هشدار پکن به واشنگتن درباره بازداشت اتباع آمریکا

۲۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۸ کد : ۱۹۹۶۳۵۹ سرخط اخبار

طبق ادعای روزنامه وال استریت ژورنال، پکن در اعتراض به دستگیری و پیگرد قضایی دانشمندان چینی در آمریکا، به واشنگتن درباره احتمال بازداشت آمریکایی‌‌ها در چین هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع مطلع مدعی شد که چین از طریق کانال‌های ارتباطی مختلف به آمریکا درباره احتمال بازداشت اتباع آمریکایی هشدار داد.

بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، «دولت چین به واشنگتن هشدار داده است که شاید آمریکایی‌های مستقر در چین را در پاسخ به اقدام وزارت دادگستری آمریکا در پیگرد قضایی دانشمندان و محققان چینی وابسته به ارتش چین، دستگیر کند».

این روزنامه آمریکایی گزارش ادعایی خود را به نقل از «افراد مطلع» منتشر کرد و این منابع ادعا کردند که مقام‌های چین از طریق چندین کانال‌های ارتباطی به کرات به مقام‌های آمریکا درباره احتمال بازداشت آمریکایی‌ها هشدار دادند.

این منابع مدعی شدند، پیام چین این بوده است که واشنگتن باید به پیگرد قضایی و محاکمه دانشمندان و محققان چینی در دادگاه‌های ایالات متحده پایان دهد وگرنه آمریکایی‌های حاضر در چین احتمالا بازداشت خواهند شد.

در بحبوحه تنش‌ها بین آمریکا و چین بر سر مسائل مختلف از ویروس کرونا گرفته تا مسائل مرتبط به هنگ‌کنگ، تایوان، اختلافات سرزمینی در دریای چین جنوبی و شرقی و ادعاها درباره حملات و جاسوسی سایبری، وزارت خارجه آمریکا  14 سپتامبر(24 شهریور) در بیانیه‌ای به اتباع آمریکایی درباره سفر به چین هشدار داد.

وزارت خارجه آمریکا در هشدار خود به اتباع آمریکایی درباره سفر به چین ادعا کرد که احتمال بازداشت بی دلیل شهروندان آمریکایی در سفر به چین وجود دارد.

به دنبال انتشار خبر وال استریت ژورنال، خبرگزاری‌ها از قبیل رویترز از سفارت چین در آمریکا درباره صحت این خبر پرس و جو کردند اما سفارت پکن در واشنگتن از اظهارنظر خودداری کرد.

وزارت دادگستری آمریکا ماه جولای اعلام کرد که اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) سه شهروند چینی را به اتهام مخفی کردن عضویتشان در ارتش چین در زمان ارائه درخواست برای دریافت روادید از آمریکا به منظور انجام تحقیقات و طرح‌های پژوهشی در موسسات دانشگاهی آمریکا دستگیر کرد.

همچنین همین ماه گذشته بود که آمریکا از باطل کردن روادید بیش از ۱۰۰۰ دانشجو و محقق چینی که در شرف ورود به آمریکا بودند، خبر داده بود.


( ۱ )

نظر شما :