آکسیوس: آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند

۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۷:۲۸ کد : ۲۰۲۶۶۸۳ سرخط اخبار

یک رسانه آمریکایی مقامات امنیتی واشنگتن و تل‌آویو قرار است درباره برنامه هسته‌ای ایران رایزنی کنند.

به گزارش ایسنا، ۲ مقام آمریکایی و ۲ مقام فعلی و پیشین رژیم صهیونیستی مدعی شده‌اند نهادهای اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال بررسی دقیق اطلاعات تازه‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند که می‌تواند در تحقیقات و توسعه تسلیحات اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.

در گزارش آکسیوس در این‌باره آمده است: برخی مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفته‌اند این اطلاعات نشانه نگران‌کننده‌ای درباره اهداف هسته‌ای ایران است اما برخی مقامات دیگر ۲ طرف نیز معتقدند این تنها یک تغییر ناگهانی و موقت است که نمایانگر تغییری در سیاست و راهبرد ایران در جهت استفاده جنگ‌افزاری (از فناوری هسته‌ای) نیست.

ایران بارها وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای خود را تکذیب کرده است.

مقامات ارشد آمریکایی و رژیم صهیونیستی قرار است پنج‌شنبه این هفته جلسه «گروه مشورتی راهبردی آمریکا و اسرائیل» را برای بحث درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و دیگر مسائل برگزار کنند.

جلسه روز پنج‌شنبه، اولین مذاکرات بلندپایه و مفصل میان آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران از مارس ۲۰۲۳ خواهد بود.

یک مقام رژیم صهیونیستی گفت که پس از شکست اطلاعاتی این رژیم در نزدیک به هفتم اکتبر ۲۰۲۳ که منجر به آغاز عملیات «طوفان الاقصی» شد، جامعه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی هرگونه اطلاعات درباره اقدامات ایران در راستای تسلیحات اتمی را به جدیت بیشتری بررسی می‌کند.

رژیم صهیونیستی که بدون عضوت در پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی(ان‌پی‌تی) بزرگ‌ترین زرادخانه اتمی در غرب آسیا را دارد و امنیت آن را به خطر انداخته، بارها ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران را  مطرح کرده است. رژیم صهیونیستی این ادعا را دستمایه فعالیت‌های خرابکارانه در ایران، از  جمله عملیات‌های ترور دانشمندان هسته‌ای آن قرار داده است.

این در حالی است که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در برنامه دفاعی ایران ندارد و برنامه هسته‌ای ایران به‌رغم پیشرفته بودن، ماهیت صلح‌آمیز دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: جامعه اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۰۷ در ارزیابی خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران آورده که تهران از سال ۲۰۰۳ یک برنامه هسته‌ای نظامی فعال نداشته است. مقامات  آمریکایی به آکسیوس گفته‌اند که در نتیجه این ارزیابی تغییری ایجاد نشده است.

کاخ سفید و دستیاران «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از اظهارنظر در این‌باره خودداری کرده‌اند.

در بخش دیگری از گزارش آکسیوس با اشاره به وضعیت فعلی برنامه هسته‌ای ایران آمده است: طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه می، ایران تقریبا ۱۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد دارد که این به معنای افزایش بیش از ۲۰ کیلوگرم مقدار آن از زمان گزارش پیشین در ماه فوریه است.

در ارزیابی جوامع اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز ادعا شده که ایران تنها به چند هفته برای غنی‌سازی این مقدار تا ۹۰ درصد، سطح مورد نیاز برای یک سلاح اتمی نیاز دارد. ایران به حدود ۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۹۰ درصد برای ساختن یک بمب نیاز دارد.

این اطلاعات جدید یکی از مسائل مورد بحث در جلسه پنج‌شنبه آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره ایران خواهد بود.

یک مقام آمریکایی گفت نتیجه‌گیری قطعی درباره این اطلاعات جدید وجود ندارد اما مسائلی را مطرح می‌کند که باید توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار بگیرند.

رئیس هیات آمریکایی در جلسه روز پنج‌شنبه «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا ریاست هیات آمریکایی و «ران دِرمر» وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی و «تزاخی هانگبی» مشاور امنیت داخلی این رژیم نیز ریاست هیات صهیونیستی را بر عهده خواهند داشت.

این نشست نتیجه آخرین سفر سالیوان به اراضی اشغالی در چند هفته اخیر است. نتانیاهو و دستیارانش در دیدارها با سالیوان از او خواسته بوند که طرفین مذاکرات مفصلی را درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران برگزار کنند.

یک مقام آمریکایی در این باره گفت: هم آمریکا و هم اسرائیل فکر می‌کنند که الان زمان مناسبی برای بحث درباره این موضوع و چگونگی تعبیر کردن عملکرد ایران و هماهنگی درباره راهکار است.

در ماه‌ها اخیر، آمریکا و ایران در حال مذاکرات غیرمستقیم با میانجیگری عمان بوده‌اند که هدف تفاهم غیررسمی میان طرفین درباره محدودسازی موقت برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کرد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند این اقدامات دلیل تلاش آمریکا برای متقاعد کردن فرانسه، انگلیس و آلمان (شرکای اروپایی توافق هسته‌ای) برای خودداری از ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای تنبیهی علیه ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲ هفته گذشته بود.

این مقامات گفتند که آمریکا نگران بود چنین اقدامی مذاکرات با ایران را متوقف کرده و آن را وادار به گسترش برنامه هسته‌ای خود کند.


( ۲ )

نظر شما :