نماینده روسیه: شانس برگزاری مذاکرات برای بازگشت به برجام بسیار بالاست

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۳ کد : ۲۰۰۰۶۱۷ سرخط اخبار

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی خاطر نشان کرد: تاکید تهران و واشنگتن بر اینکه طرف دیگر ابتدا باید قدم نخست در بازگشت به برجام را بردارد، راه به جایی نمی برد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین گفت که تمایل آمریکا برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یک رویکرد درست و واقع بینانه است.

اولیانوف که با شبکه تلویزیونی روسیه24 گفت وگو می کرد در ادامه اظهار داشت: آمریکایی ها در این زمینه یک رویکرد بسیار مسئولانه اتخاذ کرده اند. آنها اکنون آماده رایزنی درباره بازگشت به برجام به همان شکلی که بود، هستند. این، تصمیمی صحیح، عاقلانه و واقع بینانه است.

وی با بیان اینکه "جاه طلبی‌های ایران و ایالات متحده نگران کننده است" افزود: در این وضعیت هم آمریکا و هم ایران شروع به گفتن این کرده‌اند که طرف دیگر می بایست قدم اول را بردارد اما این مسیر به هیچ جا نمی رسد. تنها راه پیشرفت در این زمینه، همزمان کردن گام های عملی به گونه‌ای است که هیچکس فکر نکند وجهه خود را از دست داده است.

این دیپلمات روس خاطرنشان کرد که همگام سازی و یک نقشه راه مشخص با دستورالعمل های گام به گام، تنها راه موفقیت (برای حفظ برجام) است.

اولیانوف همچنین گفت که طرف های فعلی توافق هسته ای با ایران و ایالات متحده احتمالا یک نشست غیر رسمی برگزار می کنند اما برخی از مسائل باید روشن شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی مذاکرات درباره بازگشت آمریکا به برجام آغاز خواهد شد، خاطر نشان کرد: واضح است که آنها باید هرچه زودتر این کار را انجام دهند. شاید لازم باشد که طرف های کنونی برجام و آمریکا یک نشست غیر رسمی برگزار کنند. این احتمال وجود دارد اما برخی جزئیات می بایست مشخص شود، چراکه این مسئله ای بسیار حساس، به ویژه برای ایران است.

این مقام روس با تاکید بر اینکه "شانس برگزاری مذاکرات بسیار بالاست" گفت که اکنون امکان تمرکز روی مسیر دیپلماتیک فراهم شده است.

وی همچنین اظهار داشت: ما شاهد یک موقعیت کاملا خاص هستیم که وحدت، در آن هدف است زیرا ایران و ایالات متحده خواهان بازگشت به اجرای کامل برجام هستند. اکنون، توالی مراحل و محتوای آنها باید مورد مذاکره قرار گیرد. این یک کار قابل حل بوده و دارای یک هدف استراتژیک مشترک است.


( ۱ )

نظر شما :