاریخ های متفاوتی بین ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) تا ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) امسال اعلام شد.
 
اطلاعیه وزارت دارایی بریتانیا می گوید، از آن جا که تا دو ماه بعد از صدور حکم دادگاه، تقاضای تجدیدنظر نشده است، این احکام لازم الاجر است و دارایی های متعلق به فهرست اعلام شده آزاد خواهد شد.

کلید واژه ها: بریتانیا وزارت دارایی بریتانیا وزارت دارایی زنجانی بابک زنجانی فهرست تحریم


نظر شما :