اروپا زیر تیغ بحران پناهجویان

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۷ کد : ۱۹۷۷۲۸۹ سرخط اخبار

به گزارش ایرنا، همانطور که انتظار می رفت با نزدیک شدن به ریاست دوره ای اتریش براتحادیه اروپا درنیمه دوم سال 2018 میلادی ، موضوع مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در راس برنامه ها و مباحثات اروپایی قرار گرفته و دولت آلمان نیز با شکافی عمیق در این زمینه رو به رو شده که در بدترین حالت حتی می تواند به فروپاشی دولت ائتلافی در آلمان و پایان زودهنگام چهارمین دوره صدراعظمی آنگلا مرکل منجر شود. 
حدود سه ماه پس از پایان بن بست سیاسی در آلمان و تشکیل دشوار دولت ائتلافی، اکنون هورست زی هوفر وزیر کشور آلمان از حزب اتحاد سوسیال مسیحی ایالت بایرن، در موضوع مهاجرت به دولتهای راستگرای اتریش و ایتالیا پیوسته و مرکل صدر اعظم آلمان را تحت فشار قرار داده است. 
زی هوفر درصدد ایجاد یک ائتلاف غیررسمی با اتریش و ایتالیا برای تشدید سخت گیری در موضوع مهاجرت و توقف سیاست مهاجرتی 'درهای باز' مرکل است.وزیر کشور آلمان روز چهارشنبه گذشته پس از دیدار با سباستین کورتس صدر اعظم اتریش در برلین، به خبرنگاران گفت که در یک گفتگوی تلفنی با 'ماتئو سالوینی' وزیر کشور ایتالیا موضوع همکاری آلمان با اتریش و ایتالیا در موضوع مهاجرت را مورد موافقت قرار داده است. صدر اعظم اتریش نیز تاکید کرد: ما نیازمند به یک محور از کشورهای دارای اراده برای مقابله با مهاجرت غیر قانونی هستیم. 
انتخاب این کلمات و تاکید بر ایجاد 'محور' بین کشورهای اتریش ، آلمان و ایتالیا به علت معانی تاریخی مرتبط با آن برخی واکنشها را در پی داشت که البته برای صدر اعظم دولت راستگرای اتریش اهمیت نداشته است .
این درحالی است که به نوشته برخی مطبوعات اروپایی ، ایجاد 'محور کشورهای دارای اراده' علیه مهاجرت غیرقانونی بطور اجتناب ناپذیر به عنوان ائتلافی ضدمرکل شناخته خواهد شد بخصوص که سالوینی رئیس حزب راست افراطی 'اتحادیه' ایتالیا در جریان انتخابات ایتالیا مرکل را مورد حمله قرار داد و هفته گذشته با ممانعت از پهلو گرفتن یک کشتی حامل بیش از 600 تن از مهاجران در بنادر ایتالیا ، موضع سخت خود در این زمینه را به نمایش گذاشت. 
وزیر کشور ایتالیا تقریبا نماینده و مدافع تمام آن چیزی است که مرکل مخالف آن است و بطور خاص از اقدام یکجانبه در سطح دولت های اروپایی و برخورد شدید با مهاجران غیرقانونی حمایت می کند در حالی که مرکل بر رویکرد مشترک در سطح اتحادیه اروپا تاکید دارد. 
مرکل که روز 23 اسفند ماه سال گذشته 171 روز پس از انتخابات این کشور، با اختلافی نه چندان چشمگیر رای موافق نمایندگان پارلمان آلمان را برای صدر اعظمی این کشور کسب کرد و برای چهارمین دوره بطور رسمی به این مقام رسید ، اکنون بار دیگر با انتخابی حیثیتی برای دفاع از سیاست های خود رو به رو شده که می تواند به فروپاشی دولت و پایان دوره صدر اعظمی او منجر شود. 
حزب اتحاد دمکرات مسیحی مرکل پس از ماهها مذاکرات دشوار سرانجام با احزاب سوسیال مسیحی و سوسیال دمکرات برای تشکیل دولت به توافق رسید. اکنون حزب محافظه کار و دست راستی سوسیال مسیحی وزیر کشور آلمان ، در آستانه انتخابات ماه اکتبر در ایالت بایرن مقر این حزب در تلاش است تا مردم را از حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان دور و به سمت خود جذب کند و درهمین ارتباط بسته ای از اقدامات قانونی برای طرح در پارلمان به منظور مقابله با کاهش شمار پناهجویان ورودی به آلمان را تهیه کرده است. تدابیر مورد نظر حزب سوسیال مسیحی شامل بازگرداندن مهاجران از مرزهای آلمان درصورتی است که آنان پیش از آلمان در کشور دیگری ثبت شده باشند. مرکل روز دوشنبه گذشته این اقدام را رد کرد زیرا چنین اقدامی به معنی پایان سیاست مرزهای باز او و مخدوش شدن تلاشها برای یافتن راه حلی اروپایی برای مساله مهاجران خواهد بود.
وتوی مرکل آتش اختلافات در دولت ائتلافی را روشن ساخت و مقامات ارشدی از احزاب سوسیال مسیحی و دمکرات مسیحی چهارشنبه شب مذاکراتی اضطراری برگزار کردند هر چند پیشرفت زیادی در مسائل مورد اختلاف حاصل نشد. مرکل حاضر به سازش و پذیرش بازگرداندن مهاجران از مرزهای آلمان هم شده به این شرط که این مساله در ابتدا در اجلاس آتی اتحادیه اروپا که دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، بطور دوجانبه با سایر کشورهای اروپایی مورد موافقت قرار گیرد. این در حالی است که مقامات ارشد حزب سوسیال مسیحی می گویند توافق در موضوعی که در سه سال گذشته امکان پذیر نبوده است در مدت دو هفته غیر واقع بینانه است و باید سایر کشورها را در برابر عمل انجام شده قرار داد. 
در پارلمان آلمان نیز در روزهای گذشته مباحثات داغی در این خصوص انجام شده و پس از سخنرانی هیجان انگیز ولفگانگ شویبله رئیس پارلمان و وزیر دارایی سابق دولت مرکل در خصوص آینده اروپا ، اکنون اکثر نمایندگان دمکرات مسیحی از پیشنهاد سازش مرکل حمایت می کنند. حزب سوسیال مسیحی نیز اعلام کرده که حرکت بعدی خود را پس از اجلاس داخلی حزب در روز دوشنبه (فردا) اعلام خواهد کرد. 
مطبوعات آلمان به نقل از برخی منابع نوشته اند که زی هوفر ممکن است از رئیس خود سرپیچی کند و اجرای طرح مورد نظر را در ایالت بایرن آغاز کند که این امر در تاریخ معاصر آلمان بی سابقه است و می تواند به فروپاشی دولت ائتلاف فدرال وآغاز دوباره بحران سیاسی در آلمان منجر شود . این احتمال نیز وجود دارد که زی هوفر وزیر کشور آلمان درنهایت از خر شیطان پیاده شده و برای نجات دولت فدرال آلمان با مرکل مماشات کند اما به هر روی با اتکا بر محور راستگرایان در اتریش و ایتالیا در بلندمدت مرکل را مجبور به امتیاز دادن و در موضوع مهاجرت وادار خواهند کرد. 
اختلافات مرکل و وزیر کشور دولت او در خصوص مهاجران و موضوع اسلام در آلمان پیش از این نیز خبرساز شده بود. مرکل روز اول فروردین ماه امسال در اولین سخنرانی خود در پارلمان آلمان ، لحن آشتی جویانه ای در موضوع مهاجران اتخاذ کرد و در ارتباط با موضوع اسلام در آلمان نیز با رد نظر پوپولیست ها و اظهانظر جنجالی وزیر کشور آلمان تاکید کرد: اسلام بخشی از آلمان شده است. 
وی با رد تلویحی اظهارنظر وزیر کشور آلمان تاکید کرد: هم اکنون 4.5 میلیون مسلمان با ما زندگی می کنند و دین آنان - اسلام - به بخشی از آلمان تبدیل شده است. زی هوفر از حزب سوسیال مسیحی - حزب خواهری دمکرات مسیحی ها در ایالت بایرن - اواخر اسفند ماه سال گذشته در اظهاراتی جنجالی که برخی کارشناسان سیاسی آن را تلاشی برای جلوگیری از ریزش آرای احزاب مسیحی در برابر راست های افراطی می دانند ، گفته بود که اسلام بخشی از آلمان نیست. 
از سوی دیگر و با آغاز ریاست دوره ای اتریش بر اتحادیه اروپا از ابتدای ماه ژوئیه (یکشنبه 10 تیر ماه) ، فشارها بر دولت آلمان برای سخت گیری بیشتر در موضوع مهاجرت حتی بدون اجماع در سطح اتحادیه اروپا و با تکیه بر تصمیمات یکجانبه دولت ها ، افزایش خواهد یافت. سباستین کورتس صدر اعظم اتریش درصدد است تا موضوع امنیت و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را به یکی از اولویت های اصلی دوره ریاست این کشور بر اتحادیه اروپا تبدیل سازد. کورتس ابراز امیدواری کرده است که رهبران اتحادیه اروپا در نشست غیررسمی ماه سپتامبر آینده در خصوص تقویت آژانس مرزی اروپایی (Frontex) به توافق برسند. 
روزنامه اشتاندارد اتریش روز شنبه به نقل از کورتس نوشت: هدف من این است که به توافقی سیاسی در زمینه تقویت 'فرانتکس' برسیم و گام بلندی در جهت تقویت کنترل بهتر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا برداریم. صدر اعظم اتریش خواستار آن است که تاکید وتمرکز اتحادیه اروپا از جابجایی پناهجویان در درون اتحادیه اروپا ، به جلوگیری از ورود پناهجویان بیشتر تغییر کند. وی در همین زمینه گفته است که چندین کشور اتحادیه اروپا در حال مذاکراتی برای تشکیل اردوگاههایی در یک کشور اروپایی خارج از اتحادیه اروپا برای نگهداری پناهجویان اخراجی از اتحادیه اروپا هستند. 
به هر روی به نظر می رسد که 'محور ضد مهاجرتی' در درون اتحادیه اروپا با قدرت گرفتن دولت های دست راستی در کشورهایی مانند ایتالیا و اتریش درحال تقویت است و در حالی که اتحادیه اروپا با مسائل مهم دیگری از جمله اختلافات تجاری با آمریکا و حفظ توافق هسته ای با ایران رو به رو است ، قدرتهای اتحادیه اروپا درصدد جلوگیری از تعمیق شکافهای درونی در موضوع مهاجرت هستند. 
امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گذشته پس از دیدار بانخست وزیر جدید ایتالیا در پاریس، از او خواست که برای حل و فصل موضوعات مرتبط با مهاجرت بجای همراهی با محور ضد مهاجرتی، با کشورهای فرانسه ، آلمان و اسپانیا همکاری کند . پیش از این ، مکرون اقدام دولت ایتالیا در جلوگیری از ورود کشتی حامل صدها پناهجو را اقدامی غیرمسئولانه قلمداد کرده بود و روز چهارشنبه ، ایتالیا سفیر فرانسه را احضار کرد و خواستار عذرخواهی مکرون شد و رئیس جمهوری فرانسه گفت که منظور او اهانت به ایتالیا و مردم این کشور نبوده است. 
بیشتر پناهجویانی که برای رسیدن از آفریقا به اروپا تلاش می کنند از سواحل لیبی عازم ایتالیا می شوند اما سال گذشته شمار پناهجویان در مسیر مغرب به اسپانیا نیز افزایش یافت و سال گذشته میلادی بیش از 3 هزار پناهجو در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست دادند. مناقشه کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا به علت ناتوانی اروپا در تقسیم مسئولیت و بار پناهجویان از زمان آغاز بحران پناهجویان درسال 2014 است. موضوع مهاجران در سالهای گذشته تاثیرات زیادی در صحنه سیاسی و اجتماعی اروپا داشته و به قدرت گرفتن احزاب راستگرا در کشورهای مختلف از جمله اتریش ، ایتالیا و مجارستان منجر شده و حزب پوپولیست و ضد مهاجرتی 'آلترناتیو برای آلمان' را به بزرگترین حزب مخالف در پارلمان آلمان تبدیل کرده است. یک دیپلمات ارشد آلمانی گفته است که بحران پناهجویان خطر بزرگتری از بحران منطقه یورو برای ثبات و همبستگی اتحادیه اروپا به شمار می رود. 

کلید واژه ها: ایتالیااتحادیه اروپااتریشحزب سوسیال مسیحیپارلمان آلمان


نظر شما :