علاوه بر دعوت رسمی از هاشمی رفسنجانی

ظریف دو دعوتنامه برای سفر به عربستان دارد

۱۹ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۳ کد : ۱۹۳۳۷۸۹ ترجمه برگزیده خاورمیانه
امیر عبداللهیان می گوید که در مورد روابط با عربستان سعودی، هر دعوتنامه و هر سفری باید به دقت هماهنگ شود و وزرای خارجه هر دو کشور در این مورد تلاش می کنند.
ظریف دو دعوتنامه برای سفر به عربستان دارد

دیپلماسی ایرانی: زمزمه ها در دو سوی خلیج فارس بلندتر شنیده می شوند. ایران و  همسایگان اش در خلیج فارس به رغم اختلافات سیاسی عظیم به دنبال بازسازی پل های فروریخته هستند و این رویکرد در روابط ایران و عربستان سعودی به طور روشن قابل ملاحظه است. در حالی که کسی پیش بینی که یک مصالحه بزرگ را ندارد، نشانه های متعدد حاکی از آن است که پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، روابط ایران با همسایگان عرب اش در مسیر بهبود قرار گرفته است. روحانی تقویت روابط با کشورهای عربی را در اولویت دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده است.

امیر کویت ، برای نخستین بار از زمانی که به قدرت رسید( 2006)، اوایل هفته جاری به تهران سفر کرد. سفری تاریخی که دستور کار آن تقویت تدریجی روابط دوجانبه بود. حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریقای وزارت خارجه در این زمینه به المانیتور گفت: یکی دیگر از اهداف این سفر به نمایش گذاشتن جبهه ای متحد در مقابل تندروی و فرقه گرایی در منطقه بود. روحانی به دنبال تلاش هایی هماهنگ و جامع در این زمینه است و پیش از این نیز موضوع را در جریان سفر به عمان با مقامات این کشور در میان گذاشته بود. اکنون نیز رئیس جمهوری در رایزنی های خود با امیر کویت به این موضوع پرداخته است.

یکی از منابع نزدیک به هیات کویتی که به ایران سفر کرده بود در این باره می گوید که مهمترین بخش سفر امیر کویت به ایران دیدار با رهبری عالی جمهوری اسلامی بود. به گفته وی کویت به دنبال یافتن زمینه های مشترک برای نزدیک کردن دو قدرت منطقه ای به یکدیگر است. وی افزود: کویت به طور تاریخی متحد عربستان سعودی به شمار می رود و در عین حال روابط نسبتا خوبی با ایران دارد. بنابراین می خواهد به نوعی نقش میانجی را ایفا کرده و زمینه را برای مصالحه تهران- ریاض فراهم کند.

این مقام آگاه ادامه داد: شیخ صباح دو پیام داشت: یکی عادی سازی روابط و کاهش تنش ها با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر چگونگی حل بحران سوریه.

وب سایت مقام معظم رهبری سفر امیر کویت به ایران و دیدار او با مقام معظم رهبری را بسیار مثبت توصیف کرده است. در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر امیر کویت نیز آمده است که کویت به طور کامل آماده آغاز فصلی جدید رد روابط دوجانبه است. امیر کویت همچنین امدیوار است که بحران سورهی از طریق صلح آمیز حل و فصل شود.

یکی از منابع نزدیک به هیات کویتی که به ایران سفر کرده بود می گوید که مهمترین بخش سفر امیر کویت به ایران دیدار با رهبری عالی جمهوری اسلامی بود.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از گفت و گوی خود با المانیتور خاطرنشان کرد که هر گونه نشستی در سطح عالی رتبه بین کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران می تواند به ایجاد صلح و ثبات در منطقه و تقویت روابط کمک کند. به گفته وی از نگاه ایران کشورهای منطقه اهمیت زیادی دارند اما تقویت روابط تهران و ریاض می تواند به کاهش درگیری ها در منطقه کمک کند.

این مقام ایرانی تایید می کند که  اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور اسبق ایران برای سفر به عربستان دعوت شده است. به گفته وی این دعوتنامه در دستور کار ایران قرار دارد اما به برخی هماهنگی ها نیاز دارد. امیر عبداللهیان می گوید که در مورد روابط با عربستان سعودی، هر دعوتنامه و هر سفری باید به دقت هماهنگ شود و وزرای خارجه هر دو کشور در این مورد تلاش می کنند. معاون عربی آفریقای وزارت خارجه تاکید می کند که ایران و عربستان کشورهای مهمی در منطقه به شمار می روند و در حال همکاری با هم هستند و نشست هایی را برگزار می کنند. او ابراز امیدواری می کند که این نشست ها تداوم داشته باشد.

این درحالی است که دو دعوتنامه دیگر نیز برای محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ارسال شده است. یکی برای سفر رسمی به عربستان و دیگری برای شرکت در کنفرانس سازمان اسلامی در جده.

ظریف می گوید که نمی تواند در کنفرانس سازمان اسلامی شرکت کند زیرا این نشست همزمان با مذاکرات هسته ای برگزار می شود. اما این به معنی عدم حضور ایران نخواهد بود. معاون ظریف یا دستیاران اش می توانند در این نشست شرکت کنند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه: سه شنبه 13 خرداد 1393/ باز انتشار: دوشنبه 19 خرداد 1393

کلید واژه ها: امیر کویت خلیج فارس ظریف عربستان


نظر شما :