بازتاب «نرمش قهرمانانه» در رسانه​های خارجی

۲۷ شهریور ۱۳۹۲ | ۲۳:۰۶ کد : ۱۹۲۱۵۸۹ سرخط اخبار

ایسنا نوشت:

بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار فرماندهان، پیشکسوتان و پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت.

خبرگزاری فرانسه در خبری با عنوان «رهبر ایران پیش از مذاکرات خواستار انعطاف پذیری شد» گزارش داد در حالی که مذاکره کنندگان ایران خود را برای دور جدید گفت وگوها درباره برنامه هسته یی این کشور آماده می کنند، آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران روز سه شنبه گفت که انعطاف پذیری گاهی در دیپلماسی لازم است.

این خبرگزاری افزود که آیت الله خامنه ای این اظهارات را پس از آن بیان کرد که حسن روحانی، رییس جمهور ایران که ماه میلادی گذشته به این سمت رسید اعلام کرد در مذاکرات مجدد با قدرت های جهانی انعطاف پذیری نشان خواهد داد.

این خبرگزاری به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گزارش داد که نرمش قهرمانانه بسیار مفید و گاهی لازم است، ولی به شرطی که شخص، دشمن یا هدف اصلی اش را فراموش نکند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش داد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سه شنبه شب برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد و قرار است با کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه این نشست گفت وگو کند.

شبکه تلویزیونی بلومبرگ نیز به انعکاس اظهارات آیت الله علی خامنه ای پرداخت و نوشت که ایشان اعلام کرده است با «اقدامات دیپلماتیک صحیح» در قبال دشمنان ایران مخالف نیست.

این شبکه تلویزیونی افزود که این اظهارات از جانب عالی ترین مقام ایران که روز سه شنبه در دیدار با رهبران سپاه انقلاب اسلامی ایران مطرح شد می تواند نشان دهنده موافقت آیت الله خامنه ای با حسن روحانی برای تعامل با قدرت های غربی هنگام شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک باشد.

این شبکه تلویزیونی به نقل از آیت الله خامنه ای نوشت که با انعطاف پذیری موافق است زیرا این اقدام در برخی شرایط خاص مثبت و حتی لازم است، به شرطی که همراه با درک ماهیت و اهداف طرف مقابل باشد.

این شبکه تلویزیونی در ادامه نوشت که روحانی که جانشین محمود احمدی نژاد شده است قول داده است روابط ایران با کشورهای جهان را بهبود بخشیده و از شدت تحریم های بین المللی کشورهای غربی علیه برنامه هسته ای اش بکاهد. روحانی قصد دارد سفری شش روزه به نیویورک داشته باشد که از تاریخ 22 سپتامبر آغاز می شود.

روزنامه فایننشیال تایمز نیز در گزارشی با عنوان «رهبر ایران خواستار انعطاف پذیری در مذاکرات هسته ای شد» نوشت که آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در اظهاراتی که نشانه ای از عزم راسخ وی برای یافتن راه حلی برای موضوع هسته ای ایران است از انعطاف پذیری در مذاکرات با قدرت های جهانی حمایت کرد.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت که آیت الله خامنه ای که حرف آخر را در امور کشور می زند به دلیل تلاش های آمریکا برای براندازی دولت ایران بی اعتمادی شدیدی به آمریکا دارد، ولی روز سه شنبه گفت که با «نرمش قهرمانانه» موافق است، زیرا چنین تاکتیکی می تواند «بسیار خوب و لازم» باشد.

این روزنامه به بخشی از اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران درباره اینکه یک ورزشکار می تواند گاهی نرمش نشان دهد ولی رقیبش و هدفش را فراموش نمی کند، پرداخت و نوشت که ایشان هشدار داد که مذاکره کنندگان هسته ای نباید اهداف واقعی نظام استکبار را فراموش کنند.

این روزنامه نوشت که هنوز مشخص نیست آیا اظهارات آیت الله خامنه ای چراغ سبزی برای دیپلمات های ایرانی است تا در مذاکرات مستقیم با آمریکا درباره برنامه هسته ای شان در سفر به نیویورک در هفته آینده شرکت کنند.

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی با عنوان «رهبر معظم ایران از دیپلماسی حمایت کرد» نوشت: آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه گفت که کشورش باید از دیپلماسی به جای نظامی گری استقبال کند و افزود که اکنون زمان «نرمش قهرمانانه» است و حمایتش را از تلاش های بین المللی حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران نشان داد.

این روزنامه نوشت که اگرچه آیت الله خامنه ای گفت که جمهوری اسلامی ایران هرگز اصول و اهداف انقلابی اش را کنار نخواهد گذاشت، افزود که اکنون زمان پرداختن به مناقشات دیپلماتیک ایران با قدرت های جهانی فرا رسیده است.

این روزنامه آمریکایی به نقل از رهبر انقلاب نوشت که با آنچه چند سال پیش «نرمش قهرمانانه» خواند موافق است و تا زمانی که ایران به اصول اصلی خود پایبند باشد، چنین رویکردی بسیار خوب و لازم است.

این روزنامه نوشت که اظهارات آیت الله خامنه ای آشکارترین نشانه این است که دولت روحانی از حمایت رهبر معظم ایران برخوردار است چیزی که برای رسیدن به توافق با آمریکا و سایر کشورهای دخیل در مذاکرات هسته ای با ایران الزامی است.

روزنامه تلگراف نیز در گزارشی با عنوان آیت الله خامنه ای نشان داد که ایران ممکن است برای حل موضوع هسته ای اش آماده باشد، نوشت که رهبر معظم ایران اعلام کرد که با یک اقدام دیپلماتیک در برابر غرب مخالف نیست.

این روزنامه نوشت که آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه اعلام کرد که سیاست جدید پیشنهادی حسن روحانی در زمینه تعامل بیشتر می تواند منافع مثبتی برای ایران به همراه داشته باشد.

این روزنامه نوشت: ایشان افزود که به «نرمش قهرمانانه» اعتقاد دارد زیرا از «سیاست خارجی منطقی» حمایت می کند.

واشنگتن پست در ادامه نوشت که رییس جمهور ایران با دیدار وزیر امور خارجه کشور با ویلیام هیگ همتای انگلیسی اش موافقت کرده است و گمانه زنی ها درباره اینکه ملاقات مقامات ایران با دیپلمات های آمریکایی نیز ممکن است در دستور کار قرار داشته باشد افزایش یافته است.

روزنامه دیلی استار نیز در گزارشی با عنوان «رهبر ایران از انعطاف پذیری حمایت کرد» نوشت که آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه گفت که انعطاف پذیری در دیپلماسی گاهی لازم است.

شبکه خبری العربیه نیز در گزارشی با عنوان «رهبر ایران خواستار نرمش قهرمانانه در قبال غرب شد» نوشت که آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران روز سه شنبه تاکید کرد که ایران باید «نرمش قهرمانانه» در قبال غرب را دنبال کند و افزود که به انعطاف پذیری در روابط بین المللی نیاز است.

این شبکه خبری در ادامه گزارش داد که آیت الله خامنه ای در این اظهارات که در حضور فرماندهان سپاه انقلاب اسلامی ایران اعلام شد، گفت که با گام های دیپلماتیک مناسب مخالفتی ندارد.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز در گزارشی با عنوان «رهبر ایران خواستار دیپلماسی هسته ای انعطاف پذیر است» نوشت که آیت الله علی خامنه ای با اشاره به «انعطاف پذیری» دیپلماتیک احتمالی در مذاکرات هسته یی آینده گفت که کشتی گیران نیز گاهی برای دلایل فنی انعطاف پذیری نشان می دهند، ولی رقیب یا هدف اصلی شان را فراموش نمی کنند. 

کلید واژه ها: آیت الله خامنه ای روحانی انقلاب اسلامی ایران حسن روحانی نیویورک


نظر شما :