اردوغان به اوجالان چه وعده‌ای داد

۲۴ دی ۱۳۹۱ | ۱۲:۴۶ کد : ۱۹۱۱۴۶۴ سرخط اخبار

به گزارش فارس، اخیراً تعدادی از افسران سرویس اطلاعاتی ترکیه «میت» با دستور مستقیم «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه با «عبدالله اوجالان» رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه دیدار کردند که در آن دیدار وعده های زیادی به کُردها داده شده است.  

عبدالله اوجالان از 14 فوریه سال 1999 دوران حبس ابد خود را در جزیره خالی از سکنه «ایمرالی» در نزدیکی استانبول می گذراند و این دیدار نیز نیز در ایمرالی برگزار شده است.

در همین رابطه یکی از اعضای «پ. ک.ک» که بدلیل مسائل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار فارس گفت: افسران اطلاعاتی ترکیه در این دیدار از طرف رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیغام مهمی به اوجالان اعلام کردند.

امنیت ایران را در مسئله کردها هدف قرار داده اند

این عضو پ.ک.ک افزود:  افسران ترکیه بطور مستقیم اعلام کرده اند که اردوغان با تشکیل دولت مستقل کُرد در جنوب شرق ترکیه هیچ مشکلی ندارد و این اجازه را صادر کرده است.

وی همچنیین تصریح کرد: افسران ترکیه همچنین تاکید کرده اند که با اعطای استقلال به کردها در سوریه و مستقل بودن حکومت کردها در عراق، مشکل ما کردهای ایران است و شما و پ.ک.ک باید تکلیف خودتان را با کردهای ایران روشن کنید و از نظر ترکیه این موضوع حل شده است و ما به شما اجازه می دهیم دولت مستقل کردی در جنوب شرق ترکیه تشکیل دهید. 

این عضو پ.ک.ک افزود: مدتی است آمریکایی ها و اسرائیلی ها اردوغان را تحت فشار قرار داده اند تا کردها را علیه ایران بسیج کنند چرا که انها به این نتیجه رسیده اند تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران بی فایده بوده و تنها کشوری که در منطقه با وجود اقلیت های مختلف از امنیت برخوردار است، ایران است و باید امنیت ایران را برهم زد.

وی گفت: اردوغان در حقیقت ماموریت دارد بر اساس دیکته آمریکا و اسرائیل کُردها را علیه ایران وارد جنگ کند و قصد دارد از نیروهای پ.ک.ک برای رسیدن به این هدف استفاده کند حال آنکه ظاهرا فراموش کرده نیروهای پ.ک.ک در چند سال اخیر قربانی سیاست های اردوغان و دولت ترکیه شده اند.

این عضو پ.ک.ک در ادامه همچنان با تاکید بر اینکه بعید است «پ.ک.ک» تن به چنین توطئه ای بدهد، گفت ما شهروند ترکیه هستیم و موضوع کُردها در ترکیه اولویت اول پ.ک.ک می باشد، کردهای ترکیه در حال حاضر در ظلم مضاعف به سر می برند و ما در بررسی های خود به این نتیجه رسیده ایم که کُردهای ایران در رفاه و پیشرفت های خوبی رسیده اند.  

اردوغان در اسلو نیز با کردها مذاکره کرد اما عمل نکرد

وی گفت: 2 سال پیش نیز در اسلو اردوغان و دولت ترکیه با دفتر پ.ک.ک مذاکره کردند و از اقدامات دولت ترکیه برای ایجاد تغییرات در قبال ملت کرد در عرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خبر داد. در آن زمان که هنوز انتخابات قبلی ترکیه برگزار نشده بود، اردوغان به اوجالان گفت که من برنامه های اقتصادی را هماهنگ می کنم، و می خواهم به شماها خدمت کنم.

این عضو پ.ک.ک تصریح کرد: اردوغان در عمل به وعده خود فقط یکسری اقدامات ظاهری از جمله تلویزیون کردی عمل کرد ولی بلافاصله بعد از انتخاب شدن بطور گسترده دستگیری ها را از سرگرفت، بسیار از نمایندگان کرد را زندانی و آتش بس را نیز لغو کرد و این مذاکرات نیز بخاطر عبور از بحران سوریه است و قصد دارد انرژی پ.ک.ک را از سوریه بگیرد.

اردوغان قصد دارد آراء کردها را برای انتخابات جذب کند

این فعال کُرد در ادامه با ابین اینکه هدف اردوغان از مذاکره با اوجالان کم کردن حضور پ.ک.ک در دفاع از سوریه و مسب آراء کردها در انتخابات پیش روست، گفت: کُردهای ترکیه می دانند که دولت اردوغان برای حل بحران سوریه با اوجالان وارد مذاکره شده و به محض اینکه این بحران تمام شود، با توجه به سابق رفتار خشن ترکیه با کُردها در طول دهه های گذشته، بعید است که این استقلال را به کردهای ترکیه بدهند.

کلید واژه ها: ترکیه پ.ک.ک اردوغان کردها اوجالان سوریه مذاکره


( ۴ )

نظر شما :