ترکیه یک فروند جنگنده «سوخو ۲۵» ارمنستان را سر‌نگون کرد

۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۲ کد : ۱۹۹۵۸۹۴ سرخط اخبار

وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که یک جنگنده «اف-۱۶» ترکیه، یک فروند «سوخو-۲۵» این کشور را سرنگون کرده و خلبان این جنگنده کشته شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که یک فروند جنگنده «اف۱۶» ترکیه، یک فروند «سوخو ۲۵» نیروی هوایی ارمنستان را سرنگون کرده است.  

گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از آن است که خلبان جنگنده «سوخو ۲۵» ارمنستان، کشته شده است. 

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه با موضع‌گیری رسمی علیه ارمنستان و حمایت از آذربایجان در موضوع منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ»، خواستار عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از این منطقه شد.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید مجدد بر حمایت این کشور از جمهوری آذربایجان در دور جدیدی از تنش‌های نظامی با ارمنستان، گفته بود که آنکارا برای ایجاد صلح در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ هر کاری بتواند انجام می‌دهد. 

از سرگیری درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد یکشنبه آغاز شد.

دو روز پیش از آغاز درگیری‌ها، سفارت آمریکا در باکو و ایروان از شهروندان آمریکایی خواسته بود وارد منطقه مورد مناقشه نشوند.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند.


( ۵ )

نظر شما :

خسرو ۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۵۳
بنویسید که قره باغ جز جمهوری آذربایجان بوده و ارمنستان متجاوز است و شورشیان قره باغ خواستار تجزیه آذربایجان هستند در حالی که فقط صد هزار نفر جمعیت دارند در مقابل 13میلیون آذربایجانی و مواضع بحق آذربایجان توسط چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است و 27 سال پیش به ارمنستان اعلام کرده اند که باید سرزمین های آذربایجان را تخلیه کند ولی هنوز تجاوز و حق کشی را با حمایت کلوپ صلیبی ادامه می دهد
خیرالله ۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۲۰:۵۳
شیطنت ارمنستان حد و مرزی ندارد،حالا که از نیروهای آذربایجان شکست خورده و فرار میکنند،میخواهد چنین وانمود کند که ترکیه با ارمنستان میجنگد،والا ارمنی‌ها که شکست ناپذیر هستند،ودر طول تاریخ چه جنگاورانی،داشته اند،در صورتیکه قومی ترسو،بز دل،دروغگو،که به کمک روس‌ها احساس قهرمانی میکنند،اگه بر سر جایشان ننشینند،وخاک آذربایجانرا از وجود نحسشان خالی،نکنند به سرنوشت۱۹۱۵ دچار می‌شوند.
علی ۰۹ مهر ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۳
بهتر بود خبر را تکمیل تر می نوشتید که ترکیه هم گفته ارمنستان با این اتهام های بی ارزش نمی تواند برروی خوی اشغالگری خود پرده بکشد وباید از قره باغ خارج شود. ترکیه این کار را نکرده است