رونمایی از یک ناو موشک انداز جدید ایرانی

۰۶ آذر ۱۳۹۱ | ۲۲:۰۷ کد : ۱۹۰۹۶۰۹ سرخط اخبار

ه گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در نشست خبری که در آستانه هفتم آذر روز نیروی دریایی انجام شد، با اشاره به عملکرد این نیرو در ایام دفاع مقدس اظهار داشت: در عملیات بزرگ مراورید که در هفتم آذرماه 59 صورت گرفت، کمر نیروی دریایی عراق شکست و این ضربه به گونه‌ای بود که نیروی دریایی رژیم بعث تا آخر جنگ کارایی خود را از دست داد.

سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش با توانایی‌های سطحی، هوایی و زمینی خود در بسیاری از عملیات‌های دفاع مقدس شرکت داشت، گفت: در خرمشهر و نیز در دفاع از آبادان محور اصلی کار بر دوش تکاوران نیروی دریایی بود و همچنین این نیرو توانست اسکله‌های نفتی مهم البکر و الامیه‌ عراق را نابود کند که این اقدامات موجب تحسین حضرت امام (ره) و بعدها مقام معظم رهبری شد.

سیاری همچنین با اشاره به اهمیت موضوع دریا خاطرنشان کرد: یک سوم مرزهای کشورمان آبی است بنابراین باید توسعه کشور بر حول محور دریا پایه تعریف شود و اگر به سمت و سوی تدابیر مقام معظم رهبری نیز نگاه کنیم، می‌بینیم که برای توسعه کشور باید از منابع خود در دریا استفاده کنیم.

وی اقتدار در کشور را مستلزم داشتن قدرت دریایی دانست و گفت: این قدرت 3 رکن نظامی، تجاری و علمی را شامل می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به استقرار این نیرو در مساحت 2 میلیون و 100 هزار کیلومتر مربع در منطقه حساس شمال اقیانوس هند گفت: در طول این مدت که 23 ناوگروه نیروی دریایی مناطقی نظیر دریای سرخ، خلیج عدن و شمال اقیانوس هند اعزام شده‌اند هزار و 500 فروند اسکورت انواع شناورها را داشتند که شامل بیش از 110 مورد درگیری شدید با دزدان دریایی بود.

سیاری در پاسخ به سؤالی در خصوص تحرکات کشورهای فرامنطقه‌ای در آب‌های جنوبی ایران اظهار داشت: تمام تحرکات ناو‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای از زمانی که وارد حیطه مسئولیتی ما در دریای عمان می‌شوند تا هنگام ورود به خلیج فارس تحت رصد لحظه‌ای ما است و تا به حال به هیچ کس اجازه نداده‌ایم به مرزهای ما نزدیک شود.

وی در خصوص انجام رزمایش نیروی دریایی ارتش که در روزهای اخیر اعلام شد، گفت: نیروی دریایی در طول سال رزمایش‌های متعددی با مقیاس‌های مختلف دارد که البته ما برای انجام هر گونه رزمایش بزرگی آماده‌ایم و قطعا رزمایش آینده ما از رزمایش دریایی ولایت 90 بزرگتر‌ خواهد بود اما مکان، زمان و چگونگی اجرای آن توسط ستاد ارتش و ستاد کل نیروهای مسلح تنظیم می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص جدیدترین دستاوردهای این نیرو گفت: در 29 شهریور 91، سازه‌ اصلی ناوشکن سهند با فرمان رهبر معظم انقلاب در بند عباس به آب افتاد که در روز چهارشنبه (پس فردا) فاز دوم ساخت این ناوشکن رونمایی می‌شود.

سیاری افزود: همزمان، سازه اصلی ناو موشک‌انداز سینا 7 و مرحله دوم ساخت آن رونمایی خواهد شد و همچنین شاهد الحاق دو فرونده هواناو به یگان دریایی ارتش هستیم که هواناو BH7 و SRNX (تندر) هستند.

وی با بیان اینکه در روز چهارشنبه، 2 فروند زیردریایی جدید کلاس غدیر نیز عملیاتی‌ خواهند شد، اظهار داشت: برای ارتقای مهارت کارکنان زیر دریایی، به شبیه‌ساز پیشرفته‌ای برای کلاس غدیر دست یافتیم که حاصل تلاش متخصصان وزارت دفاع و نیروی دریایی است که رونمایی خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور در آب‌های آزاد را حق جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این حضور همیشه مورد توجه کشورهای دیگر نیز قرار گرفته است.

سیاری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اعزام ناوهواپیمابر آمریکایی استنیز به خلیج فارس که بنا بر اعلام منابع آمریکایی 4 ماه زودتر و به منظور مقابله با تهدیدات ایران به منطقه اعزام شده است گفت: آنچه مسلم است، هیچ ناو هواپیمابری حق نزدیکی به مرزهای دریایی ایران را ندارد و آنها هم بنا بر قرار دادهایی که با برخی از کشورها دارند، تنها از آب‌های آزاد استفاده می‌کنند و به همان کشورها می‌روند.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود این ناو هواپیمابر، 4 ماه زودتر به منطقه اعزام شده به دلیل نقص فنی است که ناو قبلی داشت و اخیرا از منطقه خارج شد.

سیاری اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص ایران را در راستای ایران‌هراسی دانست و گفت: این در حالی است که ما بارها اعلام کرده‌ایم توانمان هیچ تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست و ارتقای توان ما در راستای دفاع از منافع‌مان است.

وی تصریح کرد: آنها نمی‌توانند ادعای برقراری امنیت در منطقه را داشته باشند چرا که جمهوری اسلامی ایران به تنهایی و یا با کمک کشورهای دوست و همسایه می‌تواند امنیت منطقه را برقرار کرده و هیچ احتیاجی به آنها نیست. چرا که حضور آنها در هیچ کجا از جمله عراق و افغانستان امنیت را به همراه نیاورده است.

سیاری خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه یک توان بالایی را ایجاد کردند که می‌‌توانند امنیت را به خوبی برقرار کنند.

وی در پایان از حضور ناو شکن جماران در قالب ناو گروه بیست و سوم در منطقه باب المندب خبر داد و گفت: این ناوگروه همینک در حال انجام عملیات محوله است.

کلید واژه ها: نیروی دریایی نیروی دریایی ارتش ناو رزمایش این نیرو امنیت نیرو


نظر شما :