کارشناسان اسرائیلی: جبهه داخلی برای جنگ با حزب‌الله آمادگی ندارد

۱۶ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۵ کد : ۱۹۸۶۰۳۸ سرخط اخبار

تحلیلگر نظامی اسرائیلی در پاسخ به این سوال که چرا اسرائیل در شمال و جنوب با آتش بازی می‌کند، گفت، «علت آن غرور، عدم درک پیامدها و سرخوردگی از شکست در ممانعت از حضور ایران در مرز شمالی [فلسطین اشغالی] است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بیش از ۲۰۰ هزار صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی در تیررس موشک‌های حزب‌الله هستند و مسئولان محلی منطقه نیز بارها در پیامی شدیداللحن از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای مقاوم‌سازی این منطقه درخواست کرده‌اند اما به دلیل کمبود بودجه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت‌ آحارونوت» چهارشنبه گذشته با ذکر مطلب فوق، به تل‌آویو هشدار داد. این امر نشان می‌دهد جبهه داخلی اسرائیل، آنگونه که «یوسف شاپیرا» قاضی بازنشسته و ناظر سابق کابینه رژیم صهیونیستی تأکید کرده بود، برای جنگ گسترده با حزب‌الله آمادگی ندارد و به تعبیری در برابر موشک‌های حزب‌الله «مصونیت» ندارد.

شاپیرا در گزارش خود همچنین گفته بود که هر نقطه‌ای در فلسطین اشغالی در تیررس موشک‌های حزب‌الله قرار دارد.

طبق گزارش روزنامه الکترونیکی«رأی‌الیوم»، «ران ادلیست» تحلیلگر مسائل نظامی در روزنامه صهیونیستی«معاریو» نیز در یادداشتی نوشته بود که طی چند روز گذشته سه تن از مسئولان ارشد سابق شرکت صنایع نظامی «رافائیل» اسرائیل تصمیم گرفتند سکوت خود درباره حساس‌ترین یا همان توان پایداری اسرائیلی‌ها در صورت وقوع جنگ و شلیک هزاران موشک، بشکنند.

در این باره کارشناسان اسرائیلی در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی تشریح کردند که اصابت یک موشک حزب‌الله به پایگاه کارخانه‌های پتروشیمی در حیفا باعث رانده شدن حداقل نیم میلیون اسرائیلی از خانه‌های خود و وارد آمدن خسارت‌های فاجعه‌بار خواهد شد.

به گفته آن‌ها با وجود اینکه مقامات اسرائیلی به سامانه‌های دفاع موشکی خود افتخار می‌کنند اما این سامانه‌ها هرگز نمی‌توانند از وقوع خسارت‌های فاجعه‌بار ممانعت کنند و در واقع سیاستمداران اسرائیلی در بیان مصونیت جبهه داخلی و استحکام آن بزرگنمایی کرده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که در صورت وقوع حمله واقعی به رژیم صهیونیستی، واکنش جمعی اسرائیلی‌ها چه خواهد بود و به تعبیر این کارشناسان همین ضربه واقعی به فروپاشی این رژیم منجر خواهد شد.

کارشناسان مذکور همچنین تأکید کردند که ابزارهای دفاعی که اسرائیلی‌ها آن‌ها را مدرن‌سازی کرده‌اند هرگز در برابر وقوع خسارت‌های فاجعه‌بار کارآیی نخواهند داشت و شهروند اسرائیلی با مشاهده این وضعیت پیچیده، بهت‌زده خواهد شد و لذا «ادلیست» تحلیلگر نظامی در پاسخ به این سوال که چرا اسرائیل در شمال و جنوب با آتش بازی می‌کند؟ می‌گوید که «تنها غرور علت آن است و آن‌ها گمان می‌کنند می‌توانند و اینکه تبعات آن را درک نمی‌کنند و دلیل دیگر هم سرخوردگی آن‌ها از شکست در ممانعت از حضور ایران در مرز شمالی [فلسطین اشغالی] و بروز نشانه‌های از وحدت بین نوار غزه و کرانه باختری است.»

کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی با پخش یک فیلم مستند گزارش داد که کارشناسان، متخصصان و تعدادی از تصمیم‌سازان اسرائیلی به اجماع تأکید داردند که جبهه داخلی اسرائیل آمادگی مواجهه با موشک‌های حزب‌الله را ندارد، زرادخانه نظامی حزب‌الله از لحاظ کمی و کیفی بسیار قدرتمند‌تر شده و حال آنکه اسرائیل هنوز بودجه‌ لازم برای آماده‌سازی پناهگاه‌ها و توزیع ماسک‌های ضدگاز اختصاص نداده است.

«یونال یاهف» شهردار سابق حیفا در خصوص تهدیدات سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله مبنی بر اینکه گاز آمونیاک موجود در خلیج حیفا و موشک‌های حزب‌الله، بمب هسته‌ای تولید خواهند کرد که تلفات انسانی زیاد و خسارت‌های سنگینی خواهد داشت، گفت: «متأسفانه سخنان نصرالله را باور دارم و آنچه گفته صد‌در‌صد درست است و دولت نتانیاهو باید این موضوع را کاملا جدی بگیرد».

وی افزود که باید از نصرالله تشکر کرد چرا که تهدیدات او برای هدف قرار دادن خلیج حیفا باعث شد موضوع «بمب ساعتی» بار دیگر مورد توجه قرار گیرد و نصرالله دقیقا روی موضوع حساسی دست گذاشت که باعث وحشت اسرائیلی‌هاست.

جمعیت صهیونیستی«تسالول» نیز در این باره تأکید کرد که در حقیقت [با وجود مخازن آمونیاک در حیفا گویی] حزب‌الله بمب اتم در اختیار دارد چرا که ۱۵ تن گاز آمونیاک در حیفا موجود است که هر موشکی که به آن اصابت کند، می‌تواند این مکان را به یک بمب اتم تبدیل کرده و منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شود.

کلید واژه ها: حزب الله


( ۱ )

نظر شما :