حمایت عبادی و حکیم از نامزدی برهم صالح برای ریاست جمهوری

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۸ کد : ۱۹۷۹۰۹۴ سرخط اخبار

ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و جریان الحکمه به رهبری سید عمار حکیم، حمایت خود را از کاندیداتوری برهم صالح برای ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، علی السنید، از رهبران ائتلاف النصر در گفت‌وگو با سایت ارم نیوز اظهار کرد: ما از هر کاندیدای ریاست جمهوری حمایت می‌کنیم به این شرط که او تحت تسلط طرف‌های خارجی نباشد. ما از برهم صالح حمایت می‌کنیم اما او نیز باید منافع عراق را بر منافع حزبی و قومی‌اش ترجیح دهد و نماینده کل مردم عراق باشد.

السنید تاکید کرد: ائتلاف النصر از برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق حمایت کرده و در صورتی که او به شکل رسمی از طرف گروه‌های کرد داخل پارلمان عراق معرفی شود به او رای خواهد داد.

جریان الحکمه به رهبری سید عمار حکیم نیز حمایت خود را از برهم صالح اعلام کرد.

در این راستا علی البدیری از رهبران این جریان به ارم نیوز گفت: الحکمه و بیشتر گروه‌های سیاسی بغداد از کاندیداتوری صالح حمایت می‌کنند و ما پیش‌بینی می‌کنیم او با اکثریت آراء انتخاب خواهد شد. صالح شخصیتی است که روابط بسیار خوبی با همه دارد و هیچ گونه سابقه منفی در گذشته برای او ثبت نشده است.

ائتلاف سائرون مورد حمایت مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نیز به کاندیداتوری صالح از طرف حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق برای ریاست جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

ایمن الشمری، از رهبران ائتلاف سائرون به ارم نیوز گفت: صالح یک شخصیت سیاسی محترم و متعادل بوده و هیچ گونه موضعگیری یا اقدام شبهه‌ناکی از او سر نزده است، او محبوبیت سیاسی بسیاری دارد و روابطش با همه گروه‌ها خوب است. صالح فردی مناسب برای ریاست جمهوری عراق است.

الشمری با تاکید بر اینکه همه گروه‌های کرد باید موضعگیری یکپارچه‌ای درباره کاندیدایشان اتخاذ کنند، اظهار داشت: ائتلاف سائرون در صورت معرفی رسمی صالح از سوی پارلمان به او رای خواهد داد. همچنین بیشتر فراکسیون‌های عراق نیز به او رای خواهند داد.

حزب اتحادیه میهنی کردستان چهارشنبه گذشته از بازگشت برهم صالح به این حزب خبر داد و او را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرد.

یک منبع آگاه در این حزب اعلام کرد، هیئت رهبری حزب به بازگشت دوباره صالح به این حزب و کاندیداتوری او رای داد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد:‌ صالح از حمایت تمامی گروه‌های سیاسی عراق برخوردار خواهد شد.

کلید واژه ها: برهم صالح


نظر شما :