اوباما: طرح روسیه قطعا می‌تواند حمله را متوقف کند

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۹۲۱۱۷۱ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت طرح پیشنهادی روسیه برای نظارت بین المللی بر تسلیحات شیمیایی سوریه را جدی تلقی می کند.

رئیس جمهور آمریکا طرح مسکو را «بالقوه مثبت» ارزیابی کرد و گفت اگر سوریه تسلیحات شیمیایی خود را تحویل دهد، «قطعا» می توان اقدام نظامی را متوقف کرد. با این وجود وی تاکید کرد که تهدید نظامی برای تحقق چنین موضوعی لازم بوده است.

وی گفت اگر طرح روسیه برای تحویل تسلیحات شیمیایی سوریه واقعا عملی شود، می توان اقدام نظامی علیه سوریه را متوقف کرد. اوباما گفت هفته گذشته در حاشیه اجلاس سران «جی 20» در این مورد با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در این مورد صحبت کرده است.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت خروج تسلیحات شیمیایی از سوریه می تواند اقدام نظامی را متوقف کند. «سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به سرعت به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت چنین طرحی را به دولت سوریه ارائه داده و امیدوار است پاسخی «فوری» و «شفاف» دریافت کند. «ولید معلم» وزیر خارجه سوریه از این طرح استقبال کرده است.

اوباما که با شبکه سی ان ان گفت وگو می کرد، تصریح کرد که راه حل سیاسی را به استفاده از قوای نظامی در موضوع سوریه ترجیح می دهد.

وی همچنین گفت در صورتی که کنگره با اقدام نظامی علیه سوریه مخالفت کند، وی دیگر به سوریه حمله نخواهد کرد.

کلید واژه ها: سوریه روسیه تسلیحات شیمیایی


نظر شما :