حمایت غرب از معترضان در چین؛ پکن هشدار سرکوب داد

۰۹ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۲ کد : ۲۰۱۶۱۵۴ سرخط اخبار

درگیری‌های تازه‌ای میان پلیس و معترضان در یکی از شهرهای جنوبی چین شکل گرفته که بخشی از موج تظاهرات علیه قوانین سفت و سخت کرونا در این کشور است؛ اعتراضاتی که حالا به خواست آزادی سیاسی تغییر کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عالی‌ترین نهاد امنیتی چین در اواخر سه‌شنبه هشدار داد که مقامات، این اعتراضات را سرکوب خواهند کرد، اعتراضاتی که از نظر مقیاس، از سال ۱۹۸۹ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

این تظاهرات در شهرهای بزرگ چین از جمله پکن و شانگهای آغاز شد و مقامات سریعاً به سرکوب آن برآمدند.

با این حال، شب گذشته و امروز (چهارشنبه) اعتراضات به شهر گوانگ‌ژو رسید. در تصاویری که از اعتراضات منتشر شده، مردم اجسامی را به سمت نیروهای امنیتی پرتاب می‌کنند.

حزب کمونیست چین متعهد شده که «اقدامات جاسوسی و نفوذی» نیروهای متخاصم را به شکل جدی سرکوب خواهد کرد.

این اظهارات همزمان با اعمال زور شدید توسط نیروهای امنیتی برای پیشگیری از وقوع دوباره تظاهرات مطرح می‌شود.

امروز صدها ماشین زرهی و ون پلیس با چراغ‌های گردان در سرتاسر خیابان‌های چین حاضر بوده و به صورت تصادفی کارت شناسایی و تلفن همراه رهگذران را بررسی می‌کنند تا نشانه‌هایی از حضور در راهپیمایی یا فعالیت مربوط در فضای مجازی بیابند.

هنوز آمار بازداشت‌شدگان مشخص نیست.

وزیر امنیت هنگ‌کنگ نیز امروز هشدار داد که این تظاهرات «مقدمات یک انقلاب رنگی دیگر» است و از شهروندان خواست از شرکت در این فعالیت‌ها که به امنیت ملی آسیب می‌زند، خودداری کنند.

از سوی دیگر، آمریکا و کانادا در واکنش به هشدار مقامات چین مبنی بر سرکوب تظاهرات، از پکن خواستند تا به معترضانی که با قوانین سفت‌وسخت قرنطینه مخالفت می‌کنند، برخورد خشونت‌آمیز نداشته باشد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا گفت، همه باید در چین حق تظاهرات داشته و از آزادی بیان بهره‌مند باشند و کانادایی‌ها تظاهرات چین را با دقت زیر نظر دارند.

همچنین جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ضمن اعلام همراهی با تظاهرات مسالمت‌آمیز، گفت: ما نمی‌خواهیم تظاهرکنندگان آسیب جسمی دیده، تهدید شده یا به هر شکلی مورد ارعاب واقع شوند.

او مدعی شد که آمریکا در همه جا حامی تظاهرات مسالمت‌آمیز است.


( ۲ )

نظر شما :