معادله موازنه امنیت ملی ایالات متحده تغییر کرده است

فروش اسلحه اساس رابطه امریکا با کشورهای جهان

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۶۲۳۴ اخبار اصلی آمریکا
نویسنده خبر: مکرم محمد احمد
مکرم محمد احمد می نویسد: دونالد ترامپ سیاست جدیدی را اتخاذ کرده که بر ضرورت حمایت از صنعت اسلحه سازی امریکا تاکید دارد، به گونه ای که قراردادهای تسلیحاتی جزئی از مهمترین روابط خارجی و سنگ زاویه در سیاست هایش با کشورهای دیگر است.
فروش اسلحه اساس رابطه امریکا با کشورهای جهان

دیپلماسی ایرانی: به نظر می رسد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا سیاست جدیدی را اتخاذ کرده که بر ضرورت حمایت از صنعت اسلحه سازی امریکا تاکید دارد، به گونه ای که قراردادهای تسلیحاتی جزئی از مهمترین روابط خارجی و سنگ زاویه در سیاست هایش با کشورهای دیگر است، و مهمترین عنصر در ایجاد روابط بین المللی امریکا محسوب می شود. اکنون طوری شده که حجم سلاح های امریکایی که هر کشوری می خرد به عنوان منبع قدرت آن کشور به خصوص در روابطش با ایالات متحده است، این علاوه بر نقش مهمی است که رئیس جمهوری امریکا در تسهیل قراردادهای تسلیحاتی ایفا می کند. همچنین به نظر می رسد که این ضمانتی است برای خطوط اصلی این سیاست جدید در کاهش قید و بندهای صادرات سلاح های پیشرفته به هم پیمانان ایالات متحده و دوستانش، به ویژه در خصوص پهپادها که همه عواقب بروکراتیک را بر سر آن لغو کرده بدون این که اهداف صادرات این نوع از سلاح توسعه یابد، مساله ای که قبلا محل شکایت شرکت های امریکایی تولیدکننده آنها بود.  

در کنفرانس مطبوعاتی ای که ترامپ، رئیس جمهوری امریکا با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن برگزار کرد، ترامپ بر کاهش سطوح بروکراتیک خارجی امریکا برای گسترش صادرات سلاح های امریکایی به کشورهایی که توان ساخت آن را ندارند، تاکید کرد. همچنین امیر قطر، تمیم بن حمد را یک جنتلمن حقیقی توصیف کرد برای این که حجم عظیمی اسلحه امریکایی از جمله موشک و جنگنده های پیشرفته خرید، بدون این که ایالات متحده از خودش بپرسد قطر قرار است با این سلاح ها چه بکند و قرار است به سمت کدام طرف از آنها استفاده کند! خلاص کردن قوانین امریکا برای صدور اسلحه امریکایی به خارج شرایط متعدد مهمی دارد، از جمله این که به طور کامل استفاده از این سلاح ها علیه نیروهای امریکایی در هر جایی از جهان را منع می کند، همچنین حق استفاده منفرد از بعضی سلاح های پیشرفته را در صورتی که تضمینی برای برتری بر همگان باشد برای امریکا حفظ می کند. همچنین کنگره حق رد هر گونه قرارداد تسلیحاتی را دارد، و عموما می تواند به عنوان طرفی برای فیصله دادن به هر اختلافی بر سر اولویت های صادرات اسلحه در صورتی که در جهت تحقق منافع امریکا باشد، عمل کند.

بر اساس ارزیابی مرکز صلح در استکهلم، سلاح های امریکایی بر بازار سلاح های جهان تسلط کامل دارند، به گونه ای که صادارات اسلحه امریکا 33 درصد از حجم بازار جهانی را تشکیل می دهد، امریکا به 103 کشور در جهان اسلحه صادر می کند، بعد از امریکا روس ها 23 درصد از حجم بازار سلاح جهانی را در اختیار دارند، برآوردها همچنین نشان می دهد که حجم فروش سلاح های امریکایی در سال 2017 حدود 25 درصد رشد داشته است.

روشن است که سیاست های جدید امریکا با هدف کاستن از حجم قید و بندها برای فروش سلاح های امریکایی از جمله سلاح های پیشرفته و انواع پیشرفته از پهپادهاست، به ویژه بخش عمده ای از آنها توانایی هدف قرار دادن اهداف در آسمان در حین جنگ به طور مستقیم را دارند. یا می توانند اهداف را متوالیا از زمین و هوا و دریا مورد حمله قرار دهند. شرکت های امریکایی سازنده پهپاد از قید و بندهای بروکراتیک و امنیتی که جلوی رقابت آنها را در بازارهای جهانی و صادرات بیشتر این نوع سلاح ها می گیرد، شکایت داشتند. دولت رئیس جمهور ترامپ به سمت گسترش حجم رقابت در بازارهای جهانی حرکت کرده به ویژه که به دلیل جنگ های منطقه ای و افزایش حجم جنگ های نیابتی بازار گسترده ای را پیش رو دارد. روشن است که معادلات قدیمی که میان منافع ایالات متحده امریکا در ترویج سلاح های امریکایی با سیاست حفاظت از امنیت ملی موازنه ایجاد می کرد تا حدودی اصلاح شده است، در حال حاضر اولویت های سیاست خارجی امریکا به سمت مسئولیت جدیدی تغییر کرده، اکنون اولویت منافع اقتصادی امریکاست که مقدم بر هر عامل دیگری است.  

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

مکرم محمد احمد

نویسنده خبر

مكرم محمد احمد، نويسنده و روزنامه‌نگار و نماينده سابق مجلس مصر در سال 2007 و يكي از نويسندگان روزنامه الاهرام است. وي در گذشته مدير روزنامه الاهرام در دمشق ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سلاح های امریکایی دونالد ترامپ


نظر شما :