انگلیس: اعدام شهروندان سعودی «مشمئزکننده» بود

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۶ کد : ۱۹۸۳۰۳۵ سرخط اخبار

وزارت خارجه انگلیس با انتقاد شدید از عملکرد عربستان سعودی در اعدام 37 شهروند این کشور، آن را اقدامی «مشمئزکننده» و «کاملاً غیرقابل قبول» خواند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، انگلیس، اقدام اخیر عربستان سعودی در اعدام 37 شهروند سعودی را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی «مشمئزکننده» و «کاملاً غیرقابل قبول در دنیای مدرن» توصیف کرد.

عربستان سعودی روز سه‌شنبه هفته جاری، ۳۷ شهروند سعودی را که بنا به گفته فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی ۳۲ نفر از آنها شیعه و روحانی و طلاب علوم دینی منطقه شرقی بودند را اعدام کرد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد، «آلن دانکن» معاون وزیر خارجه انگلیس در واکنش به گردن زدن این شهروندان سعودی گفت که این اعدام‌های دسته‌جمعی «یک گام کاملاً رو به عقب است که ما کاملاً آن را محکوم می‌کنیم».

وی در ادامه افزود که این اقدام عربستان سعودی «تأسف‌برانگیز و کاملاً غیرقابل پذیرش» است و دستکم یکی از آنهایی که اعدام شده است، در زمان دستگیری، نوجوانی بیش نبوده است.

روز گذشته (چهارشنبه)، روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی گزارش کرد که «مجتبی السویکت» شهروند سعودی که روز سه‌شنبه اعدام شد، در زمان دستگیری در سال 2012 تنها 17 سال سن داشت و در آستانه ورود به دانشگاه بود.

عربستان سعودی در سال‌های اخیر بسیاری از مخالفان خود را به بهانه‌های واهی اعدام یا زندانی کرده است؛ گستره اعدام‌ها در عربستان از شهروندان این کشور هم فراتر رفته است و شمار زیادی از اتباع دیگر کشورها را نیز شامل شده است.

براساس اطلاعات وزارت امور خارجه اندونزی، دولت سعودی طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ برای ۱۰۳ کارگر اندونزیایی که عمدتاً مستخدمان خانگی در عربستان بوده‌اند، به اتهامات مختلف، حکم اعدام صادر کرد.

معاون وزیر خارجه انگلیس به گزارش‌‌هایی مبنی بر اینکه یکی از اعدام شدگان به صلیب آویخته شده بود، گفت، هر فردی که چنین صحنه‌ای را درست دو روز بعد از «عید پاک» مشاهده کرده، آن را «مشمئزکننده‌تر از هر اقدام دیگری که ما قادر به تصور آن هستیم» می‌داند.

معاون وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: «تمامی کشورها باید درک کنند که استفاده از چنین روش‌هایی در نهایت، نتیجه عکس خواهد داشت. نتیجه عملی چنین اقدامی کاملاً منفی است».

از طرف دیگر، «لیز تراس» وزیر خزانه‌داری انگلیس نیز در واکنش به این اقدام سعودی‌ها تصریح کرد که باید در سیاست انگلیس در قبال عربستان سعودی تجدیدنظر شود و نمایندگان حزب کارگر در پارلمان انگلیس نیز تأکید کردند که عربستان باید از دریافت حق میزبانی نشست سال آینده گروه 20 محروم شود.

دانکن تصریح کرد که جزئیات جرائم افرادی که گردن زده شدند را از ریاض پیگیری خواهد کرد و ادامه داد که با نگاه وسیع‌تر به آنچه رخ داده است، دلیل بیشتری برای نگرانی پیدا می‌کنیم و  با انداختن نگاهی به  اعدام شدگان، تعداد آنها، شیعه بودن و کم سن و سال بودن آنها و آنهایی که اطلاعی از جرائمشان نداریم، حادثه‌ای که برای خاشقچی به وجود آمد، نگرانی‌ها از عملکرد عربستان بیشتر می‌شود.

وی سپس ادامه داد: «رژیم عربستان سعودی باید درک کند که افکار عمومی جهان در محکوم کردن آنها با صدای بلندتر وارد ‌می‌شود».

این مقام انگلیسی همچنین از تجاوزات ائتلاف سعودی در یمن انتقاد کرد و گفت: «بمب‌گذاری‌های یمن در حقیقت هیچ‌یک از اهدافی که آنها (ریاض) معین کرده بود را محقق نکرده است و ما هرچه سریعتر به یک راه‌حل سیاسی نیاز داریم».

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز اعدام شهروندان سعودی را هولناک توصیف کرد و گفت که گردن زدن این افراد مهر تأییدی بر روند منفی سیاست عربستان است و اقدام سعودی‌ها در تضاد با سیاست کاهش مجازات‌های اعدام در سراسر جهان است.

کلید واژه ها: عربستان سعودی انگلیس


( ۱ )

نظر شما :