روسیه باز هم به کمک سوریه آمد

۲۹ آذر ۱۳۹۲ | ۱۶:۰۴ کد : ۱۹۲۶۲۹۰ سرخط اخبار

 دیپلمات های سازمان ملل متحد روز جمعه گفتند: روسیه مانع تصویب بیانیه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت در باره محکوم کردن دولت سوریه به علت افزایش حملات نظامی علیه شهر حلب شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام موجب تشدید تنش دیپلماتیک میان مسکو و واشنگتن پیشاپیش برگزاری نشست روز جمعه دیپلمات های سوریه، آمریکا و سازمان ملل در ژنو در باره سازماندهی کنفرانس بین المللی صلح سوریه شد.

به گفته دیپلمات های سازمان ملل متحد، نمایندگان سیاسی روسیه مانع از هرگونه اشاره این بیانیه به روش های جنگی ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری سوریه شدند.

آمریکا با توجه به روبرو شدن با این مخالفت و موانع، تصمیم به صرف نظر از طرح پیش نویس این بیانیه شد که برای انتشار از سوی شورای امنیت به تصویب همه 15 عضو این شورا نیاز دارد.

یک سخنگوی هیات نمایندگی آمریکا گفت: واشنگتن از اقدام روسیه برای جلوگیری از تصویب این پیش نویس بسیار متاسف شده است.

دولت آمریکا قصد داشت در این بیانیه از کاربرد حملات هوایی دولت سوریه به ویژه استفاده کور از تسلیحات سنگین از جمله موشک های اسکاد و بمب های بشکه ای و شلیک آن بر حلب ابراز انزجار کند.

در این بیانیه از اوج گیری کلی سطح خشونت در درگیری سوریه ابراز نگرانی و دست زدن به خشونت توسط همه طرف ها محکوم شده بود.

با اینکه روسیه در این باره اظهار نظر علنی نکرده، اما این کشور از حکومت سوریه در برابر اقدامات شورای امنیت در طول جنگ 33 ماهه، بشدت دفاع کرده است.

به گفته گروه پزشکان بدون مرز از روز یکشنبه در بمباران ها و گلوله باران های حلب دست کم 189 تن کشته و نزدیک به 900 تن زخمی شده اند.

کلید واژه ها: روسیه


نظر شما :