اعترافات جاسوس موساد در ترکیه؛ تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات درباره اتباع ایرانی

۰۳ مهر ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۷ کد : ۲۰۲۲۰۴۱ سرخط اخبار

یک جاسوس موساد که پیش از این در ترکیه بازداشت شده بود، اعترافاتی جدیدی ارائه داده است که نشان می‌دهد به دنبال جمع‌آوری اطلاعاتی درباره برخی افراد ایرانی و لبنانی بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه استار ترکیه، «سلجوق کوچوک‌کایا» یک عامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) است که تحت عنوان کاراگاه خصوصی فعالیت می‌کرد و در ماه مه ‌پس از چندین ماه تعقیب غیرمحسوس نیروهای سازمان اطلاعات ترکیه (میت) شناسایی و سپس به همراه چند تن دیگر دستگیر شد.

وی اعتراف کرده است که در دفتر دادستانی برای موساد جاسوسی می‌کرده و در دوران فعالیتش با عوامل موساد در ۱۰ شهر مختلف اروپایی دیدار کرده و در ازای دریافت پول اطلاعات خود را در اختیار موساد قرار می‌داده است.

وی در اعترافات جدید خود گفت: در اوت ۲۰۱۸ شخصی که خود را «سرکان» معرفی کرد با من تماس گرفت و گفت، یک شرکت بیمه در خارج از کشور به دنبال کارآگاه خصوصی است. ۶-۵ بار با او تلفنی صحبت کردم. با راهنمایی این شخص با فردی که خود را «خورخه» معرفی کرده بود از طریق اسکایپ صحبت کردیم. به او گفتم که می‌توانیم کار کنیم. ابتدا گفت که به من کار آزمایشی می‌دهد و پس از انجام کار مورد نظر آنها قرار شد به همکاری‌مان ادامه دهیم.

وی ادامه داد: ملاقات‌های ما در اروپا آغاز شد. خورخه من را به مدیرش به نام «آلفونسو» معرفی کرد. آنها برای کار دوم درخواست دادند و من یک تیم پیگیری برای کارهای خودم راه‌اندازی کردم. من اطلاعاتی را که از اتباع ایرانی، لبنانی و عرب به دست آورده بودم گزارش می‌دادم. سپس در نوامبر ۲۰۱۸ در رم با خورخه دیدار کردم و آنها دستمزد من را به صورت نقدی پرداخت کردند.

این جاسوس تبعه ترکیه افزود: پروژه بعدی که به من محول شد مربوط به یک شرکت برق ترکیه‌ای بود که می‌بایست درباره نحوه و کیفیت روابط این شرکت با ایران و لبنان و نیز اتباع ایرانی و عرب مطلع می‌شدم و بررسی می‌کردم که ارتباط خارجی آن شرکت چگونه بوده و تجارت آن با چه کسانی و با چه شرکت‌هایی انجام می‌شود.

پس از آن در ۱۸ دسامبر همان سال در کپنهاگ بار دیگر با خورخه دیدار و ۴۰۰۰ یورو برای انجام این کار دریافت کردم. آنها در یک کافه یک لب‌تاپ برای من آوردند و با وصل کردن دستگاه دروغ‌سنج به سینه، نوک انگشتان و ساق پاهایم از نام و شغلم پرسیدند که آیا با دولت کار می‌کنم یا خیر؟

کوچوک‌کایا همچنین گفت: من سپس در ششم ژانویه با آلفونسو در بلژیک ملاقات کردم. یک ایمیل رمزگذاری شده که برای من ارسال شده بود از طریق برنامه‌ای که آنها روی لب‌تاپ من نصب کردند، رمزگشایی شد. به عنوان شغل جدید از من خواسته شد که در یک شرکت ارزی کار کنم و من اطلاعات جمع‌آوری شده را برایشان فرستادم. بعداً از من خواستند فردی که مدیر بازاریابی یک شرکت در ترکیه بود را پیگیری کنم و افرادی را که با او تماس می‌گرفتند، شناسایی کنم. در ازای هر گزارش ۷-۶ هزار یورو دریافت کردم. بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲، ۱۱ بار در ۱۰ شهر مختلف اروپایی، ازجمله کپنهاگ، زوریخ، پاریس و رم با مدیران موساد ملاقات داشتم.

بر اساس اعترافات این جاسوس موساد، وی در شهر استانبول فردی فلسطینی‌الاصل به نام م. المحمود را با هدف شناسایی نقاط ضعف برای ترور احتمالی تعقیب کرده و قرار بوده است که پس از پایان تعقیب این سوژه با سه دستگاه خودرو و یک دستگاه موتورسیکلت، گزارش خود را همراه با عکس‌های فرد مورد تعقیب به موساد ارسال کند.​

به گزارش ایسنا، دفتر دادستانی عمومی استانبول پیش از این در مردادماه علیه ۱۷ نفر از اعضای یک شبکه جاسوسی با سرکردگی یک کارآگاه خصوصی به نام «کوچوک کایا» که ۶ تن از آن‌ها در بازداشت به سر می‌برند، با اتهامات «ارائه اطلاعات محرمانه به سازمان‌های خارجی به منظور جاسوسی سیاسی و نظامی» کیفرخواست صادر کرد. اگر این جرم‌ها محرز شوند تا ۱۵ سال زندان پیش روی محکومان خواهد بود.

کوچوک کایا به منظور تسهیل ارتباط میان اعضای این شبکه که وظیفه تعقیب اهداف موساد را بر عهده داشتند، گروهی در شبکه اجتماعی واتس اپ تشکیل داده بود.

طبق تحقیقات به عمل آمده، او اهداف موساد در ترکیه، از جمله یک شرکت و ۲۳ فرد را که با ایران روابط تجاری داشتند، زیر نظر داشته است. اطلاعاتی که او گردآوری کرده و در اختیار موساد گذاشته بود، برای منافع ترکیه «حساس و حیاتی» تلقی شدند.

تعاملات کوچوک‌کایا با ماموران موساد از طریق سرکان اوزدمیر، یکی از کارکنان اخراجی نیروهای مسلح ترکیه تسهیل می‌شده است.

این کارآگاه خصوصی توسط موساد آموزش دیده بود و در دیدارهایش با ماموران موساد،‌ آموزش‌های لازم را در زمینه تکنیک‌های ارتباطات سری و دیگر روش‌های جاسوسی دریافت می‌کرد.

همکاری کوچوک کایا با موساد از طریق ملاقات‌های حضوری طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ در چند کشور اروپایی ادامه داشت. او در این مدت،‌حدود ۹۰ هزار یورو پاداش دریافت کرده بود که معادل ۲.۷ میلیون لیر ترکیه است.


( ۴ )

نظر شما :