ظریف به استراو: در مقابل فشارها کوتاه نمی‌آییم

۱۸ دی ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۶ کد : ۱۹۲۷۰۵۸ سرخط اخبار

جک استراو رییس و اعضای گروه فراحزبی روابط پارلمانی انگلیس و ایران در پارلمان انگلستان باوزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در این دیدار نقش هیات های پارلمانی در گسترش مناسبات بین کشورها را مهم خواند و ابراز امیدواری کرد که سفر هیات پارلمانی انگلیس به جمهوری اسلامی ایران به گسترش تعامل بین دو کشور در چارچوب منافع فیمابین منجر شود.

وی تلقی برخی طرف های خارجی در مورد اثربخشی تحریم ها را اشتباه خواند و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است در مقابل فشار کوتاه نمی آید.

وی با اشاره به وجود دیوار بی اعتمادی بین ایران و غرب تصریح کرد: لازمه رسیدن به تفاهم ایجاد اعتماد متقابل است.

وزیر امور خارجه کشورمان راه رسیدن به تفاهم در موضوع هسته ای ایران را بسیار آسان دانست و افزود: با توجه به این که مقام معظم رهبری به طور جدی دیدگاه شان را در مورد حرام بودن سلاح هسته ای اعلام نموده اند، دیدگاه ایشان از یکسو به لحاظ مذهبی اهمیت دارد و از سوی دیگر جنبه استراتژیک دارد بدین معنی که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد.

وی با اشاره به تحولات سوریه نیز خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد، اما اگر به این نشست دعوت شود نقشی فعال در آن ایفا خواهد نمود.

در این دیدار جک استراو و سایر اعضای گروه فراحزبی روابط پارلمانی انگلیس و ایران در پارلمان انگلستان نقطه نظرات خود را پیرامون مناسبات دوجانبه، موضوع هسته ای، تحولات منطقه و روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی بیان نمودند.

جک استروا در بخشی از سخنان خود با اشاره به وضعیت کنونی روابط ایران و انگلیس، بر تلاش برای بهبود مناسبات دو جانبه بین دو کشور تاکید کرد.

سایر اعضای گروه فراحزبی روابط پارلمانی انگلیس و ایران در پارلمان انگلیس، تداوم گفت وگو و رایزنی بین دو کشور در زمینه های مختلف را مورد تاکید قرار دادند. 

کلید واژه ها: انگلیس


( ۱ )

نظر شما :