تاکید اوباما بر حل دیپلماتیک پرونده هسته ای ایران

۱۹ اسفند ۱۳۹۱ | ۲۳:۰۸ کد : ۱۹۱۳۷۹۵ سرخط اخبار

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، «باراک اوباما» در آستانه سفر به سرزمین اشغالی به رهبران یهودی آمریکایی اعلام کرد که مصمم است تا از هسته ای شدن ایران جلوگیری کند اما اعتقادی به ایجاد سر و صدای زیادی ندارد و متقاعد شده است که هنوز فضا برای راه حل دیپلماتیک در قبال ایران وجود دارد.

وی در دیدار با چند تن از رهبران یهودی آمریکا در کاخ سفید تأکید کرد که آمریکا و اسرائیل در قبال ایران اطلاعات مشترکی دارند اما دقیقا در زمینه این بخش که «دیپلماسی ناکارآمد می شود» اختلاف نظر دارند که البته شکاف بین اسرائیل و آمریکا به بزرگی اختلاف نظرهایی که داخل تل آویو وجود دارد، نیست.

در حالی که رسانه های صهیونیستی ارزیابی کرده بودند که در صورت عدم تشکیل کابینه جدید اسرائیل، باراک اوباما نخستین سفر رسمی خود به تل آویو را به تعویق می اندازد، کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد که حتی اگر کابینه تازه اسرائیل در روزهای آینده برپا نشود، اوباما سفر خود را 30 اسفند صورت می دهد.

برخی منابع آمریکایی اعلام کردند که اوباما تأکید کرده است که همچنان بر راه حل دیپلماتیک تأکید دارد و اظهارات «سان تزو» استراتژیست چینی را تکرار کرد که گفت: برای مخالف خود یک پل طلایی ایجاد کنید تا عقب نشینی کند.

اوباما در پاسخ به این سوال که اسرائیلی ها در خصوص موضع آمریکا در قبال ایران، خواستار شفافیت بیشتری هستند، گفت: این به این دلیل نبوده که ما شفاف نبودیم.

وی تصریح کرد که هیچ طرح صلح خاصی را در نظر ندارد و یکی از مقامات کاخ سفید در این باره اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا فرصت مشورت با اسرائیل درباره طیف گسترده ای از موضوعات از جمله ایران و سوریه و وضعیت منطقه و همچنین فرایند سازش دارد اما به هرحال اوباما اعلام کرد که به اسرایئلی ها می گوید که تنها راه رسیدن به امنیت واقعی از طریق توافق سازش و راه حل دو دولتی است.

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که متوجه شده که اسرائیل در یک همسایگی دشوار زندگی می کند و به هر دو طرف می گوید که وارد مذاکره شوند.

وقتی رهبران یهودی از اوباما خواستند که در سفر به تل آویو تمایل اسرائیل برای صلح را به رسمیت بشناسد، گرچه موافقت کرد اما ادامه داد که مهم است که چه کارهایی برای صلح انجام می شود.

اوباما همچنین اشاره ای به روابط اسرائیل و ترکیه کرد و گفت که از دو طرف می خواهد که با یکدیگر مصالحه کنند اما از اظهارات هفته گذشته «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه بسیار خشمگین است زیرا اعلام کرده بود که صهیونیسم یک جرم علیه بشریت است.

یکی از رهبران حاضر در نشست کاخ سفید با اوباما به روزنامه هاآرتص اعلام کرد که اوباما اعلام کرده که معتقد است هنوز فضا برای راه حل دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران وجود دارد و همچنین تأکید کرده که تحریم ها علیه تهران کارساز است اما همچنان معتقد است که تمامی گزینه ها برای ایران روی میز قرار دارد.

وی ادامه داد که رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرده است که سیاست آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران پیشگیری از هسته ای شدن و نه مهار است.

کلید واژه ها: آمریکا اسرائیل اوباما رهبران راه حل


نظر شما :