لاوروف:غرب تمایلی به موفقیت نشست آستانه ندارد

۲۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۸:۱۶ کد : ۱۹۷۸۴۴۷ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای روس خود نسبت به دستیابی دو کشور به توافقی درباره ادلب ابراز امیدواری کرد. همزمان لاوروف نیز ضمن تاکید بر لزوم تفکیک مخالفان میانه‌رو از تروریست‌ها در ادلب اعلام کرد به نظر می‌رسد غرب تمایلی به موفقیت مذاکرات آستانه ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای وی امروز (سه‌شنبه) کنفرانسی مطبوعاتی را در آنکارا برگزار کردند. در این کنفرانس دو طرف اعلام کردند که درباره مسائل مختلفی از جمله همکاری‌های دوجانبه، بحران‌ سوریه،‌ مساله فلسطین، ‌اوضاع در بالکان، وضعیت لیبی و یمن و اختلافات اخیر میان آمریکا و ترکیه و نیز تحریم‌های اخیر واشنگتن علیه مسکو گفت‌وگو کردند.

در این کنفرانس مولود چاووش‌اوغلو با بیان اینکه امیدوار است با همتای روس خود به توافقی درباره ادلب دست یابد، گفت: ما در ادلب ۱۲ مرکز نظارت بر آتش‌بس داریم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه میلیون غیرنظامی در ادلب در کنار تروریست‌ها هستند که این خود یک تهدید است. با وجود تروریست‌ها تضمین امنیت در ادلب دشوار است. تفکیک تروریست‌ها از مخالفان میانه‌رو در ادلب ضروری است و پس از آن میانه‌روها در سوریه در امنیت خواهند بود.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: نباید به همه ساکنان ادلب بدون درنظر گرفتن این مساله حمله و بمبارانی کورکورانه انجام داد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه روسیه و ایران نیز اشاره کرده و گفت: ما به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند نیستیم و این مساله اروپا را نیز نگران کرده است. تحریم‌های آمریکا اتکا به دلار را کم می‌کند و تصمیمات یکجانبه این کشور به ضرر خیلی از کشورهاست.

وزیر امور خارجه روسیه نیز به نوبه خود ضمن تشکر از ترکیه به خاطر عدم پیوستن به تحریم‌های آمریکا علیه مسکو اعلام کرد که امیدوار است بتوان با ترکیه به تفاهماتی درباره نقاط اختلاف از طریق همکاری‌های مشترک دست یابند.

وی درخصوص ادلب نیز اعلام کرد: آتش‌بس در منطقه ادلب شامل حال تروریست‌ها و گروه‌هایی مثل جبهه النصره که مرتکب اقدامات تروریستی می‌شوند نخواهد شد. اوضاع در ادلب پیچیده است. جبهه النصره بارها پایگاه‌های ارتش سوریه را هدف گرفته و پهپادهای کنترل از راه دور به حمیمیم می‌فرستد و لذا ارتش سوریه طبق قطعنامه‌های شورای امنیت در عملیاتش علیه تروریست‌ها کاملا محق است.

وی بر لزوم تفکیک تروریست‌هایی مثل جبهه النصره از گروه‌های مخالف میانه رو در سوریه تاکید کرده و اعلام کرد: برای همکاری با مخالفان سوری که گرایش‌های تروریستی ندارند، تلاش می‌کنیم.

لاوروف گفت: ماموریت اصلی فعلی نابودی النصره پس از آزادی‌های اراضی سوریه است. داعش تقریبا به طور کامل در سوریه نابود شده و فعلا جبهه النصره در اولویت قرار دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین بر پایبندی روسیه، ترکیه و ایران به تعهداتشان در نشست‌های آستانه درباره سوریه به رغم برخی اختلافات تاکید کرده و گفت: احساس می‌کنیم که غرب و آمریکا تمایلی به موفقیت عملیات آستانه ندارند. باید بگویم آمادگی ایران ، ترکیه و روسیه برای توافق درباره سوریه تحولات ریشه‌ای در مساله مبارزه با تروریسم ایجاد خواهد کرد.

وی همچنین به خصوص درباره مساله آواره‌ها انتقاد و اعلام کرد که غرب در این باره موضعی محافظه‌کارانه دارد و برخی اظهارات از سوی مسئولانی چون مقام‌های سازمان ملل درباره اینکه زمان و شرایط بازگشت آوارگان فراهم نشده، درست نیست.

وی تاکید کرد: زمان مناسب برای آغاز بازگشت آوارگان سوری به مناطقشان فرا رسیده است.

لاوروف همچنین تحریم‌های سیاسی آمریکا را "غیرقانونی" خوانده و هدف آن را سلطه بر دیگران به جای توافق با آنها خواند و گفت: جهان در شرایط بدی به سر می‌برد و نگران است و این نشان می‌دهد جهان باید از یک نظام تک قطبی به نظام چند قطبی تغییر کند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین با بیان اینکه اقدامات یکجانبه آمریکا علیه کشورها مخالف قوانین بین‌المللی است، تاکید کرد: استفاده نامناسب از دلار باعث خواهد شد که کشورها از آمریکا دوری جسته و از ارزهای دیگر در تعاملاتشان استفاده کنند و در همین راستا تلاش‌هایی برای تداول استفاده از ارز ملی در تعاملات تجاری میان ایران، روسیه و ترکیه وجود دارد.

کلید واژه ها: سرگئی لاوروف


نظر شما :