آمادگی سوئیس برای میانجی‌گری بین آذربایجان و ارمنستان

۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۷ کد : ۱۹۹۵۸۸۰ سرخط اخبار

وزارت خارجه سوئیس با بیان اینکه راهی به غیر از حل مسالمت‌آمیز اختلافات در بحران قره‌باغ وجود ندارد، از آمادگی این کشور برای میانجی‌گری بین آذربایجان و ارمنستان خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با شدت گرفتن دور جدیدی از تنش‌های نظامی بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» و افزایش تلفات دو طرف در دو روز اخیر، دولت سوئیس برای میانجی‌گری در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وزارت خارجه سوئیس شامگاه دوشنبه اعلام کرد که این کشور از تلاش‌های رؤسای گروه مینسک در سازمان همکاری و امنیت اروپا برای حل مناقشات قره‌باغ از طریق گفت‌وگو حمایت کرده و آماده است تا نشست‌هایی در سطح مقامات عالی‌رتبه آذربایجان و ارمنستان را میزبانی کند.

در بیانیه وزارت خارجه سوئیس آمده است: «سوئیس به دو طرف یادآوری می‌کند که به الزامات خود ذیل قوانین بین‌المللی، مخصوصا آنهایی که درباره حفاظت از غیرنظامیان است،‌ پایبند باشند. از آنجایی که هیچ جایگزینی برای راهکار مسالمت‌آمیز جهت این مناقشه وجود ندارد، مذاکرات بنیادین باید فوراََ و بدون پیش‌شرط از سر گرفته شود».

از سرگیری درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد یکشنبه آغاز شد.

«نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در نشست اضطراری با نمایندگان پارلمان این کشور درباره درگیری نظامی با جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ایروان ممکن است به طور رسمی استقلال جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی(جمهوری آرتساخ) را به رسمیت بشناسد.

پیش از این، اتحادیه اروپا ضمن هشدار درباره تبعات تنش‌های جدید در منطقه قره‌باغ کوهستانی، خواستار توقف فوری درگیری‌ها بین آذربایجان و ارمنستان در این منطقه شد. (جزئیات بیشتر)

 جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.


نظر شما :