اگر به سوریه حمله کرده بودیم امروز شاهد پیام‌های گرم ایران نبودیم

۰۴ مهر ۱۳۹۲ | ۱۸:۵۲ کد : ۱۹۲۱۹۷۲ سرخط اخبار

یک روزنامه بریتانیایی اذعان کرده است که اگر مجلس عوام این کشور طرح حمله به سوریه را تصویب می کرد، امروز غرب شاهد گشایش در روابط با ایران نبود.

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف در یادداشتی به قلم «پیتر اوبورن»، به ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلستان توصیه کرده که از خواب بیدار شده و به تغییراتی که ایران در سیاست خارجی خود داده پاسخ دهد.

اوبورن ضمن اشاره به تسخیر سفارت بریتانیا در تهران که منجر به رسیدن سطح روابط دیپلماتیک دو کشور به پایین ترین سطح شد، تصریح کرده که این بهانه خوبی برای گذشتن از کنار تغییرات دیپلماتیک در تهران نیست.

وی در جالب ترین بخش نوشتار خود تاکید کرده است که پیام های گرم این روزهای رئیس جمهور ایران که با تایید کامل رهبری انقلاب اسلامی صادر می شوند، بی تردید در صورتی که مجلس عوام بریتانیا طرح اقدام نظامی علیه سوریه را تصویب می کرد، امروز صادر نمی شدند.

روزنامه دیلی تلگراف در این یادداشت اذعان کرده که در صورتی که «موشک های تام هاوک» در خاک سوریه فرود می آمدند، جهان به دو اردوگاه مسلح تبدیل می شد.

به جای آن، اکنون یکی از امیدوارکننده ترین لحظات تاریخ معاصر فرا رسیده اما به نظر می رسد که بریتانیا در استفاده از این فرصت ناتوان است. وقتی که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا با همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف دیدار کرد، از خود برخورد گرمی نشان نداد.

وی گفت که بریتانیا آماده روابط بهتر است اما اصرار کرد که روابط بهتر مستلزم گام های مشخص از سوی ایران است.

کلید واژه ها: بریتانیا


نظر شما :