برگزاری سومین دور گفتگوهای سیاسی ایران و ایتالیا در تهران

۰۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۴:۵۹ کد : ۲۰۱۲۱۰۹ سرخط اخبار

سومین دور گفتگوهای سیاسی ایران و ایتالیا به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه و دبیر کل وزارت امور خارجه ایتالیا برگزار شد.

 به گزارش ایسنا، در این دور از گفت‌وگوها علی باقری با اشاره به پیوندهای تاریخی، همکاری‌های اقتصادی و مناسبات دوستانه دو کشور اظهار کرد: آسیب‌شناسی روابط ایران و اروپا در چند دهه گذشته نشان می‌دهد تلاش اروپا برای نیل به سطح قابل قبولی از پایداری در روابط ضروری است. عوامل درونزای مهمی در ایران و اروپا در پی پیوستگی و پایداری روابط هستند اما عوامل برون‌زا و به‌ویژه فراآتلانتیکی، مرتبا گسستگی و ناپایداری مناسبات را ترغیب می‌کنند. لذا استحکام روابط به نوعی در گرو مصون‌سازی آن نسبت به عوامل مخرب برون‌زاست.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: اکنون شرایط بین‌المللی و تهدیدهای بزرگی که به‌ویژه متوجه امنیت انرژی و امنیت غذایی و در نتیجه امنیت ملی کشورها در گستره جهانی و به طور خاص اروپاست، رایزنی مستمر، تعامل پیوسته و حرکت به سمت همکاری پایدار ایران و اروپا را تجویز می‌کند.

او ضمن تاکید بر ضرورت تلاش مشترک به منظور مقابله با تروریسم خاطرنشان کرد: تفاوت نگاه ایران و اروپا و اختلاف‌ نظر آنها نسبت به موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی یک «واقعیت» است ولی امکان‌پذیری تبدیل تفاوت نگاه‌ها و اختلاف‌ نظرها به موضوعی برای ارتقاء درک متقابل و همکاری نیز یک «حقیقت» قابل توجه است.

باقری با اشاره به زمینه‌های مشترک رایزنی و همکاری در موضوعات منطقه‌ای، خواستار اقدام عملی برای کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان و یمن شد و گفت: راهبردی‌ترین درس تاریخ بیست سال گذشته منطقه ما حضور و عملکرد غربی‌ها و ناتو در افغانستان است. این امر به خودی خود حاکی از آن است که ثبات و امنیت آینده جهان از مسیر یک‌جانبه‌گرایی و نظامی‌گری برآمده از آن نمی‌گذرد.

دبیر کل وزارت امور خارجه ایتالیا نیز با ابراز خرسندی از سفر به تهران، آن را بیانگر علاقمندی رم برای توسعه همکاری با جمهوری اسلامی ایران دانست.

اتتوره سکویی نادیده‌گرفتن مولفه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را همسو با منافع ملی دو کشور ندانست و با استقبال از پیشنهاد گسترش دامنه گفتگوهای مشورتی در سطوح و موضوعات مختلف، تداوم آن را مورد تاکید قرار داد.

دبیر کل وزارت خارجه ایتالیا با تمجید از اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران از جمله در میزبانی از پناهندگان افغانستانی نسبت به ادامه کار مشترک با هدف تقویت ثبات و امنیت در افغانستان ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام


( ۱ )

نظر شما :