تعداد شهدای غزه به ۳۰ هزار و ۵۳۴ نفر رسید

۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۴:۲۸ کد : ۲۰۲۴۸۵۳ سرخط اخبار

جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه برای صد و پنجاهمین روز متوالی در بحبوحه بمباران‌های شدید که روزانه صدها شهید و مجروح برجای می‌گذارد، ادامه دارد و سیاست قحطی که توسط اشغالگران در پیش گرفته شده نیز در روزهای اخیر به اوج خود رسیده‌است.​

به گزارش ایسنا، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه امروز-دوشنبه- اعلام کرد: اشغالگران طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ کشتار علیه خانواده‌ها در نوار غزه انجام دادند که ۱۲۴ شهید و ۲۱۰ زخمی برجای گذاشت. تعدادی از قربانیان هنوز زیر آوار و در جاده‌ها هستند که اشغالگران مانع از رسیدن خدمه آمبولانس و دفاع مدنی به آنها می‌شوند.

براساس گزارش الجزیره به نقل از این وزارتخانه، تلفات تجاوزات رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر تاکنون به ۳۰ هزار و ۵۳۴ شهید و ۷۱ هزار و ۹۲۰ مجروح رسیده‌است.

دکتر اشرف القدری، سخنگوی وزارت بهداشت غزه درباره ۱۵۰ روز تجاوز مستمر اشغالگران گفت: نیروهای اشغالگر ۳۶۴ پرسنل پزشکی را کشته و ۲۶۹ نفر از جمله مدیران بیمارستانی در خان یونس و شمال غزه را دستگیر کرده‌اند. نیروهای اشغالگر همچنین ۱۵۵ موسسه بهداشتی را ویران کرده و ۳۲ بیمارستان و ۵۳ مرکز بهداشتی را از کار انداخته‌اند.

وی ادامه داد: نیروهای رژیم اشغالگر ۱۲۶ آمبولانس را نیز هدف قرار دادند و آنها را از کار انداختند. این نیروها همچنین زیرساخت‌های بیمارستان‌های خان یونس و شمال غزه را تخریب و آنها را به مراکز بازداشت تبدیل کردند.

دکتر القدره تاکید کرد وضعیت بهداشتی کاملا فاجعه بار است و قابل توصیف نیست و در نتیجه نبود کمک‌های پزشکی لازم بدتر و بدتر می‌شود. صهیونیست‌ها عمدا باعث یک فاجعه انسانی و بهداشتی وصف ناپذیر شدند که به گسترش اپیدمی‌ها و بیماری‌های عفونی کمک کرد.

این سخنگو تصریح کرد: حدود یک میلیون مورد بیماری عفونی را شناسایی کرده‌ایم که امکانات پزشکی لازم برای آن‌ها وجود ندارد. ساکنان شمال غزه در نتیجه قحطی که به دلیل کمبود آب آشامیدنی و کمبود غذا از هر سطح جهانی فراتر رفته، با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و تاکنون ده‌ها کودک، زن و سالخورده جان خود را از دست داده‌اند.

این مقام بهداشت غزه تاکید کرد: از سازمان ملل می‌خواهیم که قوانین بین‌المللی بشردوستانه را برای محافظت از غیرنظامیان، مؤسسات و پرسنل بهداشتی فعال کند. همچنین می‌خواهیم که وسایل بقای ساکنان نوار غزه را فراهم کند تا از یک فاجعه انسانی جلوگیری شود.

در ادامه تجاوزات، هواپیماهای اشغالگر حملاتی را به زمین‌های کشاورزی در کنار مسجد ریاض الصالحین در اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه انجام دادند.

بامداد نیز، هواپیماهای اشغالگر خانه‌ای را در اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه بمباران کردند.

خبرنگار الجزیره گزارش داد که ارتش اشغالگر یک منطقه مسکونی در خان یونس در جنوب نوار غزه را منفجر کرد.

تعداد شهدای کودک به ۱۳ هزار و ۴۳۰ نفر و زنان به ۸ هزار نفر افزایش یافت

دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه نیز تاکید کرد: از آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه، تعداد شهدای کودک به ۱۳ هزار و ۴۳۰ نفر و زنان به ۸ هزار و ۹۰۰ نفر افزایش یافته‌است.

این در حالی است که افراد محاصره شده پس از بمباران منازل توسط رژیم صهیونیستی و حضور تعداد زیادی شهید، مجروح و مفقود در نزدیکی میدان جمیل وادی و خیابان قطر در محله الاسراء ۲ در شمال غربی خان یونس، درخواست کمک فوری کردند.

در حملات شب گذشته رژیم صهیونیستی به ۲ خانه در شهر رفح در جنوب نوار غزه، ۱۲ فلسطینی از جمله کودکان کشته شدند.

در عین حال منابع پزشکی امروز اعلام کردند که در پی مرگ یک کودک در بیمارستان ابویوسف النجار رفح، تعداد کودکانی که به دلیل سوء تغذیه و عدم درمان جان خود را از دست دادند به ۱۶ نفر رسید.

روز یکشنبه، بیمارستان کمال عدوان در شمال نوار غزه از مرگ ۱۵ کودک به دلیل سوء تغذیه و کم آبی و ۶ کودک دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد.

مقامات اشغالگر همچنان از ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه به ویژه به مناطق شمالی جلوگیری می‌کنند و این در حالی است که کمک‌هایی که به جنوب نوار می‌رسد نیازهای شهروندان را برآورده نمی‌کند.

ساکنان نوار غزه، به ویژه در استان‌های غزه و شمال، در آستانه قحطی قرار دارند که جان کودکان و نوزادان را گرفته‌است، زیرا کمبود شدید غذا، آب، دارو و ذخایر سوخت همزمان با جابجایی حدود ۲ میلیون نفر از جمعیت باریکه  که حدود ۲.۳ میلیون نفر است از ۱۷ سال پیش توسط اسرائیل تحت محاصره هستند.

این در حالی است که گردان‌های مجاهد تاکید کرد: محل استقرار نیروهای اشغالگر در جنوب شرقی غزه را با تعدادی موشک کوتاه برد هدف قرار داد.

در سطح سیاسی، اولین روز گفت‌وگوی میانجی‌گران با جنبش حماس در خصوص پیشنهاد «پاریس ۲» عصر یکشنبه در قاهره به پایان رسید.

قرار است مذاکرات حماس و میانجی‌ها با حضور یک آمریکایی روز دوشنبه از سر گرفته شود.


نظر شما :