نشست بی‌نتیجه مرسی با رهبران مخالفان

۲۱ آذر ۱۳۹۱ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۹۱۰۲۲۰ سرخط اخبار
در حالی که کشمکش های حزبی میان سیاستمداران مصری برای پایان دادن به اختلاف های موجود ادامه دارد درگیری میان مخالفان و موافقان مرسی در میدان التحریر چنین زخمی بر جای گذاشت.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، هواداران و مخالفان محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر بار دیگر در اطراف میدان التحریر قاهره با هم درگیر شدند و در این درگیری که طرفین از گلوله های شکاری علیه یکدیگر استفاده کردند، چندین تن زخمی شدند.
 
بنا به گفته شاهدان عینی در حالی که تعدادی از مخالفان رئیس جمهوری مصر در میدان التحریر تحصن کرده بودند گروهی ناشناس به سوی آنها شلیک کردند و مخالفان نیز با استفاده از سنگ و کوکتل مولوتف به مقابله با آنها پرداختند. براساس این گزارش شلیک گلوله به احتمال زیاد از سوی دو طرف بود.
 
در شهر الخانکة مصر نیز درگیری های شدیدی میان مخالفان و موافقان رئیس جمهوری مصر روی داد که در اثر آن 12 تن از دو طرف زخمی شدند.
 
این درگیری ها زمانی آغاز شد که گروهی از مخالفان مصری سعی داشتند به مقر اخوان المسلمین در این شهر حمله کنند اما با مقاومت هواداران اخوان المسلمین مواجه شدند که این امر به درگیری میان دو طرف انجامید.
 
در سطح سیاسی نیز رئیس جمهوری مصر نشستی را با برخی از رهبران مخالفان از جمله رئیس حزب الوفد و دیگر رهبران جبهه مخالفان موسوم به جبهه نجات ملی برگزار کرد.
 
رئیس حزب الوفد بعد از این دیدار در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: ما همچنان خواستار به تعویق افتادن همه پرسی قانون اساسی هستیم تا بعد از آن مذاکرات ملی آغاز شود و راهی برای خروج از بحران کنونی بیابیم.
 
یکی دیگر از رهبران مخالفان مصری که در این نشست حضور داشت نیز اعلام کرد نشست مرسی با مخالفان در واقع نتیجه خواستی به دنبال نداشته است.
 
وی گفت: گروه های مخالف در دیدار با مرسی بر خواسته های خود از جمله به تعویق افتادن همه پرسی اصرار داشتند اما مرسی اعلام کرده که تنها حاضر است برخی از بندهای قانون اساسی را که در آنها ایراد وجود دارد اصلاح کند و این اصلاح نیز بعد از همه پرسی انجام شود که این امر با مخالفت جدی گروه های حاضر در نشست مواجه شده است.
 
از سوی دیگر در حالی که مخالفان مصری قصد دارند امروز تظاهرات گسترده ای را علیه پیش نویس قانون اساسی و همه پرسی این پیش نویس برگزار کنند عبدالمنعم عبدالفتوح، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری مصر و رئیس حزب القویة این کشور اعلام کرد که در همه پرسی قانون اساسی شرکت خواهد کرد اما به آن رای منفی می دهد.
 
این در حالی است که پیشتر گروه های مخالف اخوان المسلمین اعلام کرده بودند که همه پرسی قانون اساسی را تحریم می کنند.
 
برخی از قضات مصری از جمله باشگاه قضات دولت مصر اعلام کردند که حاضرند بر همه پرسی قانون اساسی نظارت کنند به شرط اینکه تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین نیز از محاصره نهادهای دولتی از جمله مقر دیوان عالی قانون اساسی کشور دست بردارند.
 
آن ها همچنین شرط کردند تا در صورت قبولی نظارت بر این همه پرسی حمایت از قضات و کمیته های شمارش آراء به طور کامل انجام شود.
 
پیشتر اکثر سندیکاهای رسمی و غیر رسمی قضات مصر اعلام کرده بودند که حاضر نیستند در امر نظارت بر همه پرسی قانون اساسی نظارت کنند و همین امر باعث شد تا رئیس جمهوری از مردم بخواهد تا بر این همه پرسی نظارت داشته باشند.
 
از سوی دیگر آن پاترسون، سفیر آمریکا در مصر اخبار منتشر شده مبنی بر دخالت آمریکا در تحولات داخلی مصر و تحریک مخالفان دولت توسط واشنگتن را رد کرد و آن را مساله ای بی معنی خواند.
 
وی اخبار منتشر شده در رسانه های مصری را مبنی بر اینکه سفیر آمریکا از رهبران جبهه نجات ملی مصر خواسته تا تظاهرات خود علیه دولت را گسترده تر کنند امری "بی ارزش و مضحک" خواند که هیچ معنی ندارد.
 
کشمکش های سیاسی در حالی ادامه دارد که پیش بینی می شود امروز (سه شنبه) بار دیگر موافقان و مخالفان مرسی با برگزاری تظاهرات و راهپیمایی در مقابل هم صف آرایی کنند.
 
ائتلاف احزاب و گروه های اسلامی که بیشتر گروه های هم پیمان با دولت مصر از جمله اخوان المسلمین در آن حضور دارند خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی در حمایت از پیش نویس قانون اساسی و محمد مرسی شدند و در مقابل جبهه نجات ملی متشکل از احزاب و گروه های لیبرال و ملی گرا از هواداران خود خواسته اند تا تظاهرات گسترده ای را در مخالفت با پیش نویس قانون اساسی برگزار کنند.

کلید واژه ها: مصر پرسی قانون اساسی همه پرسی مرسی اخوان تظاهرات همه پرسی قانون اساسی اخوان المسلمین پرسی قانون پرسی قانون اساسی جمهوری مصر همه پرسی قانون رهبران پیش نویس رئیس جمهوری مصر قضات


نظر شما :