مقدمات «توافق بزرگ» هسته‌ای در حال شکل‌گیری است

۱۷ آبان ۱۳۹۲ | ۱۷:۱۷ کد : ۱۹۲۴۱۰۷ سرخط اخبار

در حالی که هنوز گفت و گوهای نمایندگان ایران و گروه 1+5 در ژنو در روز دوم به طور رسمی آغاز نشده، مجموعه تحولات و همچنین مواضع اعلامی، از فراهم شدن زمینه های لازم برای دستیابی به توافق هسته ای حکایت دارد. این موضوعی است که از صبح امروز در همه مطبوعات غربی نیز مورد اشاره قرار گرفته و بحث درباره ابعاد آن ادامه دارد.

به گزارش «تابناک»، دومین روز مذاکرات هسته ای ژنو در حالی آغاز می شود که روند وقایع از پیشرفت چشمگیر و شاید غیرمنتظره ای حکایت دارد. مواضع مقامات حاضر در مذاکرات و همچنین خبرنگاران و تحلیلگران از یک سو و برنامه حضور مقامات ارشد غربی در ژنو از سوی دیگر، این گمانه را به طور جدی مطرح کرده که «توافق بزرگ» هسته ای ایران و غرب در حال شکل گیری است.

در همین راستا، هرچند بنا بود که این دور از مذاکرات نیز همچون دور پیشین در سطح معاونین وزرای خارجه برگزار شده و احتمالاً محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران زودتر از دیگر اعضا به ایران بازگردد، مقامات وزارت خارجه آمریکا در خبری غیرمنتظره اعلام کردند که جان کری، وزیر خارجه این کشور ضمن نیمه کاره گذاشتن سفر خاورمیانه ای خود، در حال عزیمت به سمت ژنو است تا گفت و گوی سه جانبه ای با ظریف و اشتون داشته باشد.

همین امر کافی بود که در نخستین ساعات صبح امروز، بسیاری از نشریات معتبر آمریکایی، از جمله «نیویورک تایمز» و «لس آنجلس تایمز» از نزدیک بودن توافق هسته ای میان ایران و غرب خبر بدهند.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد، زیرا ساعاتی بعد اعلام شد که «لورن فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه نیز در حال آماده شدن برای سفر به ژنو و دیدار با مقامات ایران و گروه 1+5 است. برخی منابع نیز دقایقی پیش از احتمال سفر ویلیام هیگ و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه انگلیس و روسیه به ژنو خبر داده اند.

مجموعه این تحولات در کنار اظهارات روز گذشته وزیر و معاون وزیر خارجه ایران که از پذیرش چارچوب طرح پیشنهادی ایران از سوی طرف مقابل و همچنین آماده سازی یک سند مکتوب مورد توافق خبر داده بودند، حاکی از آن است که احتمالاً مقدمات توافق طرفین بر سر اولین مرحله از توافق هسته ای فراهم شده است.

نارضایتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل از روند مذاکرات، خود نشانه دیگری است که احتمال حصول توافق در گفت و گوهای امروز را جدی تر می کند. نتانیاهو در دیدار با کری گفت رژیم اسرائیل به هیچ وجه به توافق ایران و غرب پایبند نخواهد بود. در مقابل، جان کری برای نخستین بار از گرفتن عکس یادگاری با نتانیاهو خودداری کرد.

احتمال رسیدن دو طرف به توافق در مذاکرات امروز تا آن حد قوت گرفته که یک نشریه غربی ضمن بیان این موضوع نوشت در صورتی که توافق امروز میان ایران و غرب شکل بگیرد، بزرگترین توافق طرفین طی یک قرن اخیر خواهد بود.

اما یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی در گفت و گو با «تابناک» ضمن اشاره به گمانه های موجود پیرامون محتوای توافق هسته ای گفت بر خلاف برخی شایعات، تعیین سطح و ابعاد غنی سازی اورانیوم در اختیار ایران خواهد بود. به این ترتیب، ایران بر اساس نیاز خود سطح و ابعاد غنی سازی را مشخص خواهد کرد و غربی ها نمی توانند در این زمینه چیزی را بر ایران تحمیل کنند.

به هر حال، باید منتظر ماند و دید که آیا طرفین مذاکره کننده از جلسه امروز گفت و گوها با دست پر بیرون خواهند آمد یا خیر.

کلید واژه ها: ایران و غرب


نظر شما :