سالیوان: آمریکا نمی‌تواند شروع مذاکرات صلح اوکراین را پیش‌بینی کند

۱۵ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۵۹ کد : ۲۰۱۹۸۴۰ سرخط اخبار

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ایالات متحده برای پیش‌بینی درباره اینکه چه زمانی مذاکرات صلح اوکراین آغاز می‌شود، آماده نیست.

به گزارش ایسنا، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با تلویزیون سی‌ان‌ان بیان کرد: من جدول زمانی را در این خصوص مطرح نخواهم کرد؛ زیرا همانطور که می‌دانید جنگ غیرقابل پیش‌بینی است.

وی افزود: اتفاقاتی که هم‌اکنون در میدان نبرد رخ می‌دهند، تاثیر بسزایی بر روند مذاکرات خواهند گذاشت. اما درنهایت درگیری اوکراین در پای میز مذاکره به اتمام خواهد رسید.

سالیوان خاطرنشان کرد که واشنگتن قصد دارد به کی‌یف کمک کند تا حد امکان در میدان نبرد پیشرفتی داشته باشد تا درنهایت بتواند "مطلوب‌ترین موقعیت" را در میز مذاکرات صلح آینده به‌دست آورد.

او تاکید کرد: ما معتقدیم که ضدحملات اوکراین به این کشور اجازه خواهند داد تا کنترل مناطق حائز اهمیتی را بازپس بگیرد.

اما این درحالیست که وزارت دفاع روسیه امروز (دوشنبه) از شکست نیروهای اوکراینی طی یک "حمله‌ گسترده" خبر داد.

در همین حال همزمان با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین، مشاور امنیت ملی آمریکا در قسمت دیگری از این مصاحبه گفت: جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دیر یا زود در آینده دیداری با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین خواهد داشت.

جیک سالیوان افزود: سال گذشته میلادی دیداری در بالی میان رئیس‌جمهور بایدن و رئیس‌جمهور شی شکل گرفت و من آنجا بودم. روسای جمهور هر دو کشور تلاش کردند تا به یک توافقی برسند. آن‌ها تلاش کردند روابط میان دو کشور را مدیریت کنند و اجازه ندهند رقابت میان دو کشور به درگیری تبدیل شود؛ اما مشکل کلیدی اینجاست که همزمان با اینکه یک رقابت شدید داریم، رقابتی در حوزه دیپلماسی نیز میان دو کشور وجود دارد.


نظر شما :