هشدار مرکز صهیونیستی به رژیم نتانیاهو:

مسکو، تهران و دمشق را به شما تعارف نخواهد کرد

۱۳ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۰:۳۰ کد : ۱۹۱۲۲۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
اگر چه روسیه و اسرائیل زمینه های همکاری با یکدیگر را دارند و پرونده های مختلفی وجود دارد که باعث می شود که این دو طرف با یکدیگر همکاری کنند اما در نهایت روسیه از در دوستی با اسرائیل در نخواهد آمد
مسکو، تهران و دمشق را به شما تعارف نخواهد کرد

دیپلماسی ایرانی: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یعقوب عمیدرور، مشاور امنیت ملی خود را به زودی به مسکو، پایتخت روسیه می فرستد تا درباره قضیه سلاح های شیمیایی سوریه با برخی از مسئولان در دولت روسیه مذاکره کند.

به گزارش روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، روزنامه معاریو در این باره نوشته است که عمیدرور در این سفر با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و نیکولای پیتروشف، مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و گفت وگو می کند و با آنها درباره احتمال قاچاق سلاح های شیمیایی سوریه به جریان های تروریستی مورد ادعای اسرائیل بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

این در حالی است که مرکز مطالعات اورشلمی در بیت المقدس غربی در تازه ترین گزارش خود درباره سیاست های روسیه در تعامل با اسرائیل بر سر سوریه گزارش داده است که تلاویو بداند در نهایت اگر بنا باشد مسکو میان دمشق و تلاویو یکی را انتخاب کند قطعا دمشق را انتخاب خواهد کرد.

بنا به این گزارش، دولت روسیه به این باور رسیده است که حکومت های آینده منطقه در جهان عرب از آن جریان های اسلام گرا است و چنین وضعیتی باعث خواهد شد تا جریان های اسلامی فعال در خاک روسیه به ویژه جریان های افراطی تندرو به شدت تقویت شده و درصدد فعالیت علیه مسکو بر آیند. به عبارت دیگر به این ترتیب مسکو برای امنیت ملی خود به شدت نگران است از همین رو حاضر به قطع حمایت از اسد نیست.

در این گزارش تاکید شده است که تلاویو همچنان دشمن بزرگ اعراب و مسلمانان در پایتخت های عربی و اسلامی محسوب می شود و روسیه نیز به دلیل حمایتش از اسد و مخالفت با قطع پشتیبانی خود از او باعث ایجاد نفرت در میان کشورهای عربی شده است.

در گزارش مرکز اورشلمی آمده است که اگر چه روسیه و اسرائیل زمینه های همکاری با یکدیگر را دارند و پرونده های مختلفی وجود دارد که باعث می شود که این دو طرف با یکدیگر همکاری کنند اما در نهایت روسیه از در دوستی با اسرائیل در نخواهد آمد و حتی احتمال بازگشت روابط به دوران جنگ سرد در دهه هفتاد و هشتاد میلادی نیز وجود دارد، به خصوص که ایران نیز در حال گسترش نفوذ خود در منطقه است و در همین رابطه دستاوردهایی به دست آورده و این مساله باعث می شود تا روسیه برای حفظ ایران از نزدیکی به اسرائیل خودداری کند.

در این گزارش تاکید شده است که دولت مسکو به هیچ وجه حاضر نیست دست از حمایت خود از اسد بردارد و در صورت لزوم حتی حاضر است از اسد در برابر اسرائیل حمایت کند. به ویژه که همه گونه تلاشی می کند تا از به قدرت رسیدن جریان های تندروی اسلامی به هرم قدرت در کشورهای عربی جلوگیری کند و دقیقا به همین دلیل است که تا کنون روابط مسکو با قاهره، تونس، صنعا و طرابلس یعنی پایتخت کشورهایی که دچار بهار عربی شده و انقلاب های مردمی نظام های دیکتاتوری حاکم بر آنها را سرنگون کرده، عادی نشده است.

این مرکز نگرانی روسیه از صعود جریان های اسلامی در راس قدرت را تنها نقطه مشترک مسکو با تلاویو دانسته و از دولت اسرائیل خواسته است که بر روی این مساله کار کند و به کمک روسیه از قدرت گرفتن اسلام گرایان در مصر، اردن و لبنان که کشورهای همسایه اسرائیل محسوب می شوند، جلوگیری کند. به خصوص که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شخصا با اسلام گرایان مشکل دارد.

مرکز مطالعات اورشلمی همچنین آورده است که ویرانی سوریه که در حال حاضر در حال انجام است باعث ویرانی لبنان نیز خواهد شد و در صورتی که اسد از قدرت کنار برود، روسیه نه تنها از سیاست های خود کوتاه نخواهد آمد بلکه تلاش خواهد کرد تا با تشکیل جریانی جدید علیه دولت آینده که جای اسد خواهد نشست و احتمالا از میان اسلام گرایان تندرو خواهد بود، فعالیت کند. در آن صورت روسیه چین و هند را نیز با خود همراه خواهد کرد و این مساله در نهایت به ضرر اسرائیل تمام خواهد شد.

به اعتقاد این مرکز در صورت اتخاذ چنین رویه ای از سوی روسیه، روابط امریکا با روسیه نیز به شدت تخریب خواهد شد به خصوص اگر اتخاذ این رویه به ضرر مصالح امنیت ملی اسرائیل تمام شود. برای همین اقدام به دخالت بیشتر در امور خاورمیانه خواهد کرد. اما در این میان نکته ای که وجود دارد این است که نقش امریکا در خاورمیانه کاهش یافته و ممکن است در آینده نتواند به نفع اسرائیل کاری از پیش ببرد.

در همین رابطه دانی روچیلد، رئیس سابق شورای عالی امنیت ملی اسرائیل در نقد گزارش مرکز اورشلمی گفت که در چنین وضعیتی اسرائیل باید به فکر بهبود روابط با کشورهای عربی بیفتد تا از میان آنها برای خود متحدی بیابد تا در برابر وضعیت جاری در منطقه بتواند جایگاه خود را تقویت کند در غیر این صورت اسرائیل با تهدیدهای جدی برای حیات و امنیت خود مواجه خواهد شد.  

تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: روسیه اسرائیل امنیت ملی تلاویو سوریه


نظر شما :