این اوباما بود که برای دیدار با روحانی ابراز تمایل کرده بود

۰۶ مهر ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۷ کد : ۱۹۲۲۱۰۲ سرخط اخبار

آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه مقامات آمریکایی گفتند معاونان رئیس جمهور ایران در تلاش بودند تماس تلفنی میان روحانی و اوباما برقرار شود، نوشت: این رئیس جمهور آمریکا بود که از چند روز قبل برای دیدار با روحانی ابراز تمایل کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، زمانی که سفر رئیس جمهور ایران به آمریکا رو به پایان بود، تماس تلفنی ای با کاخ سفید برقرار شد. در واقع، زمانی که خودرو روحانی به آرامی در ترافیک نیویورک در حال حرکت بود، او صدای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را در حالی که پشت میز خود در دفترش نشسته بود، از تلفن خود شنید. 15 دقیقه بعد، این دو مرد به زبان دیگری از یکدیگر خداحافظی کردند.

آسوشیتدپرس با بیان مطلب فوق در ادامه افزود: با این کار، چند نسل اختلاف میان آمریکا و ایران رو به کاهش نهاد. شنبه ایرانی ها زمانی که بیدار شدند، متوجه شدند حسن روحانی، رئیس جمهورشان مستقیما با اوباما گفت وگو کرده و از سدی که روسای جمهور ایران و آمریکا را به مدت 34 سال از هم دور نگه داشته بود، عبور کرده است. هر دو رئیس جمهور قول دادند نگرانی ها درباره مسئله هسته ای ایران را حل کنند.

یک مقام ارشد دولت اوباما در این باره گفت: تمایل برای انجام مذاکرات جدی در سطح ریاست جمهوری سنجیده شد و سپس تمرکز بر روی مذاکرات میان وزرای خارجه و سایر مقامات 5+1 قرار گرفت که قرار است چارچوبی برای مسیر پیش رو ترسیم کنند. این گروه مایلند ایران پیش از دور بعدی مذاکرات یا در حین آن پیشنهاد مشروحی را ارائه کند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: برخی مقامات که خواستند نامشان فاش نشود، می گویند، معاونان روحانی در تلاش بودند مکالمه تلفنی میان روحانی و اوباما را برنامه ریزی کنند. اما این اوباما بود که چند روز پیش از آن اشاره کرده بود که مایل است با همتای ایرانی خود دیدار کند.

آسوشیتدپرس نوشت: در پایان این تماس تلفنی، اوباما بیان کرد که هر نوع پیشرفت در مسئله هسته ای می تواند به تعمیق روابط میان ایران و آمریکا منجر شود؛ ایده ای که در سال های اخیر پذیرفتنی نبود. این تماس تلفنی اوج تغییرات متزلزلی بود که طی یک هفته حضور روحانی در آمریکا رخ داد. اوباما همچنین احتمال تبادل نظر بیشتر با روحانی را مطرح کرد اما رئیس جمهور ایران بعدا بیان کرد که اکنون زمان مناسبی نیست.

کلید واژه ها: روحانی


نظر شما :