فنلاند احداث مواضع نظامی در مرز با روسیه را تدارک می‌بیند

۰۸ مهر ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۷ کد : ۲۰۲۲۱۱۹ سرخط اخبار

یک روزنامه فنلاندی گزارش داد، مقام‌های این کشور که سال گذشته میلادی تبدیل به جدیدترین عضو ائتلاف ناتو شد، به انعقاد توافقاتی با گروهی از زمین‌داران فنلاندی پرداخته‌اند تا به ارتش این کشور اجازه احداث موانع در مرز با روسیه را بدهند.

به گزارش ایسنا، روزنامه فنلاندی "هلسینگین سانومات" گزارش داد، مقام‌های فنلاند به شکلی محرمانه در حال امضای معاملاتی با زمین‌داران این کشور هستند تا به موجب آنها ارتش بتواند موانعی را در مرز با روسیه ایجاد کند.

این روزنامه تصریح کرد، ده‌ها مورد از این توافقات از زمان بروز جنگ بین روسیه و اوکراین منعقد شده‌اند.

سرهنگ سائولی هونگیستو، رئیس بخش ساخت و ساز در ارتش فنلاند به روزنامه هلسینگین سانومات گفت:‌ "نیروهای مسلح فنلاند این برنامه را شش سال قبل به جریان انداختند اما در مدت اخیر به وضوح نگرش زمین‌داران نسبت به این برنامه مثبت‌تر شده است."

این مقام نظامی فنلاندی ظاهرا با اشاره به عملیات نظامی روسیه در اوکراین اظهار کرد: "مردم موضوع اصلی این توافق برای استفاده از زمین‌ها را درک می‌کنند."

به نوشته پایگاه راشاتودی، ارتش فنلاند به موجب این توافقات اجازه می‌یابد در زمین‌های خصوصی استحکامات دفاعی بسازد و مانور نظامی برگزار کند؛ به این ترتیب این توافقات به طور کلی به نیروهای مسلح فنلاند اجازه خواهند داد الزام قانونی را برای آنکه دولت حتما باید برای چنین فعالیت‌هایی وضعیت اضطراری اعلام کند، دور بزنند.

روزنامه فنلاندی نوشت، طبق توافقات، هر زمین‌داری که توافقی ۲۰ ساله را امضا کند، یک پاداش ۷۵۰ یورویی دریافت می‌کند. به مجرد آنکه ساخت و سازهای ارتش در اراضی شروع شود، این مالک واجد دریافت ۴۸۰۰ یورو پول به ازای هر هکتاری که مورد استفاده ارتش قرار بگیرد، خواهد شد. همچنین ارتش فنلاند متعهد به پرداخت غرامت از بابت آسیب‌های وارد شده به ملک در پروسه برپا ساختن استحکامات دفاعی می‌شود.

به گفته هونگیستو این توافقات لزوما به این معنی نیست که ساخت و ساز در اراضی خصوصی "در شرق فنلاند" و دیگر بخشهای این کشور فورا شروع شوند.

او توضیح داد، ارتش فنلاند با امضای آنها صرفا به دنبال این است که در صورت بروز بحرانی بالقوه که در آن تدارکات دفاعی ضرورت می‌یابد و اختیارات مربوط به وضعیت اضطراری نیز هنوز اجرایی نشده، بتواند این تدارکات نظامی را شروع کند.

فنلاند دارای مرز مشترکی به طول ۱۳۰۰ کیلومتر با روسیه است. این کشور آوریل سال گذشته میلادی سیاست طولانی مدت خود مبنی بر عدم تعهد را کنار گذاشته و به ائتلاف ناتو ملحق شد.


( ۱ )

نظر شما :