درگیری دوباره در شهرهای ترکیه

۲۱ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۹ کد : ۱۹۲۹۹۷۹ سرخط اخبار

به دنبال مرگ نوجوان معترض 15 ساله ترکیه ای پس از چندین ماه کما، پلیس و معترضان ترکیه در چندین شهر این کشور با یکدیگر درگیر شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، برکین الوان، نوجوان 15 ساله ای بود که در جریان اعترضات ضد دولتی ترکیه بر اثر اصابت کپسول گاز اشک آور از سوی نیروهای پلیس به سرش، پس از 269 روز کما، در بیمارستان جان باخت.

پس از آنکه خانواده برکین الوان مرگ این نوجوان را تایید کردند، هزاران تن از مردم ترکیه در شهرهای آنکارا و استانبول به خیابان ها آمدند.

والدین برکین الوان در اطلاعیه ای اعلام کردند: به اطلاع مردم کشورمان می رسانیم، ما برکین الوان، پسرمان را ساعت هفت صبح از دست دادیم. با ما همدردی کنید.

برکین الوان یکی از قربانیان اعتراضات ضددولتی نسبت به برنامه توسعه پارک "گزی" بود. 16 ژوئیه سال گذشته میلادی، وی از خانه بیرون رفت تا برای خانواده اش نان تهیه کند اما در راه، در جریان درگیری میان ماموران پلیس و معترضان، کپسول گاز اشک آور شلیک شده از سوی پلیس به سرش اصابت کرد.

الوان هفت مارس سال جاری میلادی دچار حمله شد و قلبش به مدت 20 دقیقه از کار افتاد. این نوجوان که پیش از این رویداد 45 کیلو وزن داشت پس از زخمی و بستری شدنش در بیمارستان وزنش به 16 کیلو رسید. حدود 1000 تن از مردم ترکیه پس از مطلع شدن از مرگ برکین الوان، در مقابل بیمارستان که وی در آن جان باخته بود، دست به راهپیمایی زدند.

خبرگزاری آنادولو گزارش داد، در خارج از بیمارستان ماموران امنیتی در تلاش بودند تا این جمعیت را متفرق کنند چرا که تعدادی از عزاداران با سنگ و چوب به ماشین های پلیس حمله کرده و توسط سطل آشغال ها شروع به ایجاد موانع کرده بودند.

روزنامه حریت در گزارشی نوشت، پس از آنکه چندین تن از معترضان خارج از این بیمارستان به یکی از اتوبوس های پلیس سنگ پرتاب کرده و از آن سپر و کلاه دزدیدند، پلیس استانبول به شلیک گاز اشک آور و استفاده از آب پرفشار متوسل شد.

یکی از عکاسان خبرگزای فرانسه از زخمی شدن یکی از معترضان خبر داد.

گولسوم الوان، مادر این نوجوان رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را مقصر مرگ پسرش می داند چرا که وی در ژوئن سال 2013 میلادی "رشادت افسانه ای" نیروهای پلیس در برخورد با اعتراضات ضددولتی را تحسین کرده بود.

گولسوم الوان در خارج از بیمارستان به خبرنگاران گفت: خدا پسرم را از من نگرفت بلکه این کار اردوغان بود.

مردم خشمگین که با پلیس ضد شورش مقابله می کردند، فریاد "قاتلان" سر دادند. در آنکارا نیز حدود 2000 دانشجو در خارج از دانشگاه فنی خاورمیانه جمع شدند. با راهپیمایی آن ها به سوی مقر حزب حاکم عدالت و توسعه، در خیابان های اصلی این شهر ترافیک سنگینی به وجود آمد.

از آنجایی که این معترضان به هشدارهای نیروهای امنیتی اعتنایی نکردند، پلیس برای متفرق کردن آن ها به شلیک گاز اشک آور و استفاده از آب پرفشار متوسل شد. مردم دیگر شهرهای ترکیه نیز برای سوگواری به دلیل مرگ این پسر نوجوان به خیابان آمدند. برآورد شده که دست کم در 19 شهر ترکیه راهپیمایی به راه افتاده که خشونت آمیزترین آن ها در آنکارا بوده است.

طبق گزارش خبرگزاری دوغان، پلیس و معترضان شهرهای ازمیر، آدنا، آنتالیا، مرسین نیز با یکدیگر درگیر شده اند.

با وجود اقدامات خشونت آمیز ماموران پلیس علیه دانشجویان در بخش های مختلف آنکارا، با پیوستن افراد بیشتر اعتراضات در مرکز آنکرا در حال افزایش است.

مردم سراسر ترکیه برای گرامیداشت یاد هشت تن از قربانیان اعتراضات پارک "گزی" از جمله برکین الوان، نوجوان 15 ساله در سراسر ترکیه دست به راهپیمایی زدند.

اعتراضات پس از آن آغاز شد که فردی با در دست داشتن تکه ای نان به تنهایی در مرکز منطقه "گیزیلای" نشسته بود و پلاکاردی در دست داشت که بر روی آن نوشته شده بود: "من برکین هستم". این اعتراضات بزرگ و بزرگ تر شد چرا که افراد بسیاری به وی پیوسته و تحصن کردند.

دانش آموزان و دانشجویان تعدادی از دبیرستان ها و دانشگاه ها نیز در کلاس های درس حاضر نشدند. به علاوه کسبه محل زندگی خانواده الوان در استانبول برای نشان دادن حمایت خود، کسب و کار خود را تعطیل کردند.

کلید واژه ها: برکین الوان آنکارا


نظر شما :