اوباما و روحانی در گفتگوی تلفنی چه گفتند؟

۰۶ مهر ۱۳۹۲ | ۰۴:۰۳ کد : ۱۹۲۲۰۵۸ سرخط اخبار

منابع خبری مختلف جزئیات زیادی از گفت وگوی تلفنی اوباما و روحانی ارائه داده اند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که پایگاه ریاست جمهوری ایران لحظاتی پیش از گفت وگوی تلفنی بین رئیس جمهور ایران و آمریکا خبر داد منابع خبری مختلف جزئیات بیشتری از این گفت وگوی تلفنی ارائه می دهند.

پایگاه ریاست جمهوری ایران اولین جزئیات این گفت وگو را بدین صورت گزارش داد:

«در حالیکه رئیس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بود، این تماس برقرار شد و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند.

در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار دادند.

در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.»

روزنامه واشنگتن پست هم گزارشی از زبان باراک اوباما از این گفت وگوی تلفنی آورده است.

بر اساس این گزارش، اوباما در کاخ سفید گفت: «قبل از آنکه درباره وضعیتمان در کنگره و لایحه بودجه سخن بگویم، اجازه دهید درباره دو فرصت مهم در سیاست خارجی مان صحبت کنم.»

وی افزود: «من همین الان با پرزیدنت روحانی از جمهوری اسلامی ایران صحبت کردم. هر دوی ما درباره تلاشهای مداوم برای حصول توافق بر سر برنامه هسته ای ایران گفت وگو کردیم.»

اوباما ادامه داد: «من به پرزیدنت روحانی چیزی که در نیویورک گفته بودم را مورد تأکید قرار دادم. در حالی که مطمئناً موانعی مهم برای حرکت رو به جلو وجود دارد و موفقیت به هیچ عنوان تضمین شده نیست، من باور دارم که ما می توانیم به راه حلی جامع دست پیدا کنیم.»

اوباما افزود: «من جان کری را مأمور پیگیری این مسیر دیپلماتیک کرده ام. ما روز گذشته در نیویورک گفت وگوهای سازنده ای با شریکانمان یعنی اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و وزیر خارجه ایران داشتیم. من و روحانی در مسیر رو به جلو تیممان را مأمور کرده ایم تا به کار کردن سریع و همکاری با گروه 1+5 ادامه دهد و به توافق برسد. ما در سرتاسر این فرایند ارتباط نزدیکی با دوستان و متحدانمان در منطقه خواهیم داشت.»

اوباما افزود: «اکنون ما به چالش های پیش رو فکر می کنیم. این حقیقت که این اولین ارتباط بین رئیس جمهور ایران و آمریکا از سال 1979 بوده از عمق بی اعتمادی موجود در بین کشورهای ما حکایت دارد، اما این چشم اندازهای پشت سر گذاشتن این تاریخ دشوار را هم نشان می دهد.» 

وی تصریح کرد: «حل و فصل این موضوع، به طور حتم، می تواند گامی رو به جلو برای ایجاد ارتباطی جدید بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، یعنی ارتباطی بر اساس منافع و احترام متقابل باشد.»

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: «این امر همچنین می توان به تسهیل ارتباطی جدید بین ایران و جامعه بین المللی و کشورهای دیگر در منطقه هم کمک کند. موضوعی که می تواند به مردم ایران برای شکوفایی استعدادهای بالقوه آنها کمک کند و به ما هم کمک کند تا نگرانی های دیگری را رفع کنیم که می تواند صلح و ثبات بیشتری به منطقه خاورمیانه بیاورد.»

اوباما گفت: «راه رسیدن به توافق معنادار دشوار خواهد بود. و در این زمان هر دو طرف نگرانی هایی دارند که باید آنها را رفع کرد. اما من باور دارم که ما مسئولیت داریم راه دیپلماسی را ادامه دهیم و فرصتی بی نظیر برای پیش رفتن با رهبری جدید در ایران در اختیار ماست.»

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «من به پرزیدنت روحانی احترام عمیق خودم نسبت به مردم ایران را ابراز کردم.»

 
 

کلید واژه ها: روحانی


نظر شما :