شرکت‌های امریکایی مترصد استفاده از فرصت همکاری با ایران

۲۳ آبان ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۲ کد : ۱۹۲۴۴۹۰ سرخط اخبار
پرس تی وی گزارش داد:
 

بر اساس گزارشی که شبکه خبری دویچه وله آلمان روز دوشنبه (۲۰ آبان) منتشر کرد غول های نفتی امریکا مایلند پیش از شرکت های نفتی بزرگ اروپایی نظیر توتال اس ای فرانسه و رویال داچ شل از این فرصت استفاده کنند.

این شبکه خبری در ادامه به گزارش روزنامه لوفیگارو اشاره کرد که از برنامه ریزی شرکت جنرال موتورز برای همکاری با شرکت خودروسازی ایران خودرو خبر می دهد.

علاوه بر این، شرکت های امریکایی با توجه به این که جمهوری اسلامی با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفر بزرگ ترین بازار کالاهای مصرفی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است برای رقابت با رقبای اروپایی خود در زمینه ورود به بازار کالاهای مصرفی ایران آماده می شوند.

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در بحبوحه مذاکرات جاری درباره برنامه انرژی هسته ای تهران تلاش می کند سنا را در زمینه توقف موقت تحمیل تحریم های جدید علیه ایران متقاعد کند.

قرار است کری روز چهارشنبه (۲۲ آبان) کمیته بانکداری سنای امریکا را از روند آخرین دور مذاکرات میان ایران و شش قدرت دنیا مطلع کند. آخرین دور از مذاکرات میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت - انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و امریکا- بعلاوه آلمان در روزهای ۷ تا ۱۰ نوامبر (۱۶ تا ۱۹ آبان) در ژنو برگزار شد.

درحالی که قرار است دور آتی مذاکرات میان ایران و شش قدرت دنیا در ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) برگزار شود، کمیته بانکداری سنای امریکا سرگرم بررسی اعمال تحریم های بیشتر علیه تهران است.

کاخ سفید روز سه شنبه (۲۱ آبان) به قانون گذاران امریکایی درباره بی ثمر گذاشتن تلاش های دیپلماتیک باراک اوباما در قبال برنامه انرژی هسته ای تهران هشدار داد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «مردم امریکا به شکلی توجیه پذیر و قابل درک، راه حل مسالمت آمیز را برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران ترجیح می دهند و اگر این توافق حاصل شود، به طور بالقوه قادر به تحقق این راه حل مسالمت آمیز خواهد بود.»

رژیم اسرائیل که از مذاکرات اخیر در ژنو خشمگین است هدایت تلاش ها برای جلوگیری از حصول هر گونه توافقی بین ایران و ۶ قدرت دنیا بر سر برنامه انرژی هسته ای تهران را به عهده دارد.

کلید واژه ها: امریکا


( ۱ )

نظر شما :