بیانیه وزارت خارجه درباره اظهارات حاشیه ساز ظریف

۰۸ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۸ کد : ۱۹۸۹۱۷۵ سرخط اخبار

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی اظهارات حاشیه ساز محمدجواد ظریف بیانیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در پی اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفتگو با نشریه آلمانی اشپیگل بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

۱. یکی از اهداف ایالات متحده آمریکا در نبرد دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران آن است که تصویری جنگ طلب از ایران به نمایش گذارد؛ تصویری که چند ده سال برای ایجاد آن از طریق نبرد رسانه‌ای و جنگ روانی تلاش کرده بود. این تصویر نادرست و معارض با ذات نظام اسلامی در پی انجام مذاکرات برجام برهم ریخت و جهان دریافت که امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران یک فریبکاری صهیونیستی است و ایران نه تنها کشوری قانونمدار و دارای منطقی روشن و استوار است بلکه در صف نخست مبارزه با تروریسم و پدید آوری فضای صلح آمیز در جهان قرار دارد. خروج یکجانبه ایالات متحده از مذاکرات برجام و بیان اینکه برجام به سود ایران بوده و آمریکا از آن متضرر شده است - ضمن نشان دادن توان دیپلماتیک و منطق قوی ایران در دفاع از حقانیت و مطالبات ملت ایران- عملا نشان داد که به واقع این ایالات متحده آمریکاست که به قوانین جهانی و حقوق بین الملل وقعی ننهاده و گریزان از گفتگو و ناقض تعهدات بین‌المللی است.

با ترور شهید سپهبد سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم برای افکار عمومی جهان اثبات شد که این دولت آمریکاست که در رأس حامیان تروریسم در سطح جهانی است. در همین راستا تمامی تلاش آمریکا آن است که موضع برتر ایران یعنی «حمایت از مذاکرات قانونی انجام شده در برجام»  را از دست ایران خارج کرده و تصویری «ضد مذاکره» از ایران را به نمایش گذارده و نهایتا میز مذاکره غیرقانونی و تحمیلی را جایگزین برجام کند. اقدامی که با قدرت از سوی رهبری معظم انقلاب نفی و نهی شده که همواره ملاک عمل وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌باشد. از این رو تاکید بر مذاکرات قانونی در چارچوب کمیسیون مشترک برجام در مقابل مذاکرات خارج از برجام - که دولت قانون ستیز آمریکا به دنبال آن است - ضرورت داشته و نباید به هیچ وجه این سنگر که از مشروعیت بین‌المللی برخوردار است، به دولت مستکبر و قانون گریز آمریکا وانهاده شود.

۲. تاکید بر اینکه ایالات متحده اگر مایل به مذاکره است باید به سر میز مذاکره کمیسیون مشترک  برجام که خود آن را ترک کرده بازگشته و تمامی تحریم‌ها و اقدامات غیر قانونی انجام شده را لغو و جبران کند - در صورت انجام - شکست مطلق آمریکا در صحنه بین‌المللی و دال بر قدرت برتر ایران در صحنه دیپلماتیک خواهد بود. بنابراین چنین رویکردی باید با قدرت پیگیری شده و نباید اجازه دهیم آمریکا از وضعیت موجود که خواهان گریز از آن است خارج شود. برخلاف بعضی سوء برداشت ها، این موضع نماد قدرت ایران بوده و این ایالات متحده است که مایل است به لطایف الحیل میز برجام را که  برای خود تله می‌داند، برهم زند.

۳. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی وظیفه دفاع از کیان و حیثیت جمهوری اسلامی با بهره گیری از توانمندی‌های حقوقی و دیپلماتیک را بر عهده دارد و در عرصه بین‌المللی نیز با اتکاء به حمایت‌ها و رهنمودهای راهبردی مقام معظم رهبری توانسته است همدوش با محور مقاومت اقتدار جمهوری اسلامی را در منطقه و جهان علیرغم فشارها و تلاش های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا به نمایش گذارد، وظیفه‌ای که بدون توجه به هر فشاری از هر سو با قدرت به انجام خواهد رسانید.

۴.  گاه به دلیل عدم اطلاع از پیچیدگی‌ها و نیز تصمیمات متخذه از سوی نهادهای فرادستی، برداشت‌هایی نادرست از عملکرد وزارت امور خارجه ترویج می‌شود که متاسفانه مورد سوء استفاده رسانه‌ها و نهادهای سیاسی بدخواهان ایران زمین قرار می‌گیرد. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از حساسیت‌های علاقمندان به آرمان های انقلاب و بهره بردن از نقدهای کارشناسی انجام شده، وظیفه خود می‌داند یک بار دیگر نسبت به استفاده جناحی از موضوعات ملی هشدار دهد. ایجاد دوقطبی «مذاکره - عدم مذاکره» در شرایط فعلی سیاست خارجی و فضای انتخاباتی داخلی، اثرات مخرب بر منافع ملی کشور و اعتماد عمومی جامعه خواهد داشت و کسانی که برای مطامع انتخاباتی زودگذر منافع و سرمایه‌های ملی را قربانی می‌کنند، مسلما در برابر خدا، مردم و تاریخ باید پاسخگو باشند.

به گزارش فارس، اظهارات اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در گفتگو با نشریه آلمانی اشپیگل در خصوص مذاکره با آمریکا موجی از اعتراضات را در داخل کشور به همراه داشت و بعدازظهر امروز (دوشنبه) هم تجمعی اعتراض آمیز مقابل وزارت امور خارجه برگزار شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل که روز شنبه منتشر شد، درباره احتمال مذاکره با آمریکا در پی ترور سپهبد سلیمانی گفته بود: «خیر، من هرگز این احتمال را رد نمی‌کنم که افراد، رویکردهای خود را تغییر دهند و حقایق را درک کنند. برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید نشسته باشد. آنچه مهم است، نوع رفتار آنها است. دولت ترامپ می‌تواند، گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را لغو کند و به میز مذاکره بازگردد. ما همچنان در میز مذاکره هستیم. آنها میز مذاکره را ترک کردند. آمریکا خسارت عظیمی به مردم ایران وارد آورده است. روزی خواهد رسید که آنها مجبور می‌شوند، این خسارات را جبران کنند. ما صبر زیادی داریم.» (اینجا بخوانید)

پس از این اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در پیامی در توئیتر به سخنان وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکره با آمریکا واکنش نشان داد و‌ نوشت: «وزیر امور خارجه ایران گفته که ایران خواستار مذاکره با آمریکا است اما خواستار برداشته شدن تحریم‌هاست. نه ممنون!»

وزیر خارجه ایران نیز صبح یکشنبه ششم بهمن ماه در توئیتی خطاب به ترامپ ضمن انتشار بخشی از مصاحبه‌ اخیرش با اشپیگل خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: «دونالد ترامپ بهتر است به جای عناوین خبرها و تیترها فاکس نیوز و مترجم‌های فارسی زبانش، اظهارات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیت‌ها پایه گذاری کند.» 

وی افزود: برای اطلاع بهتر، او (ترامپ) می‌تواند مصاحبه کامل من به زبان انگلیسی را در اشپیگل بخواند. اگر تعداد کلمات مصاحبه زیاد است، می‌تواند فقط بخشی از آن را که اینجا آورده شده، بخواند.

 

13981106000107_Test_NewPhotoFree.JPG

 

 «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین یکشنبه شب با انتشار پیامی خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، در توئیتر نوشت: «دونالد ترامپ هنوز رؤیای دیدار دوجانبه را دارد تا میلش به "توافق ترامپ" را ارضا کند. این خوش‌خیالی است. تنها چارچوب برای مذاکره، میز ۱+۵ (میزی که او ترک کرد) است و بازگشت به وضعیت پیش از ۲۰۱۷ و جبران خسارات ایران.»


نظر شما :