منابع آمریکایی: صحبتی از ناتوی غرب آسیا مطرح نیست

۰۶ تیر ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۲ کد : ۲۰۱۲۸۴۳ سرخط اخبار

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از منابع "موثق" آمریکایی اعلام کردند، آنچه در مورد سفر آینده رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا گفته می‌شود، به ناتوی خاورمیانه (غرب آسیا) یا ائتلاف اسرائیلی- عربی مربوط نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از رای الیوم، منابع آمریکایی تأیید کردند که موضوع این سفر مربوط به تدارکات و تفاهم‌هایی است که در چارچوب فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، که مسئولیت نظارت بر غرب آسیا را بر عهده دارد، می‌شود.

اسرائیل پس از سالها عضویت در فرماندهی آمریکا در اروپا، سال گذشته به سنتکام پیوست.

پیش از این عبدالله دوم، پادشاه اردن در سخنانی از تشکیل ائتلاف نظامی مشابه ناتو در غرب آسیا حمایت و تاکید کرد این کار باید با همفکری تمامی کشورهای مد نظر صورت گیرد.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که نه تنها صحبت از ناتوی غرب آسیا مطرح نیست بلکه تنها به همکاری اطلاعاتی و همچنین فعالیت‌هایی برای تشخیص و شناسایی محل پرتاب موشک‌های کروز، تبادل اطلاعات فناورانه و پهپادها یا چیزهایی از این دست محدود می‌شود.

در همین راستا روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داد که آمریکا در ماه مارس گذشته نشستی محرمانه با مقامات ارشد نظامی اسرائیل و رهبران نظامی کشورهای عربی در شهر شرم الشیخ مصر برگزار کرد.

به گزارش وال استریت ژورنال، در نشست شرم الشیخ، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و فیاض بن حامد الرویلی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عربستان  نیز حضور داشتند.

سالم بن حمد النابت، فرمانده نیروهای مسلح قطر و فرماندهان ارشد اردن، مصر، بحرین و امارات از اعضای شرکت کننده در این نشست محرمانه بودند.

براساس این گزارش تنها کویت و عمان بودند که نماینده‌ای به این نشست نفرستاند.

وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد که در این نشست گام‌های اولیه برای شکل گیری یک سیستم هوایی دفاعی منطقه‌ای برداشته شده است.

رسانه‌های اسرائیلی در این باره گفتند: نکته مهم این است که کشورهای عربی که به آنها اشاره شد نه اطلاعاتی که در وال استریت ژورنال آمده بود و نه موضوع قصد ترتیبات منطقه‌ای زیر چتر آمریکا را تکذیب نکردند.

با این حال، آنچه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را برای این سفر ترغیب می‌کند، موضوع نفت و نیاز او به عربستان در این زمینه است.

رسانه‌های عبری زبان در گزارش‌های خود خاطرنشان کردند: رئیس جمهور آمریکا با کسی که او را "رانده شده" اعلام کرده بود (محمد بن سلمان) احتمالا در این سفر مجبور به دست دادن خواهد شد.

رسانه‌های اسرائیلی تاکید کردند که ماهیت سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه، عربستان سعودی است، به گونه‌ای که با گام‌های کوچک نمادین برای اعتمادسازی، در نهایت راه را برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان هموار می‌کند.

این امر پس از آن صورت می گیرد که کاخ سفید در ۱۴ این ماه اعلام کرد که بایدن از ۱۳ تا ۱۶ ژوئیه به غرب آسیا سفر خواهد کرد.


نظر شما :